Każdy liczący się dostawca internetu ma w ofercie szybkie łącze dla użytkownika indywidualnego. Haczyk? Żadna firma nie oferuje usługi z gwarancją pasma - prędkość zawsze określana jest jako "do...".

MOŻLIWOŚĆ A GWARANCJA

- Rzeczywiście, mówimy o łączach "umożliwiających", a nie "gwarantujących" osiąganie konkretnych prędkości - potwierdza Rafał Kandziora, szef oferty rynkowej Vectry. Jeśli dostawca miałby oferować łącze z gwarantowaną prędkością, czyli tzw. łącze z CIR (Committed Information Rate), przeznaczone do zastosowań profesjonalnych, ceny byłyby kilkunastokrotnie wyższe. - Zatem, owszem, może dojść do sytuacji, że przesył danych w domu jest niższy od maksymalnego - dodaje.

W praktyce oznacza to, że płacąc za prędkość "do 100 Mb/s", możesz mieć np. 50 albo 70 Mb/s. Wtedy opcje są dwie: albo próbujesz zoptymalizować połączenie (więcej w ramce "Transfer maksymalny"), albo - jeśli to nie pomoże - kontaktujesz się z operatorem i występujesz o zmianę taryfy lub obniżenie ceny usługi. Jeśli niska prędkość utrzymuje się przez cały czas lub większość dnia, nie powinno być problemów ze zmianą warunków.

OFERTY: SZUKAJ, A ZNAJDZIESZ

Oferta internetu domowego jest bardzo szeroka. Za szybkie łącze dziś umownie uznaje się do 100 Mb/s, w abonamencie przy umowie na rok kosztuje ono średnio około 60 zł.

A może być jeszcze szybciej. Dla przykładu, UPC oferuje do 250 Mb/s za 100 zł miesięcznie (umowa na rok), a Netia na terenie Warszawy i Krakowa ma "gigakablówkę" do 300 Mb/s za 65 zł miesięcznie (przez dwa lata). Warto szukać promocji, bo dostawcy często aktualizują oferty i czasem można natrafić na ciekawe bonusy, jak np. internet domowy do 150 Mb/s za 80 zł u Vectry, z usługą PlayStation Plus w cenie. Jeśli masz konsolę PS4, 3 albo Vita, możesz miesięcznie pobierać po dwie gry na każdą z nich.

WYBÓR ROUTERA: N LUB AC

O ile modem do internetu mobilnego można wybrać u operatora (patrz ostatni rozdział), router do netu domowego, z którego będzie korzystała cała rodzina, warto już wybrać samodzielnie. Najpierw określ swoje potrzeby. - W przypadku typowych sieci, gdzie obecne są 2-3 komputery oraz kilka urządzeń przenośnych, sprawne i wydajne Wi-Fi uzyskamy już przy routerze o "niższym" standardzie 802.11n - zapewnia Piotr Romański, inżynier sieciowy, który od kilkunastu lat zajmuje się projektowaniem i wdrażaniem sieci LAN, bezprzewodowych Wi-Fi oraz systemów sieciowych pamięci masowych.

Obecnie producenci za wszelką cenę promują routery pracujące w standardzie 802.11ac, którym towarzyszą takie hasła, jak "najszybszy" czy "dla gracza". To rzeczywiście błyskawice, ale są droższe od modeli "n". Ponadto, aby wykorzystać potencjał nowego standardu, trzeba mieć w laptopie, tablecie czy telefonie kartę sieciową obsługującą standard "ac". Jeśli router "ac" współpracuje z laptopem wyposażonym w kartę "n", łącze załapie prędkość maksymalną komputera, nie routera. Kompatybilne urządzenia to np. nowe MacBooki, niektóre laptopy Lenovo ThinkPad czy najświeższe komórki z górnej półki.

