1. Dysk hybrydowy

Seagate Desktop SSHD

CENA: 290 ZŁ (1 TB HDD+8 GB SSD)

Z opisów producentów wynika, że hybryda to patent idealny, bo łączy w jednej obudowie wydajny nośnik SSD z pojemnym twardzielem talerzowym. W dodatku w porównywalnej (do HDD) cenie. Ten model firmy Seagate pracuje nawet czterokrotnie szybciej niż zwykły dysk twardy - uczy się tego, jak używasz komputera, i na pamięć flash wrzuca najczęściej wykorzystywane pliki.

Korzyści: lepszy czas rozruchu, ładowania aplikacji i ogólnej reakcji systemu. Minusy? Stosunek pojemności dysku SDD do HDD to 1 do 125, niewiele tam wciśniesz.

Skrzynka jest łatwa w instalacji: umieszczasz ją w komputerze jak twardziela, nie potrzeba dodatkowych sterowników. Jeśli chcesz wykorzystać jej możliwości, upewnij się, że płyta główna peceta obsługuje interfejs SATA 3.

Hybrydę da się też umieścić w laptopie - dyski są oczywiście mniejsze (obudowa ma przekątną 2,5 zamiast 3,5 cala; grubość to 7,5 mm lub 9,5 mm - wybierzesz coś i do ultrabooka, i standardowego laptopa), ceny nieznacznie wyższe.

2. Dysk zewnętrzny HDD

ADATA DashDrive Elite HE720

CENA: 385 ZŁ (1 TB)

To dodatkowe miejsce na dane. Częstym rozwiązaniem są dwa dyski: wewnętrzny SSD - aby komputer działał szybko i uruchamiał się w krótkim czasie, natomiast multimedia przechowuje się na przenośnym dysku podpinanym przez USB, terabajtowym lub nawet większym. Urządzenia te służą też do przechowywania kopii zapasowych najcenniejszych plików - nie będziesz musiał martwić się o ważne dokumenty, jeśli główny dysk zaliczy awarię.

Elite HE720 firmy ADATA określany jest przez producenta jako najcieńszy (8,9 mm) dysk zewnętrzny - jego obudowę wykonano ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Umożliwia zapis danych z prędkością ok. 400 MB/s - ma interfejs USB 3.0, a backupu dokonujesz automatycznie, naciskając przycisk.

Oczywiście istnieją też dyski zewnętrzne SSD - ich pojemności rzadko przekracza jednak kilkaset GB. Za dysk 1 TB zapłacisz... kosmiczne parę tysięcy.

3. Karta SD Wi-Fi

Transcend SDHC Wi-Fi

CENA: 185 ZŁ (32 GB)

Sprzęt dla fotoamatorów. Takie karty dodają do aparatu (pozbawionego Wi-Fi) możliwość bezprzewodowego przesyłania zdjęć i filmów do innych urządzeń. Aby korzystać z wynalazku, np. marki Transcend, wystarczy pobrać na telefon czy tablet bezpłatną aplikację.

4. Serwer nas z chmurą

WD My Cloud

CENA: 500 ZŁ (2 TB)

Masz kilka laptopów? Chcesz mieć dostęp do plików także przez tablet i smartfon? Takie możliwości zapewnia podłączany do internetu domowy serwer plików NAS (Network Attached Storage) z chmurą. Dane przechowywane są w bezpiecznym miejscu (czyli u ciebie w domu, nie na serwerze producenta), lecz masz do nich dostęp z peceta, notebooka oraz urządzeń mobilnych (przez przyjemną aplikację), gdziekolwiek się znajdujesz. Takie urządzenia sprawdzają się też w roli magazynu danych do backupu - myśl o nich jak o dyskach zewnętrznych z twym własnym Dropboksem.

WD My Cloud to sprzęt niedrogi, łatwy w obsłudze i dobrze zorganizowany, ma przydatne funkcje związane z chmurą - możesz odtwarzać filmy z dysku na ekranie tabletu albo udostępniać pliki gościom. Bezgłośna praca i solidne wykonanie. Pojemność serwera zwiększysz, podłączając dysk zewnętrzny do portu USB 3.0.

5. Dysk SSD

Samsung 840 Evo

CENA: 1770 ZŁ (1 TB)

Takie dyski mają jedną wadę: kiepski stosunek ceny do pojemności. Poza tym SSD to same korzyści, są o wiele szybsze niż zwykłe twardziele, pozbawione części ruchomych - zapewniają większe bezpieczeństwo danych (np. gdy upuścisz torbę z laptopem) i są bezgłośnie, a w przypadku komputerów przenośnych wydłużają też czas pracy na baterii nawet o kilkadziesiąt minut w porównaniu z dyskiem twardym!

Samsung 840 Evo to świetny przedstawiciel dysków SSD dla notebooków: relatywnie tani, z przydatnym oprogramowaniem "Samsung Magician". Jednym z bajerów softu jest tryb "rapid", który włączysz kliknięciem myszy - komputer automatycznie użyje części pamięci systemowej (RAM) jako podręcznej, aby zwiększyć wydajność. Wyposażony w interfejs SATA 3, umożliwia prędkość zapisu 520 MB/s.

Aby taki dysk zamontować w pececie, przyda się szyna-adapter - będzie w zestawie albo kosztuje grosze. Pecetowe SDD-ki 3,5 cala to niezauważalna nisza.

6. Dysk przenośny Wi-Fi

SanDisk Connect Wireless Flash Drive

CENA: 270 ZŁ (32 GB)

Ciekawy dysk powiększający przestrzeń na pliki w urządzeniu z iOS-em lub Androidem. Do tego sandiska można podłączyć do ośmiu urządzeń (jednocześnie strumieniować multimedia do trzech). Na baterii pracuje 4 godz.

źródło: Okazje.info