W tropikach przyda wam się duża liczba koszulek, bo będziecie się sporo pocić, ale niekoniecznie trzeba je zabierać ze sobą - wystarczą trzy na pierwsze dni, najlepiej z włókien termoaktywnych ze srebrną nicią, która zapobiega rozwojowi bakterii. 

Na miejscu można kupić je tanio i nie musicie ich zabierać z powrotem ze sobą do kraju. Inaczej w przypadku bielizny - tę trzeba zabrać swoją i sprawdzoną. Na miejscu nie kupicie w swoim rozmiarze i nie będzie to ta jakość, na jakiej wam zależy. 

Dobre sandały, które wytrzymają dużo chodzenia, wygodne, z dobrze wyprofilowaną podeszwą, wykonane z materiałów oddychających i syntetycznych. Zawsze można w nich wejść do wody i zabezpieczyć swoje stopy przed ostrymi kamykami. 

Oprócz sandałów dorzućcie do swojego bagażu niskie buty wykonane z siatki, bez membrany, o podeszwie średniej twardości. Dzięki siatce wasza stopa będzie oddychać i ochroni was przed urazami. Takie buty też łatwo schną, więc jeśli przyjdzie wam się zetknąć z tropikalnym deszczem, szybko je wysuszycie. 

Polecam też japonki do wejścia pod prysznic. A jeśli brakuje już miejsca w waszym plecaku lub walizce, to macie dwa wyjścia. Kupić je na miejscu lub mieć małe torebki foliowe, które założycie na stopy podczas kąpieli. Uwaga, może być ślisko. 

Do butów koniecznie co najmniej 3 lub 4 pary skarpetek termoaktywnych.

Kurtka jest konieczna ze względu na deszcze, które często występują w tych regionach, ale także dodatkowo ochroni was przed komarami. Przy zakupie takiej kurtki sprawdzajcie jej walory oddychające, tak aby odseparować ciało od wilgoci, a przy okazji, żeby nie przepuszczała wody. Powinna być lekka, mała i łatwa do spakowania najlepiej w specjalnej torebce. 

Na rynku w specjalistycznych sklepach sportowych są też dostępne koszule antymoskito w zielonym wojskowym kolorze koniecznie z długim rękawem Jeśli takiej nie znajdziecie, to koszula typu safari z długim rękawem z dodatkowymi napami do podwijania rękawów.

Koszula antymoskito w zielonym wojskowym kolorze z długim rękawemKoszula antymoskito w zielonym wojskowym kolorze z długim rękawem Shutterstock

Koszula typu safari z długim rękawem z dodatkowymi napami do podwijania rękawówKoszula typu safari z długim rękawem z dodatkowymi napami do podwijania rękawów Shutterstock

Cienkie długie spodnie, najlepsze też typu safari. Warto zaopatrzyć się w takie z odpinanymi nogawkami. 

Cienkie długie spodnieCienkie długie spodnie Shutterstock

Trzeba też uwzględnić kulturę danego kraju i zasady tam obowiązujące, przede wszystkim związane z religią. Jeśli masz w planie zwiedzanie świątyń lub innych miejsc kultu religijnego, musisz pamiętać, że długie spodnie i koszula z długim rękawem będą nieodzowne. 

Jakie ubrania zabrać na wakacje w tropikach?Jakie ubrania zabrać na wakacje w tropikach? Shutterstock

Polar też się zmieści, a warto go mieć, bo w niektórych regionach noce i wieczory bywają chłodne, a powszechnie stosowana klimatyzacja w środkach transportu czy hotelach może narazić was na przeziębienie. 

Nieodzowna jest też ochrona głowy w postaci kapelusza. Są też takie z moskitierą, co daje wam dodatkową ochronę przed niebezpiecznymi komarami. A jeśli nie taki, to inny lub czapka. Dodatkowo warto mieć chustę, która ochroni wasz kark przed piekącym słońcem. 

Moskitiera przyda się w przypadku, jeśli planujecie spanie w miejscach nie do końca sprawdzonych, np. w klasztorach lub pod gołym niebem. 

Okulary przeciwsłoneczne - takie, żeby dobrze przylegały do oczu z co najmniej 3. stopniem przyciemnienia. 

Szybko schnące ręczniki (minimum dwa) - warto mieć własne, nawet jeśli śpicie w hotelach i macie je do dyspozycji. 

Cienki śpiwór lub wkładka do niego do zastosowania, niezależnie od tego, gdzie spędzicie noce, nawet jeśli śpicie w hotelach. 

Środki ochronne - repelenty, specjalne wtyczki do kontaktu. Polecam Muggę, ale tę silniejszą. Skutecznie odstrasza komary i inne owady. 

Płyn lub chusteczki antybakteryjne - weźcie ich więcej, nie zajmują dużo miejsca. 

Dla bardziej przezornych tabletki odkażające wodę. Chyba że macie możliwość zaopatrzenia się na miejscu w butelkowaną wodę. Taką wodą też trzeba myć zęby. Jeśli traficie do restauracji, to zawsze korzystajcie z wody wyłącznie butelkowanej, nie w dzbankach. Najlepiej sprawdzi się butelka ze specjalnym filtrem, kto wie, czy nie bardziej niż ta butelkowana. 

Jeśli pakujecie się w plecak, to wybierzcie dobrej firmy, mocny, z licznymi kieszeniami. Przydadzą się. 

Plecak dobrej firmy, mocny, z licznymi kieszeniami.Plecak dobrej firmy, mocny, z licznymi kieszeniami. Shutterstock