Choć w większości wypadków router "ac" będzie szybszy niż "n", to zdarzają się wyjątki. Oba standardy w zależności od liczby anten i konfiguracji oferują różną prędkość. Więcej na ten temat w ramce "Klasy: ac i n" na następnej rozkładówce.

Pozostaje jeszcze pytanie: czy jest coś takiego jak "router dla gracza"? Okazuje się, że tak. - Są to jednak typowe routery, w których więcej uwagi poświęcono parametrom i funkcjom. Mają zapewniać szybką komunikację i sprawne kierowanie ruchem sieciowym - wyjaśnia Romański. Takie urządzenie po odpowiedniej konfiguracji pozwoli na w pełni komfortową rozgrywkę. To np. prezentowany poniżej Netgear Nighthawk R7000.

SIEĆ: 2,4 CZY 5 GHZ

Sieci Wi-Fi pracują na dwóch częstotliwościach: 2,4 oraz 5 GHz. Mający ponad pięć lat, zmodyfikowany i unowocześniony standard 802.11n oferuje dla obu pasm transmisję do 450 Mb/s. Pasmo 2,4 GHz ma pewne ograniczenia, wpływające na jego wydajność. - Zostało podzielone na 13 kanałów (w Europie), a zakresy ich częstotliwości na siebie zachodzą - mówi Romański. Oznacza to, że w przypadku nadawania sygnału w bliskiej odległości przez różne sieci Wi-Fi może dochodzić do niewielkich zakłóceń, co będzie objawiać się spowolnieniem prędkości transmisji danych. - Pasmo 2,4 GHz jest dość popularną częstotliwością, na której pracują inne urządzenia radiowe, takie jak kuchenki mikrofalowe czy gadżety korzystające z Bluetootha - zauważa ekspert. Kiedy przeglądasz strony WWW, zakłócenia nie mają większego znaczenia, ale jeśli wziąć pod uwagę usługi wymagające transmisji bez opóźnień, jak strumieniowanie filmów czy gry online, mogą okazać się problemem.

Zaleca się, aby w zatłoczonych środowiskach sieciowych polegać na sieciach pracujących na częstotliwości 5 GHz. Wów- czas masz do dyspozycji 19 kanałów (znów, w Europie), z czego 15 nienakładających się na siebie - ryzyko zakłóceń jest o wiele mniejsze. Kupując router, można wybrać model dwupasmowy, będzie to miało sens, gdy posiadasz urządzenia pracujące zarówno w 2,4, jak i 5 GHz. Wtedy transmisja danych z tabletów czy smartfonów może obejmować pasmo 2,4 GHz, a strumieniowane wideo i gry online z komputera - to drugie.

INTERNET DLA ZABIEGANYCH

Dom domem, wyjdźmy za drzwi. Na bezpłatny (i działający!) internet w pociągu w najbliższych miesiącach raczej nie ma co liczyć, a Wi-Fi w autokarach często gubi połączenie. Dlatego jeśli chcesz korzystać z internetu w podróży i bez nerwów, warto zdecydować się na ofertę jednego z operatorów komórkowych. Poza cenami liczą się prędkość i zasięg.

Internet mobilny 3G (transfer, przyjmijmy, do 14, maks. 56 Mb/s) pokrywa w zasadzie cały kraj. Wersja szybsza, 4G, znana szerzej pod nazwą LTE, jest dostępna dla 70 proc. Polaków - tak przynajmniej zapewniają nasi operatorzy.

Trzeba być ostrożnym w stosunku do przekazów marketingowych, bowiem nie ma umocowanej w prawie krajowym lub międzynarodowym jednolitej definicji tego standardu. - Technologia LTE zapewnia stabilne, wysokiej jakości połączenie i umożliwia pobieranie danych z szybkością do 150 Mb/s, co oznacza, że może stanowić realną alternatywę dla usług kablowych - mówi Beata Białkowska, dyr. zarządzająca ds. marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu. I na taką mniej więcej szybkość możesz liczyć, inwestując w telefon z dostępem do LTE w kraju.

