Rodzaje skór

Skóra licowa - wyprawiona skóra zwierzęca z zachowaniem jej wierzchniej (licowej) strony.

Nubuk - wyprawiona skóra, poddana dodatkowej obróbce - barwiona, szlifowana i polerowana od licowej strony w celu uzyskania aksamitnej, matowej powierzchni. Nubuk charakteryzuje się krótkim meszkiem. Jest dość odporny na zaplamienia i wilgoć.

Zamsz - skóra pozbawiona w procesach wyprawy strony licowej. Żeby osiągnąć efekt meszku z dłuższymi włoskami, szlifowaniu poddaje się wewnętrzną stronę skóry. Zamsz jest miękki, nasiąkliwy, podatny na zabrudzenie i zniszczenie, a odporny na czyszczenie.

Pielęgnacja zamszu

Jeśli zdarzy ci się zamoczyć zamszowe buty, zrób tak: wypełnij je szczelnie miękkimi gazetami i postaw w ciepłym, suchym pomieszczeniu. Naturalne suszenie sprawi, że zachowają pierwotny kształt.

Nigdy nie stawiaj butów blisko grzejników. Pamiętaj też,  by buty zawsze dobrze wysuszyć. Nawet delikatnie wilgotna skóra łatwo ulega deformacji.

Do czyszczenia skór zamszowych i nubukowych używaj specjalnych preparatów (sprejów, pianek). Tradycyjne pasty w płynie albo z puszki zawierają tłuszcz i mogą zniszczyć i nubuk, i zamsz.

Do konserwacji i czyszczenia zamszu warto mieć specjalną szczotkę z gumowymi wypustkami, które w trakcie przecieranie podnoszą włoski meszku, co oczyszcza i odświeża skórę.

Przed pierwszym wyjściem w butach zamszowych zaimpregnuj skórę specjalnym preparatem, który możesz kupić w każdym lepszym salonie obuwniczym.

Opracowanie: Magdalena Rosłaniec

Zebrała: Klara Mayzel-Racławska

Zdjęcia: Łukasz Falkowski (montaż)

Zobacz też na Logo24 :