Jeśli jesteś namiętnym graczem

Potrzebujesz bardzo wydajnej maszyny dla gracza - nie chcesz, żeby w decydującym momencie rozgrywki komputer się zaciął. Taki sprzęt musi mieć szybki procesor, oddzielną kartę graficzną i przynajmniej 6 GB pamięci RAM. Przekątna ekranu to co najmniej 15 cali (idealnie - 17 lub 18 cali). Ważna jest też wysoka rozdzielczość - 1600×900 px to minimum dla 15 cali.

W takim laptopie mało ważna jest waga (z taką maszyną nie da się biegać po mieście) i wydajność baterii - i tak będziesz głównie grał, gdy komputer będzie podpięty do gniazdka.

Nawet wybierając bardzo drogi sprzęt, nie oczekuj cudów - nawet najlepsza karta dźwiękowa i wbudowane głośniczki nie zamienią twojego pokoju w La Scalę. Jeśli zależy ci na dobrym dźwięku, będziesz musiał dokupić zewnętrzne głośniki.

Ceny od: ok. 3 tys. zł

Dobry wybór: Samsung Series 7 Chronos (NP770Z7E-S01PL) - 4,8 tys. zł

Jeśli na laptopie oglądasz filmy, słuchasz muzyki i bawisz się grafiką

Szukasz laptopa multimedialnego. Nie musi być tak wydajny, jak ten dla gracza, ale również musi radzić sobie z grafiką. Do wygodnego oglądania filmów potrzebujesz wyświetlacza o dużej przekątnej (polecamy co najmniej 17 cali) i wysokiej rozdzielczości. Waga i baterie są mało ważne. Przyda ci się jednak wbudowany odtwarzacz Blu-ray lub DVD.

Ceny od: ok. 2-2,5 tys. zł

Dobry wybór: Acer V3-771G - 2,2 tys. zł

Jeśli potrzebujesz komputera, który możesz łatwo nosić

Mobilność, mobilność, mobilność - to jest twoja mantra. Będziesz więc szukał laptopa (ultrabooka) o niewielkiej wadze. Wystarczy ci wyświetlacz o przekątnej 13 lub 14 cali (każdy cal mniej to niższa waga). Nie potrzebujesz DVD/Blu-raya i osobnej karty graficznej, ale bardzo potrzebujesz nieśmiertelnej baterii. OK, takich nie ma, ale 8-10 godzin pracy bez ładowania ci się przyda. Warto zainwestować w laptop z dyskiem SSD - szybszym i bardziej wytrzymałym od tradycyjnego twardego dysku. Zwróć uwagę na jakość materiałów. To jest komputer, który będziesz ze sobą nosił, musi wytrzymać przypadkowe uderzenia i wstrząsy.

Ceny od: ok. 3 tys. zł

Dobry wybór: Asus BU400A-W3098X - 3,7 tys. zł

Jeśli laptop ma być jedynym komputerem w domu

Szukasz DLR (desktop replacement laptop), czyli komputera stacjonarnego w formie laptopa. Nie interesuje cię waga i bateria - ten sprzęt będzie stał w domu podłączony do gniazdka. Interesuje cię mocny procesor, duży wyświetlacz (co najmniej 17 cali) i dużo pamięci (co najmniej 6 GB RAM i twardy dysk o pojemności 1 TB). Przyda się DVD/Blu-ray. Bardzo ważne będą dodatkowe złącza - przydadzą ci się co najmniej cztery USB (w tym jedno ultraszybkie USB 3.0), HDMI, ethernet - właściwie wszystko, co możliwe, bo zapewne będziesz podłączał komputer do telewizora czy systemu audio. Zwróć uwagę na jakość klawiatury!

Ceny od: ok. 2-2,5 tys. zł

Dobry wybór: DELL Inspiron 17 3721 - 2,9 tys. zł

Jeśli chcesz laptopa do pisania, przeglądania internetu i komunikacji

Wystarczy ci DLR w wersji budżetowej. 15 cali to dość. Możesz zaoszczędzić na pamięci (4 GB RAM i 320 GB dysku wystarczą), na osobnej karcie graficznej, ostrym jak żyleta wyświetlaczu i wysokiej jakości głośniczkach. To ma być komputer do pisania, przejrzenia stron internetowych, odebrania maili czy obejrzenia filmiku na YouTubie.

Ceny od: ok. 1 tys. zł

Dobry wybór: Acer Aspire E1-531 - 1,1 tys. zł

DOBRE RADY:

Im mniejszy laptop, tym mniejsza klawiatura. Logiczne. Kupując mały laptop, sprawdź, czy wygodnie ci się na nim pisze . Co z tego, że będziesz mógł z nim chodzić na spacer, jeśli napisanie maila stanie się torturą?

Wybór systemu operacyjnego jest kwestią wtórną. Chyba że bardzo zależy ci na dotykowym ekranie, wtedy polecamy Windows 8 .

Apple, PC czy Linux? Nie ma znaczenia. Najpierw zastanów się, do czego chcesz wykorzystywać laptop, potem dobierz sprzęt. Nie daj się wciągnąć w wojenkę na najbardziej lanserski laptop świata .

A może potrzebujesz również tabletu? Zastanów się nad laptopem hybrydowym . W kawiarni będzie tabletem. W domu wstawiasz go w stację dokującą z klawiaturą i zmienia się w komputer. Ciekawe rozwiązanie, ale taki sprzęt ma zazwyczaj niższą wydajność niż inne laptopy w porównywalnej cenie.

Pomyśl o przedłużonej lub dodatkowej gwarancji . Zwykłe nie obejmują najczęściej naprawy np. po wylaniu kawy na klawiaturę. Uwaga, specjaliści uważają, że jeśli koszt takiej gwarancji przekracza 15 proc. ceny komputera, to nie warto wydawać na nią pieniędzy.