"Prawdziwe" LTE, które spróbowała ująć w liczby światowa organizacja International Telecommunication Union, zapewni transmisję 1 Gb/s. To przyszłość mobilnego dostępu do internetu. - Rewolucja LTE tak naprawdę dopiero się zaczyna, a jutro należy do LTE-Advanced, pozwalającego na łączenie pasm z różnych częstotliwości i osiąganie jeszcze większej przepustowości sieci i szybkości transferu - zauważa Białkowska.

Zanim zdecydujesz się na zakup pakietu mobilnej transmisji danych, upewnij się, że chodzi o te 100-150, a nie 56 Mb/s. Poproś też o informacje związane z zasięgiem, dzięki czemu dowiesz się, czy możesz liczyć na szybkie połączenie w odwiedzanych przez ciebie rejonach. - W kwestii prędkości transmisji danych i zasięgu liderem jest obecnie sieć T-Mobile - zapewnia Konrad Mróz z biura prasowego tej firmy.

Aby korzystać z LTE, trzeba pamiętać, że nie wystarczy być w strefie fal z nadajników. - Trzeba mieć jeszcze urządzenie z odpowiednim modułem. Obecnie większość dostępnych w Play modemów i routerów (oraz najlepsze telefony) obsługuje LTE - mówi Renata Bocheńska, brand manager Play. Dodajmy, że inni operatorzy również oferują odpowiednie urządzenia i wybierając internet mobilny, warto dorzucić parę złotych na zakup modemu - pakiet nie tylko się opłaca, ale i daje gwarancję, że modem będzie poprawnie działał z usługą operatora.

TRANSFER MAKSYMALNY

Jeśli wykonasz test prędkości łącza i okaże się, że jest wyraźnie mniejsza niż prędkość maksymalna określona w umowie, spróbuj zoptymalizować połączenie - być może kilka zmian rozwiąże problem. Jest parę metod. Pierwsza, oczywista, to podłączanie urządzeń za pomocą przewodu, a nie poprzez Wi-Fi. Ale przecież nie po to kupiłeś router, żeby kablować mieszkanie...

1 Ustaw router w centralnym punkcie mieszkania lub w miejscu, gdzie najczęściej przebywasz.

2 Nie zasłaniaj routera ani jego anten innymi przedmiotami. Umiejscowienie go pod biurkiem czy w szafie nie jest dobrym pomysłem.

3 Zaktualizuj oprogramowanie routera do najnowszej wersji. Udaj się na stronę producenta urządzenia i sprawdź, czy są dostępne aktualizacje dla posiadanego przez ciebie modelu.

4 Sprawdź, w jaką bezprzewodową kartę sieciową wyposażono twojego laptopa. Często to ona jest przyczyną wolnej transmisji (brak wsparcia najnowszych standardów).

5 Jeśli masz szybkie łącze i oczekiwanie na stronę WWW się przeciąga, to znaczy, że szwankuje komunikacja z serwerem. Wtedy warto zmienić adresy DNS. Najpierw wejdź do windowsowego "panelu sterowania" (procedura nieco się różni w poszczególnych wersjach systemu), kliknij "centrum sieci i udostępniania". Następnie wybierz "połączenie sieci bezprzewodowej" i "właściwości". Kolejno zaznacz: "protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4)" oraz "właściwości". W nowo otwartym oknie wybierz opcję "użyj następujących adresów serwerów DNS" i wskaż jako preferowany np. 208.67.222.222, jako alternatywny - 208.67.220.220. Zatwierdź zmiany i uruchom ponownie komputer. Na podłączeniu się do szybkich serwerów DNS na pewno skorzystasz, niezależnie od wielkości sieci.

