Na początku ubiegłego roku koreańskie firmy Samsung i LG zaskoczyły świat. Na targach CES w Las Vegas pokazały telewizory z dużymi ekranami wykonanymi w technologii OLED. To było do przewidzenia. Niespodzianką okazał się jednak ich kształt. Ultracienkie wyświetlacze zostały wygięte w łuk.

Wydawało się, że to urządzenia prototypowe, przeznaczone na pokaz, sztuka dla sztuki. Dziś wiemy, że krzywe odbiorniki zostaną z nami na dłużej. Telewizory gną wszyscy - nie tylko najwięksi - producenci, zwłaszcza że nauczyli się krzywić również tańsze w produkcji matryce LED. Ale...

...Po co właściwie krzywić?

Gdy wprowadzali płaskie kineskopy, producenci krzyczeli, że taki ekran jest najlepszy i najładniejszy. Minęło kilkanaście lat i znów telewizor staje się zakrzywiony, tyle że wklęsły. To właśnie wrażenia estetyczne, jakich dostarczają nowe modele Samsunga, zachwala Michael Zoeller, szef marketingu i sprzedaży telewizorów Koreańczyków w Europie. - Tak jak telefony stanowią dodatek do ubioru, tak ekrany w dużym pokoju są ważnym elementem wyposażenia wnętrz. Wygięty telewizor wygląda dumnie!

Cykloida Galileusza

Lecz design to trochę za mało, aby wymusić prawdziwą rewolucję. Zakrzywiony ekran w teorii dostarcza bardziej realistycznych wrażeń wizualnych. Podstawy tego założenia znajdziemy w XVII-wiecznej geometrii Galileusza.

Krzywą, jaką tworzy wygięty telewizor, nazywa się cykloidą - opisuje tor punktu leżącego na obwodzie toczącego się koła. Dziesięć zakrzywionych 55-calowych telewizorów ustawionych obok siebie tworzy koło o promieniu 4,2 m. Zakrzywiony ekran telewizora nie tylko poszerza pole widzenia, ale i wydaje się szerszy, czyli większy, niż wyświetlacz płaski. Także osobie siedzącej z boku.

Teleprzeginka (w wydaniu LG)Teleprzeginka (w wydaniu LG) fot. materiały prasowe fot. LG

- Krzywizna została dobrana po wnikliwych analizach. Pod uwagę braliśmy liczbę osób oglądających wspólnie telewizję, przeciętną odległość, z jakiej się patrzy na TV w mieszkaniach, oraz optymalną wielkość ekranu. Przy takiej konstrukcji każdy fragment wyświetlacza znajduje się w jednakowej odległości od oczu widza, co wzmacnia realizm odbioru. Obraz zachowuje doskonałą jakość bez względu na kąt patrzenia. Dzięki temu osoby siedzące z boku widzą ekran równie wyraźnie, jak te będące na wprost telewizora - wyjaśnia Marcin Kubiszak, ekspert LG. Jak twierdzą spece, zakrzywiony ekran to również większe kontrast oraz głębia. Zalegając na kanapie w odległości 3-4 m od 65-calowego curved TV, poczujesz się jak w kinie IMAX!

Trochę z sensem, a trochę bez Potwierdzam. Gdy porównuję stojące obok siebie ekrany prosty i zakrzywiony, różnica jakości odbioru rzeczywiście uderza momentalnie. I chodzi nie tylko o lepsze kąty i kontrasty, w zgiętych odbiornikach LED-owych znika też problem nierównego podświetlenia, doskwierający w telewizorach płaskich. A jeśli taki Curved stoi samotnie, o krzywiźnie szybko zapominasz, ciesząc się po prostu superobrazem i ładnym meblem.

Mimo ich niewątpliwych zalet wydaje mi się, że wygięte telewizory LCD LED to przede wszystkim zasłona dymna zastosowana przez producentów, by ukryć niepowodzenie sprzedaży OLED-ów. Kolejna - po Smart TV, 4K i kompletnie zbędnym w warunkach domowych 3D - próba uatrakcyjnienia dużych ekranów nieco na siłę. Warto też dodać, że według nieoficjalnych informacji produkcja wygiętych ekranów jest po prostu tańsza (czy raczej: bardziej opłacalna) niż płaskich.

Telewizor kontrolowany za pomocą... wzroku? Widzieliśmy taki na targach IFA 2013

Gnij się sam, telewizorku Prawdziwego wysypu krzywusów należy oczekiwać w 2015 r. Producenci zaczną kusić wygiętymi ekranami w bardziej przystępnych cenach, gdy standardem stanie się rozdzielczość 4K.

Zobaczymy też telewizory, które będą wyginać się na życzenie użytkownika. Już teraz Samsung i LG - bo kto inny - mają prototypy odbiorników wykrzywiających się po wciśnięciu przycisku na pilocie. Być może w przyszłości telewizor wygnie się nawet automatycznie, zależnie od wyświetlanej treści. Futurystyczny ekran będzie płasko wisieć na ścianie w trakcie nudnych wiadomości, ale już podczas filmowego seansu wciągnie brzuch, byś cieszył się lepszymi kątami i kontrastami. To nie bajka, tylko nieodległa przyszłość!

SAMSUNG UE55HU7200 w okazje.info