Narciarstwo biegowe to jedna z najmniej urazowych dyscyplin sportowych, kształtuje niemal wszystkie partie mięśni, pomaga spalić prawie dwukrotnie więcej kalorii niż fitness i nie naraża cię przy tym na kontuzje. W pakiecie dostajesz również wzmocnienie serca i stawów. To także jedna z niewielu dyscyplin sportu, której podstawy opanujesz już po piętnastu minutach na tyle, że będziesz w stanie przejść dość duży dystans w spokojnym tempie.

Zanim jednak pobiegniesz do sklepu po wąskie narty, przeczytaj, jak dobrać je do swoich potrzeb. Zacznij od określenia, jakiego typu nart potrzebujesz: biegowych, śladowych, a może backcountry? Narciarstwo klasyczne ma bowiem wiele twarzy, a wybór w dużym stopniu zależy od terenu, w jakim będziesz biegać. Zastanów się, jak wyobrażasz sobie swoją przygodę z biegówkami i co chcesz osiągnąć, a wtedy będziesz gotowy, aby wybrać sprzęt.

Biegówki

Bieg na dobrze przygotowanej trasie z torami to wielka przyjemność. Narty biegowe (z łuską * lub smarowaniem dla wtajemniczonych i potrafiących przewidzieć kaprysy zimowej aury) są bardziej sprężyste i węższe od śladówek (szerokość biegówek mieści się w przedziale 44-48 mm), tym samym stworzone do biegania na przygotowanych trasach i w torach, których jest w całej Polsce coraz więcej. Pozwalają na szybszy bieg, ale wymagają także lepszej techniki i kondycji.

Śladówki

Narty śladowe to idealny wybór dla narciarzy wahających się, czy wybrać przygotowane tory czy bezdroża. Stworzone są do biegania po leśnych i parkowych, nieubitych ścieżkach, ale zmieszczą się także w przygotowanych torach. Są bardziej wytrzymałe od swoich "sióstr" biegówek i szersze (ich szerokość wynosi od 48 do 55 mm) dlatego łatwiej utrzymać na nich równowagę. Są zaopatrzone w tzw. łuskę umożliwiającą odbicie, a ich konstrukcja najczęściej jest oparta na drewnianym rdzeniu.

Tutaj producenci dają nam duży wybór. Wyróżniającymi się od lat firmami są Fischer, Salomon i Atomic. To jednak nie tylko technologie z najwyższej półki, ale także najwyższe ceny. Na ogół bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będą czeskie Sporteny lub fińskie Yoko. Na rynku nie brakuje także tańszych modeli, ale często ich zakup, ze względu na jakość, to tylko pozorna oszczędność.

Buty do nart biegowych i śladowych

Poza modelami race'owymi, generalnie prawie nie różnią się od siebie. Palce w zapiętym bucie nie mogą być ściśnięte (grozi to siniakami pod paznokciami). Nie mogą być także za duże, żeby nie stracić kontroli nad nartą. Pięta powinna być unieruchomiona lub co najmniej usztywniona. Najlepiej byś zaopatrzył się w buty z lekko podwyższoną cholewką oraz zamkiem błyskawicznym chroniącym sznurowanie. Sprawdzą się w głębszym śniegu. Najlepsza podeszwa to taka, która nie jest zbyt twarda i umożliwia zginanie stopy.

Backcountry

Narty backcountry są idealne do wędrówek poza trasami, w górskim terenie, w kopnym śniegu lub nawet na oblodzonych trawersach. Są szersze od nart śladowych (ich szerokość to aż 56-68 mm), mają wzmocnione, stalowe krawędzie, niezbędne przy zjazdach. Po takie narty sięgają współcześni podróżnicy przemierzający Grenlandię. W Polsce sprawdzą się w Bieszczadach i niższych partiach Beskidów oraz w każdym pagórkowatym, "dzikim" terenie. Narty backcountry powinny być precyzyjnie dobrane do masy ciała, ale wygodniej będzie dobrać nieco krótsze deski.