Bez kompromisów ASUS RT-AC87U | Cena: 890 zł Standard: AC2400 (do 1734 Mb/s)

Bez kompromisów 
ASUS RT-AC87U | Cena: 890 zł 
Standard: AC2400 (do 1734 Mb/s)
Za takie pieniądze kupisz laptopa, ale w przypadku AC87U cena to jedyna wada. No, port USB 3.0 mógłby znajdować się w bardziej dogodnym miejscu. To najbardziej kompletny router 802.11ac. Zapewnia błyskawiczny transfer Wi-Fi - producent nadał mu oznaczenie AC2400 (patrz tabelka na następnej rozkładówce). Jeśli masz szybkie łącze i urządzenia obsługujące standard 802.11ac, odtworzysz filmy 4K z serwisów online - jeżeli znajdziesz takie w Polsce... Ten model docenisz też za zasięg. Ma cztery anteny i zapewnia pokrycie sygnałem powierzchni 465 m2, wystarczy na dom z ogródkiem. Ponadto możesz liczyć na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Router chroni również inne urządzenia korzystające z Wi-Fi, bez instalowania dodatkowego oprogramowania - pod opieką są więc także twój smart TV i konsola do gier.Bez kompromisów ASUS RT-AC87U | Cena: 890 zł Standard: AC2400 (do 1734 Mb/s) Za takie pieniądze kupisz laptopa, ale w przypadku AC87U cena to jedyna wada. No, port USB 3.0 mógłby znajdować się w bardziej dogodnym miejscu. To najbardziej kompletny router 802.11ac. Zapewnia błyskawiczny transfer Wi-Fi - producent nadał mu oznaczenie AC2400 (patrz tabelka na następnej rozkładówce). Jeśli masz szybkie łącze i urządzenia obsługujące standard 802.11ac, odtworzysz filmy 4K z serwisów online - jeżeli znajdziesz takie w Polsce... Ten model docenisz też za zasięg. Ma cztery anteny i zapewnia pokrycie sygnałem powierzchni 465 m2, wystarczy na dom z ogródkiem. Ponadto możesz liczyć na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Router chroni również inne urządzenia korzystające z Wi-Fi, bez instalowania dodatkowego oprogramowania - pod opieką są więc także twój smart TV i konsola do gier. zdjęcia: materiały prasowe zdjęcia: materiały prasowe

Za takie pieniądze kupisz laptopa, ale w przypadku AC87U cena to jedyna wada. No, port USB 3.0 mógłby znajdować się w bardziej dogodnym miejscu. To najbardziej kompletny router 802.11ac. Zapewnia błyskawiczny transfer Wi-Fi - producent nadał mu oznaczenie AC2400 (patrz tabelka na następnej rozkładówce). Jeśli masz szybkie łącze i urządzenia obsługujące standard 802.11ac, odtworzysz filmy 4K z serwisów online - jeżeli znajdziesz takie w Polsce... Ten model docenisz też za zasięg. Ma cztery anteny i zapewnia pokrycie sygnałem powierzchni 465 m2, wystarczy na dom z ogródkiem. Ponadto możesz liczyć na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Router chroni również inne urządzenia korzystające z Wi-Fi, bez instalowania dodatkowego oprogramowania - pod opieką są więc także twój smart TV i konsola do gier.

Dla gracza

NETGEAR R7000 NIGHTHAWK | Cena: 685 zł Standard: AC1900 (do 1300 Mb/s)

