Obok dżinsów, czyli wynalazku pana Leviego Straussa, są częścią spuścizny, jaką zostawili nam kowboje. Z tą różnicą, że o ile dżinsy powstały jako wygodny i trwały strój roboczy, o tyle kowbojki mają szlacheckie pochodzenie. Legenda długich skórzanych butów z wysokim obcasem i spiczastym czubem jest bowiem dużo starsza niż historia Dzikiego Zachodu.

No cóż, jeśli spojrzeć na konstrukcję kowbojki z 2-3 calowym obcasem, można wyobrazić sobie, że potraktowane nią konie gotowe były ochoczo ponieść swoich jeźdźców i po samo atlantyckie wybrzeże Europy. Inna wersja tej historii, nieco bliższa naszym czasom, sugeruje, że do Ameryki, ale Środkowej i Południowej, kowbojki przyjechały gdzieś w XVI wieku razem z hiszpańskimi Konkwistadorami. Tym, rzecz jasna, także służyły do jazdy konnej. Hiszpanie mieliby więc, prócz koni i szeregu śmiertelnych dla mieszkańców prekolumbijskiego raju chorób, zaimportować także kowbojskie buty.

Najlepiej udokumentowana jest jednak inna wersja legendy o pochodzeniu tych butów. Otóż w 1815 roku niejaki Arthur Wellesley, znany szerzej jako Pierwszy Książę Wellington, w krwawym starciu zwyciężył pewnego niedużego wzrostem, acz wielkiego duchem Francuza. Ów Francuz nazywał się Napoleon Bonaparte. Spotkali się pod Waterloo. Co to ma wspólnego z kowbojkami? Wellington oraz jego kawalerzyści mieli dość nietypowe jak na jeźdźców tamtych czasów obuwie - buty, owszem, długie, ale jedynie na wysokość łydki (nie zaś za kolano, jak to wtedy się nosiło) i z lekko ściętym obcasem.

Po świetnym zwycięstwie pod Waterloo na buty te, zwane wellingtonami, zapanowała prawdziwa moda. Nosili je nie tylko wojskowi, ale i mieszczanie. Wellingtony z wyglądu niewiele się różnią od znanych nam butów kowbojskich. Ale potrzeba było jeszcze jednego krwawego konfliktu, by kowbojki na dobre weszły do kanonu mody i stały się symbolem Dzikiego Zachodu.

Buty na miarę

Wellingtony, modne, wygodne i trwałe buty, idealne do konnej jazdy, były niezwykle cenione przez dobrze urodzonych mieszkańców południowych stanów USA, gdzie kultywowano - obok niewolnictwa - szlacheckie obyczaje oraz modę ze Starego Kontynentu. Gdy w 1861 r. wybuchła wojna secesyjna w USA, wellingtony, wraz z wysoko urodzoną kawalerią Południa, pojechały w bój. Południowcy przegrali, ale ich buty podbiły serca żołnierzy obu armii, którzy chętnie je nosili. Po wojnie zaś pojechały z nimi do domów, w różne zakątki Stanów Zjednoczonych, m.in. do krainy miliona możliwości, czyli na Dziki Zachód.

Z tamtych czasów wywodzą się też najstarsze, działające do dziś, firmy szyjące ręcznie kowbojki. Sama branża szewska zresztą długo opierała się industrializacji, gdyż masowa produkcja była zaprzeczeniem solidności i jakości, jakiej oczekiwano od obuwia. Masowo można szyć kapoty, ale buty, które mają służyć przez lata? Wykluczone. Co ciekawe, najlepsi spece od kowbojek potrafili w tamtych czasach, operując ręcznie igłą szewską, przeszyć skórę buta 64 razy na cal. Najlepsze maszyny wyrabiają 30. Szewcy szyjący kowbojki korzystali z igieł tak cienkich, że nawet gdy przebili palec, rana nie krwawiła.

Dziki Zachód, marketing i Hollywood

Powszechnie używane na całym zachodzie USA kowbojki potrzebowały jeszcze tylko odrobiny... marketingu. Zajął się tym wielki na tamte czasy showman - Buffalo Bill. Jego objazdowy cyrk, ubrany w oryginalne stroje, występował w miastach i miasteczkach, pokazując sceny z życia Dzikiego Zachodu.

XX wiek zabijał Dziki Zachód, zniknęły stada bizonów i mustangów, Indianie trafili do rezerwatów, a kowbojów można było częściej zobaczyć na ekranach kin niż na równinach Kansas, Teksasu czy Arizony. Nieodzownym elementem kowbojskiego entourge'u były długie buty. Oczywiście, odpowiednio 'podrasowane" na potrzeby Hollywood. Konstrukcja butów - duża powierzchnia skóry na cholewce - pozwalała na wymyślne zdobienia (rzecz jasna, zupełnie niepraktyczne).

