Yoga to seria urządzeń mobilnych intrygujących projektem i funkcjami. Gros członków rodziny stanowią windowsowe hybrydowe "ultrabookotablety" (Yoga 11/13, Yoga 2 Pro, ThinkPad Yoga, IdeaPad Yoga 11S/13). Yoga Tablet B8000 - 8 lub 10 cali - jest familijnym rodzynkiem bez klawiatury, zarządzanym przez systemem Android. Lecz to nie jest zwykły tablet!

Wybrzuszenie przy dłuższej krawędzi zaprezentowało już Sony w swym pionierskim modelu S sprzed dwóch lat. Japończycy patent jednak porzucili, a Chińczycy - kreatywnie rozwinęli. Walec sprawia, że Yoga nie jest już "lustrem podbitym aluminium" o grubości 8 mm - cylinder ma dwukrotnie większą średnicę i zwiększa wagę tabletu (w przypadku 10-calówki do 610 g, to 25 proc. więcej niż iPad Air). Niewielka cena za korzyści płynące z takiego rozwiązania.

Komora skrywa mocną baterię, pozwalającą na kilkanaście godzin pracy (6000 mAh w wersji 8-calowej i aż 9000 mAh w 10-calówce - to pojemność większa niż w najnowszym iPadzie!). Cylinder chowa też głośniki stereo skierowane ku użytkownikowi, a nie w biurko czy kosmos. Generowany przez nie dźwięk wystarcza więc spokojnie do gier czy mobilnego kina. W jednej ("prawej") podstawie walca siedzi łatwo dostępne gniazdo słuchawkowe, w drugiej - superwygodny włącznik.

Trenuj Yogę - ustaw tablet podług swego życzenia. Trenuj Yogę - ustaw tablet podług swego życzenia.  Lenovo Yoga: tablet inaczej Lenovo Yoga: tablet inaczej

A teraz najfajniejsze. Krańce walca są zawiasami podstawki, która umożliwia ustawienie urządzenia niczym ramki do zdjęć (do oglądania filmów albo prowadzenia wideokonferencji). Yogę z zamkniętą podstawką można zaś położyć na blacie - pochylony ekran świetnie nadaje się do pisania czy grania. Albo wziąć ją do ręki, najlepiej w pozycji pionowej - komora wygodnie przesuwa środek ciężkości ku dłoni. W ten sposób staje się też uchwytem dla tabletowego fotografa. Jeśli jest praworęczny, umieszczoną na walcu kamerkę (5 Mpix) będzie miał u dołu urządzenia. Dzięki uchwytowi fajnie się też fotografuje/filmuje w poziomie.

Tyle o aluminiowej powłoce zewnętrznej. W duszy następujące specyfikacje. Procesor: MediaTek 8125/8389, 1,2 GHz, cztery rdzenie. RAM: 1 GB. Pojemność 16 GB (plus microSD; istnieje wersja 32 GB). Modem 3G (choć istnieją wersje tylko z Wi-Fi). Cena? Przyzwoita. 1200 zł (10 cali) i 1100 zł (8 cali). Ponieważ 8-calówka z wybrzuszeniem i tak nie wejdzie do kieszeni marynarki, polecamy droższą raptem o stówkę opcję 10-calową. Ciekawa alternatywa dla klasycznych tabletów.