Dla gracza
NETGEAR R7000 NIGHTHAWK | Cena: 685 zł
Standard: AC1900 (do 1300 Mb/s)
Wi-Fi o wydajności AC1900 jest idealne do gier. Mechanizm QoS (Quality of Service) pozwoli na ustalenie priorytetów ruchu sieciowego. Serwerom gier - wysokiego, domownikom możesz transfer egoistycznie obniżyć. Wszystkie routery z górnej półki oferują QoS (w tym polecany przez nas asus), ale w Nighthawku funkcja ta działa wyjątkowo dobrze. Urządzenie korzysta też z beamformingu (tzw. kształtowanie wiązki), czyli wykrywa odbiorniki sygnału, kierując ku nim transmisję - to zapewnia net lepszej jakości i bez opóźnień. Producent udostępnia też kontrolę rodzicielską, gościnny dostęp do sieci i wsparcie VPN. Ciekawym udogodnieniem jest aplikacja mobilna Genie App, pozwalająca kontrolować sieć ze smartfonu.Dla gracza NETGEAR R7000 NIGHTHAWK | Cena: 685 zł Standard: AC1900 (do 1300 Mb/s) Wi-Fi o wydajności AC1900 jest idealne do gier. Mechanizm QoS (Quality of Service) pozwoli na ustalenie priorytetów ruchu sieciowego. Serwerom gier - wysokiego, domownikom możesz transfer egoistycznie obniżyć. Wszystkie routery z górnej półki oferują QoS (w tym polecany przez nas asus), ale w Nighthawku funkcja ta działa wyjątkowo dobrze. Urządzenie korzysta też z beamformingu (tzw. kształtowanie wiązki), czyli wykrywa odbiorniki sygnału, kierując ku nim transmisję - to zapewnia net lepszej jakości i bez opóźnień. Producent udostępnia też kontrolę rodzicielską, gościnny dostęp do sieci i wsparcie VPN. Ciekawym udogodnieniem jest aplikacja mobilna Genie App, pozwalająca kontrolować sieć ze smartfonu. Fot. Materiał redakcyjny Fot. Materiał redakcyjny

Wi-Fi o wydajności AC1900 jest idealne do gier. Mechanizm QoS (Quality of Service) pozwoli na ustalenie priorytetów ruchu sieciowego. Serwerom gier - wysokiego, domownikom możesz transfer egoistycznie obniżyć. Wszystkie routery z górnej półki oferują QoS (w tym polecany przez nas asus), ale w Nighthawku funkcja ta działa wyjątkowo dobrze. Urządzenie korzysta też z beamformingu (tzw. kształtowanie wiązki), czyli wykrywa odbiorniki sygnału, kierując ku nim transmisję - to zapewnia net lepszej jakości i bez opóźnień. Producent udostępnia też kontrolę rodzicielską, gościnny dostęp do sieci i wsparcie VPN. Ciekawym udogodnieniem jest aplikacja mobilna Genie App, pozwalająca kontrolować sieć ze smartfonu.

Tani i dobry

TP-LINK TL-WDR4300 | Cena: 210 zł Standard: N750 (do 450 Mb/s)

Tani i dobry
TP-LINK TL-WDR4300 | Cena: 210 zł
Standard: N750 (do 450 Mb/s)
TL-WDR4300 osiąga 450 Mb/s i ma kilka ciekawych funkcji, w tym możliwość udostępniania sieci Wi-Fi gościom, jak również QoS - kontrolę przepustowości, spotykaną w droższych urządzeniach. TP oferuje też dobry zasięg, choć polecany jest raczej do mieszkań niż dużych domów. Ma dwa porty USB 2.0, funkcję serwera FTP oraz przycisk WPS, umożliwiający łatwe zestawianie połączeń zabezpieczonych szyfrowaniem WPA2. 'Tani i dobry' to określenie, które jak ulał pasuje do tego chętnie kupowanego modelu.Tani i dobry TP-LINK TL-WDR4300 | Cena: 210 zł Standard: N750 (do 450 Mb/s) TL-WDR4300 osiąga 450 Mb/s i ma kilka ciekawych funkcji, w tym możliwość udostępniania sieci Wi-Fi gościom, jak również QoS - kontrolę przepustowości, spotykaną w droższych urządzeniach. TP oferuje też dobry zasięg, choć polecany jest raczej do mieszkań niż dużych domów. Ma dwa porty USB 2.0, funkcję serwera FTP oraz przycisk WPS, umożliwiający łatwe zestawianie połączeń zabezpieczonych szyfrowaniem WPA2. "Tani i dobry" to określenie, które jak ulał pasuje do tego chętnie kupowanego modelu. Fot. Materiał redakcyjny Fot. Materiał redakcyjny

Przyzwoity router nie musi być drogi. Jeśli nie oglądasz 4K online, ten wystarczy.