Buty do nart backcountry

Muszą być wysokie i sztywne. Ciepłe i z podwyższoną cholewką, tak by śnieg nie dostawał się do środka. Muszą zapewniać również dobrą kontrolę nad nartą, co jest szczególnie ważne podczas zjazdów.

Pamiętaj :

Jeśli zdecydujesz się na kupno nart używanych, nigdy nie sięgaj po najtańszy sprzęt! Większość takich nart nadaje się bardziej do muzeum niż na trasę i mogą skutecznie zniechęcić do uprawiania narciarstwa biegowego. Sprawdź także, czy nie brak im elastyczności, która pomaga przy odbiciu, oraz czy ich ślizgi nie są zbyt cienkie (tak może się stać po wielokrotnym szlifowaniu).

Uwaga

Przygodę z narciarstwem biegowym zacznij od stylu klasycznego, który jest bardzo podobny do chodu. Narty prowadzisz równolegle ruchem ślizgowym. Pamiętaj także o naprzemianstronnym ruchu rąk i nóg. Tempo i odległość, jaką pokonasz, narzucasz sobie sam.

Jak dopasować kijki?

Prawidłowa praca rąk i mocne ramiona to połowa sukcesu w biegach narciarskich. Na dłuższych trasach i męczących podbiegach przekonasz się, że ważna jest także jak najniższa waga sprzętu. Dlatego przyłóż się do wyboru kijków. Jeśli zdecydowałeś się na narty backcountry, najlepsze będą lekkie kije teleskopowe, które możesz skrócić bądź wydłużyć. Im trudniejsze warunki, tym talerzyki w kijkach powinny być szersze.

Z kolei dla początkujących narciarzy biegowych i śladowych kijki powinny sięgać nie wyżej niż do wysokości barków, ale nie niżej niż do pachy. Dla silniejszych i lepszych technicznie biegaczy mogą być nieco dłuższe.

Jak się ubrać?

1. Stawiaj na wygodę i utrzymanie temperatury.

2. Ubiór powinien być dopasowany i lekki.

3. Zakładaj bieliznę termiczną (najlepiej z włóknami srebra - jest niezwykle wytrzymała i ma właściwości antybakteryjne).

4. Spodnie. Najlepiej o wąskich nogawkach. Z przodu wiatroszczelne, z tyłu wykonane z przepuszczalnego materiału. Plusem będzie umieszczony z boku zamek (rozpinasz na podejściach, zapinasz na zjazdach).

5. Kurtka. Najlepiej sprawdzi się dopasowana z zamkiem błyskawicznym z przodu i pod pachami (to zapewni dobrą wentylację).

6. Skarpety. Zakładaj takie o średniej grubości, wykonane z mieszanki włókien sztucznych z dodatkiem wełny (unikaj bawełny, która wchłania wilgoć, co potęguje uczucie chłodu i może doprowadzić do odmrożeń).

7. Rękawice. Nie mogą uciskać dłoni, ale jednocześnie powinny zapewniać precyzyjny chwyt i chronić przed otarciami o paski (najlepsze są ze wzmocnieniami między kciukiem a palcem wskazującym).

8. Czapka nie za gruba, mocno przylegająca (najlepiej dodatkowo ocieplona na czole i skroniach).

9. Okulary. Ważne, żeby miały filtr UV, ponieważ śnieg odbija promienie ultrafioletowe (te z wyższej półki są zaopatrzone w system anti fog, który zapobiega parowaniu szkieł).

Na dłuższe wypady w dziki teren na nartach backcountry ubierz się "na cebulkę ". Lepiej załóż dwie cieńsze bluzy termiczne lub bluzę i polar niż jedną grubszą (to da ci możliwość regulacji temperatury). W niskiej temperaturze nie możesz dopuścić ani do przemarznięcia, ani do nadmiernego spocenia się. Niektórzy producenci oferują dwu- lub trzypalczaste rękawiczki na bardzo niską temperaturę. Warto, abyś zabrał ze sobą picie. Najlepiej sprawdzi się tzw. nerka (zapinane wokół pasa i pokryte pianką izolacyjną pojemniki na napoje).

Zobacz także:

17 najlepszych polskich tras na biegówki

Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta

źródło: Okazje.info