Odpowiednie dla filmowych kowbojów, z Johnem Wayne'em na czele. Wymyślnie zdobione buty na stałe zagościły w kinie. Pokochali je aktorzy, nosili James Dean i Marlon Brando. Fantastyczne buty z krokodylej skóry miał w filmie 'Miłość, szmaragd i krokodyl" Michael Douglas.

W kinie były atrybutem ekstrawagancji, buntu i łamania społecznych norm. Ale czego można się spodziewać od butów, których historia łączy się z Dżyngis-chanem, Cortezem, Pizzarem czy Wellingtonem?

Butów, które towarzyszyły zdobywcom Dzikiego Zachodu. Dlatego zdaniem amerykańskich historyków ubioru każde pokolenie odkrywa kowbojki dla siebie na nowo.

Kowboj po polsku

W Polsce kowbojki kojarzone są głównie jako oldskulowe obuwie gwiazd rodzimego country czy motocyklistów. Dla wielu bogato zdobione buty są symbolem obciachu. Jedno jest pewne, nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Ale - przy odrobinie fantazji i odwagi (wszak to buty zdobywców) - kowbojki świetnie sprawdzają się jako buty do codziennego noszenia, do dżinsów. Czy nawet garnituru.

O wzorach kowbojek napisano niejedną książkę, doczekały się też licznych albumów. Faktycznie, liczba wzorów i fasonów jest niemal nieograniczona. Można kupić klasyczne kowbojki z ostrym czubem, buty z czubem ściętym i zaokrąglonym. Mogą mieć długie, chroniące łydkę, proste cholewki (przypominające oficerki), półokrągłe (te kojarzą się ze stylem country i rodeo) lub krótkie, kończące się kilkanaście centymetrów nad kostką

Podobnie jest z kolorami, od klasycznych - czarnych i brązowych, po łaciate, czerwone, żółte i wielobarwne. Zwykle robione są z krowiej skóry, ale nadzwyczajnie efektowne są te ze wstawkami ze skóry węża, krokodyla czy jaszczura.

Zakup oryginalnych, ręcznie wyrabianych butów kowbojskich to nie jest mały wydatek. W Polsce najtaniej można je dostać na internetowych aukcjach. Kosztują około 600 zł za parę. W sklepach (jest w Polsce takich kilkanaście) trzeba za nie zapłacić około 700 zł. Ale modele np. z elementami skóry pytona to już wydatek 1200-1500 zł.

Przy tym trzeba pamiętać, że kupując pierwszą parę kowbojek, nie warto ryzykować zakupu w internecie. A to ze względu na specyficzną numerację, nieco inną niż zwykłych butów. Bez przymierzenia i dopasowania numeru do swojej stopy możemy po prostu  wyrzucić w błoto kilkaset złotych. A dobrze dobrane i konserwowane kowbojki będą służyć  właścicielowi długie lata.

W Polsce najczęściej można kupić buty hiszpańskie, z fabryki Sancho, oraz meksykańskie Mezcalero. Kowbojki w ofercie mają też m.in. Marlboro Classics czy Hugo Boss. Jednak ich oferta jest ograniczona i stanowi tylko uzupełnienie kolekcji. Trudniej w Polsce natomiast o buty z najstarszych szewskich zakładów robiących kowbojki, takich jak amerykańskie Tony Lama, Double H czy Frye.

Na zawsze

- Ostrzegam, jeśli kupi pan te buty, inne pan wyrzuci - powiedział do mnie znajomy właściciel sklepu z kowbojskimi akcesoriami, gdy kupowałem swoją pierwszą parę. I było w tym dużo racji. Kowbojki, jak solidne buty ze skóry, z czasem 'zrastają" się ze stopą swojego właściciela. I, mimo że wydaje się to dziwne, gdy patrzy się na wysokie buty na obcasie, są piekielnie wygodne.

Oczywiście, do noszenia kowbojek trzeba się przyzwyczaić. Na początku kłopotliwe jest choćby samo zdejmowanie butów (dopóki skóra się nie wyrobi i nie zmięknie). Można kupić nawet specjalne haki do zdejmowania butów.

Często pada pytanie o noszenie kowbojek latem. Wbrew pozorom nie jest to mordęga, i stopa się nie poci nawet w umiarkowanie upalne dni. Jak mówi mój znajomy sprzedawca, w Meksyku jest dużo cieplej niż w Polsce, a kowbojki noszą na okrągło. Obawiałbym się bardziej polskich zim. Kowbojki nie są ocieplane, a ich skóra nie najlepiej znosi błotnistą breję, w jaką zamienia się śnieg zmieszany z piachem i solą.

Warto też po kilku miesiącach odwiedzić szewca. Podeszwy kowbojek są skórzane, przez co szybko się ścierają (podobnie jak obcas) i trzeba je podzelować, a na obcasy założyć fleki.

Tekst: Robert Ogłodziński

Stylizacja: Barbara Mielniczuk

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, Archiwum Biblioteki Kongresu USA

Czytaj w Znam.to: Wygodny i niezawodny klasyczny but Reeboka

Zobacz też na Logo24 :