TL-WDR4300 osiąga 450 Mb/s i ma kilka ciekawych funkcji, w tym możliwość udostępniania sieci Wi-Fi gościom, jak również QoS - kontrolę przepustowości, spotykaną w droższych urządzeniach. TP oferuje też dobry zasięg, choć polecany jest raczej do mieszkań niż dużych domów. Ma dwa porty USB 2.0, funkcję serwera FTP oraz przycisk WPS, umożliwiający łatwe zestawianie połączeń zabezpieczonych szyfrowaniem WPA2. "Tani i dobry" to określenie, które jak ulał pasuje do tego chętnie kupowanego modelu.

Internet na strychu w piwnicy

ZYXEL HD POWERLINE ADAPTER PLA5206 | Cena: 200 zł Standard: HomePlug AV2 + Ethernet (do 1000 Mb/s)

Internet na strychu w piwnicy
ZYXEL HD POWERLINE ADAPTER PLA5206 | Cena: 200 zł
Standard: HomePlug AV2 + Ethernet (do 1000 Mb/s)
Sposób na zwiększenie zasięgu o pomieszczenia, gdzie Ethernet ani Wi-Fi nie docierają. Konfiguracja zajmuje minutę. W zestawie są dwa identyczne adaptery. Jeden podłączasz do routera i gniazdka elektrycznego w pokoju, drugi do gniazdka w piwnicy czy na strychu. Internet 'idzie' po sieci elektrycznej. Wybieraj gniazdka wbudowane bezpośrednio w ścianę, nie na przedłużaczu ani listwie. Dane zabezpieczone są 128-bitowym szyfrowaniem AES, a prędkość transmisji sięga 1000 Mb/s. Korzystanie z adapterów jest często tańsze niż prowadzenie kabli ethernetowych i na pewno zdecydowanie wygodniejsze.Internet na strychu w piwnicy ZYXEL HD POWERLINE ADAPTER PLA5206 | Cena: 200 zł Standard: HomePlug AV2 + Ethernet (do 1000 Mb/s) Sposób na zwiększenie zasięgu o pomieszczenia, gdzie Ethernet ani Wi-Fi nie docierają. Konfiguracja zajmuje minutę. W zestawie są dwa identyczne adaptery. Jeden podłączasz do routera i gniazdka elektrycznego w pokoju, drugi do gniazdka w piwnicy czy na strychu. Internet "idzie" po sieci elektrycznej. Wybieraj gniazdka wbudowane bezpośrednio w ścianę, nie na przedłużaczu ani listwie. Dane zabezpieczone są 128-bitowym szyfrowaniem AES, a prędkość transmisji sięga 1000 Mb/s. Korzystanie z adapterów jest często tańsze niż prowadzenie kabli ethernetowych i na pewno zdecydowanie wygodniejsze. Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Sposób na zwiększenie zasięgu o pomieszczenia, gdzie Ethernet ani Wi-Fi nie docierają. Konfiguracja zajmuje minutę. W zestawie są dwa identyczne adaptery. Jeden podłączasz do routera i gniazdka elektrycznego w pokoju, drugi do gniazdka w piwnicy czy na strychu. Internet "idzie" po sieci elektrycznej. Wybieraj gniazdka wbudowane bezpośrednio w ścianę, nie na przedłużaczu ani listwie. Dane zabezpieczone są 128-bitowym szyfrowaniem AES, a prędkość transmisji sięga 1000 Mb/s. Korzystanie z adapterów jest często tańsze niż prowadzenie kabli ethernetowych i na pewno zdecydowanie wygodniejsze.

