Jakub Roskosz - mężczyzna z okładki "Forbes"

Co prawda blogi w ostatnich latach właściwie zostały wyparte przez inne formaty - głównie treści video lub posty w social mediach, jeśli jednak jesteś zwolennikiem tradycyjnych artykułów, polecę Ci kilka blogów, na których znajdziesz sporą dawkę wiedzy i inspiracji.

Swego czasu jednym z najbardziej wpływowych blogerów był Jakub Roskosz, aktualnie skupiający się na działalności biznesowej. Jego wizerunek zdobił nawet okładkę "Forbes" w zeszłym roku i mimo że z blogowania zrezygnował już dłuższy czas temu, na jego blogu nadal możemy znaleźć tzw. evergreeny - artykuły o dobrym stylu, które się nie przedawniają. W modzie męskiej pojawiają się oczywiście sezonowe trendy, jednak korzysta z nich raczej niewielka część panów. W przypadku mody kierowanej do nich, sądzę, że sprawdzonym i trafnym wyborem jest zawsze uwspółcześniona klasyka, której przykładów sporo znajdziemy właśnie na blogu Roskosza. Wielką pasją eksblogera są luksusowe zegarki, które traktuje jako inwestycje. Jeśli interesują Cię zatem czasomierze, znajdziesz tam wiele artykułów poświęconych właśnie im, a także wartościowe materiały dotyczące m.in. szycia miarowego. Jakub poznał branżę mody od podszewki, pracując dawniej w salonie z ofertą marek męskich premium, dzięki czemu miał możliwość uczestniczenia w targach i poznania światowych ekspertów z dziedziny mody. 

 

Styleman - "Silverfox" na motocyklu 

Kolejnym wartym uwagi blogiem była strona Styleman.pl prowadzona przez Ireneusza Korzeniewskiego, która niestety nie jest już aktywna w sieci. "Silverfox" jak oznacza siebie w hasztagach na Instagramie, wyróżniał się w blogosferze, pokazując, jak wyglądać efektownie i stylowo, będąc mężczyzną 50+. Pasją Stylemana są motocykle, na których chętnie się fotografuje w skórzanych kurtkach, nonszalanckich bandanach i obowiązkowych okularach przeciwsłonecznych, które są wyróżnikiem jego stylu. W stylizacjach Korzeniewskiego zwraca uwagę m.in. wykorzystanie białych kompletów i sięganie po - wydawać by się mogło - odważne dla mężczyzny w tym wieku elementy, jak kurtka bomberka, trampki noszone do koszuli czy charakterystyczne wzory na bluzach i swetrach. "Elegancja to jedyne piękno, które nie zniknie" - zacytował pod jednym ze swoich zdjęć na Instagramie Audrey Hepburn Styleman i nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Jeśli masz wątpliwości, jak się ubrać - zawsze stawiaj na klasykę. 

 

Jan Adamski - ze słabością do tradycji 

Jeśli chcesz zapoznać się z klasyką męskiej elegancji w ujęciu bardziej tradycyjnym, dobrym źródłem inspiracji będzie dla Ciebie blog Jana Adamskiego. Trzeba przyznać, że bloger w sposób bardzo przystępny tłumaczy prawidłowości mody męskiej. Z jego artykułów dowiesz się m.in. jakiego rodzaju obuwie możesz nosić do skarpet "stópek", jak układać się powinien kołnierzyk koszuli noszonej z marynarką lub czym różni się garnitur biznesowy od wieczorowego. 

 

Mr. Vintage 

Michał Kędziora jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych osobowości internetu, jeśli chodzi o modę męską w Polsce. Jest również autorem książek: "Rzeczowo o modzie męskiej" i "Jak się ubrać". Przez pięć lat współtworzył również kolekcje wraz z marką Lancerto. Ostatnia wspólna linia miała premierę w maju tego roku i niektóre jej elementy są jeszcze dostępne w sklepie marki, a wśród nich piękne marynarki i lniane koszule. Na swoim blogu Mr. Vintage pisze m.in. o tym, jak wystylizować zamszową kurtkę czy jakie obuwie wybrać na plażę. Znajdziecie tam również porady dotyczące tego, co warto wybrać z asortymentu poszczególnych sklepów. 

 

Tomasz Miler - ekspert od wystąpień 

W nawiązaniu do tego, o czym pisałam we wstępie artykułu, większość treści modowych przenosi się z blogów na social media lub na YouTube i właśnie tam możecie znaleźć przepełniony ekspercką wiedzą kanał Tomasza Milera, którego do zainteresowania się męską, formalną elegancją skłoniło jego poprzednie zajęcie, a mianowicie zawód tłumacza konferencyjnego. Mężczyzna zorientował się wówczas, że kupienie dla siebie garnituru idealnie dopasowanego do sylwetki nie jest wcale prostą sprawą, i postanowił zgłębić ten temat, a zdobytą wiedzą dzielić się na łamach bloga i kanału YouTube. Zapoznając się z treściami Milera, poznacie m.in. szereg zasad, które każdy mężczyzna powinien opanować, m.in. dotyczących pożądanych proporcji garnituru, sposobów wiązania krawata czy rodzajów kołnierzyków koszuli. Miler prowadzi również własną pracownię, w której wykonywane są garnitury szyte na miarę, jak również sklep z modą tzw. ready to wear, czyli "z wieszaka - gotową do noszenia". Tomasz jest również właścicielem marki z alkoholami "starzonymi".   

 

Łukasz Podliński - styl i modny lifestyle 

Przedstawiający się jako "Twój internetowy doradca i stylista" Podliński, prezentuje na swoim prowadzonym od 2012 r. blogu szereg porad dotyczących włosów, które, jak pisze, są jego ulubionym tematem, pielęgnacji, stylu życia oraz męskiego ubioru. Na jego stronie znajdziecie też porady stylizacyjne dotyczące m.in. tego, jak nosić biżuterię, czy łączyć garnitur ze sneakersami. Polecam zajrzeć na Instagram Łukasza! 

 

Szarmant - twórca Zack Roman 

Zack Roman, aktualnie rozpoznawalna marka mody męskiej założona przez Romana Zaczkiewicza, której butik mieści się w Warszawie nieopodal Opery Narodowej, powstawała razem z blogiem pod szyldem Szarmant. Autor przyznaje, że na początku, zafascynowany męską elegancją, szukał wiarygodnych źródeł, często sam tłumacząc zagraniczne teksty. Do swoich największych osiągnięć zalicza prezentację kolekcji Zack Roman na prestiżowych targach mody męskiej Pitti Uomo i publikacje zdjęć w jego stylizacjach na łamach zagranicznych edycji Vogue i GQ. Na blogu Zaczkiewicza znajdziecie przydatne artykuły, m.in. na temat pielęgnacji męskiego obuwia, czy wskazówki dotyczące tego, jak prasować koszulę.  

 

Miłego surfowania w poszukiwaniu inspiracji!