Router mobilny

D-LINK DWR-830 | Cena: 360 zł Standard: DC-HSPA+ (do 42 Mb/s)

Router mobilny
D-LINK DWR-830 | Cena: 360 zł
Standard: DC-HSPA+ (do 42 Mb/s)
Przypomina telefon komórkowy, ale to mobilny hot-spot. Zadziała, jeśli masz zasięg 3G/LTE. Mały (100×49×14,1 mm) i lekki (90 g), na baterii działa 6 godz. Oczywiście, internet do laptopa można udostępnić ze smartfona. Ale D-Link uratuje jego baterię. I możesz tu włożyć oddzielną kartę SIM. DWR-830 ma wbudowaną zaporę sieciową, wykorzystuje również szyfrowanie WPA/WPA2. Co ciekawe, z poziomu routera da się np. wyświetlić listę kontaktów zapisaną na karcie SIM. A dzięki licznikowi danych dowiesz się, czy nie przekroczyłeś limitu transferu.Router mobilny D-LINK DWR-830 | Cena: 360 zł Standard: DC-HSPA+ (do 42 Mb/s) Przypomina telefon komórkowy, ale to mobilny hot-spot. Zadziała, jeśli masz zasięg 3G/LTE. Mały (100×49×14,1 mm) i lekki (90 g), na baterii działa 6 godz. Oczywiście, internet do laptopa można udostępnić ze smartfona. Ale D-Link uratuje jego baterię. I możesz tu włożyć oddzielną kartę SIM. DWR-830 ma wbudowaną zaporę sieciową, wykorzystuje również szyfrowanie WPA/WPA2. Co ciekawe, z poziomu routera da się np. wyświetlić listę kontaktów zapisaną na karcie SIM. A dzięki licznikowi danych dowiesz się, czy nie przekroczyłeś limitu transferu. Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe

Przypomina telefon komórkowy, ale to mobilny hot-spot. Zadziała, jeśli masz zasięg 3G/LTE. Mały (100×49×14,1 mm) i lekki (90 g), na baterii działa 6 godz. Oczywiście, internet do laptopa można udostępnić ze smartfona. Ale D-Link uratuje jego baterię. I możesz tu włożyć oddzielną kartę SIM. DWR-830 ma wbudowaną zaporę sieciową, wykorzystuje również szyfrowanie WPA/WPA2. Co ciekawe, z poziomu routera da się np. wyświetlić listę kontaktów zapisaną na karcie SIM. A dzięki licznikowi danych dowiesz się, czy nie przekroczyłeś limitu transferu.

KLASY: AC I N

Literki "n" lub "ac" oraz następująca po nich wartość liczbowa informują użytkownika o tym, z jakią szybkością router będzie pracował na częstotliwościach 2,4 oraz 5 GHz. Wśród nabywców największą popularnością wciąż cieszą się niedrogie urządzenia pracujące w tym pierwszym standardzie, oferujące przepustowość do 450 Mb/s. Na czym polega przewaga droższych modeli "ac"? - M.in na tym, że na częstotliwości, którą potrafią efektywnie wykorzystać, czyli 5 GHz, pracuje zdecydowanie mniej jednostek niż na 2,4 GHz. A mniejsze zagęszczenie sieci oznacza zwiększenie prędkości. Ac to nawet 1744 Mb/s - tłumaczy Rafał Kandziora, ekspert z firmy Vectra. - To sprzęty dla najbardziej wymagających użytkowników - potwierdza Karol Wieczorek z Netii.

Chcąc osiągnąć maksymalną wydajność sieci LAN oraz Wi-Fi, najlepiej wybrać więc rozwiązanie co najmniej klasy AC1750, dostępne już za 350- -400 zł. Lecz "ac" nie jest z zasady lepsze od "n". Porównajmy AC600 i N900. Pierwszy oferuje w paśmie 2,4 GHz zaledwie 150 Mb/s i 433 Mb/s w paśmie 5 GHz. Drugi może pracować z szybkością 450 Mb/s na obu częstotliwościach.

źródło: Okazje.info