1. Szanuj bliźniego swego

W środkach transportu (między)miejskiego bądź dyskretny. Odbierając telefon, odejdź na bok, nie rozmawiaj za głośno. W pociągu wyjdź na korytarz. Kiedy ktoś poprosi cię, żebyś jednak wyłączył komórkę, zrób to.

2. Dzwonkiem straszyć nie będziesz

Najlepiej wybierz "systemowy" albo nieinwazyjny. Unikniesz krzywych spojrzeń w wielu sytuacjach, nie będziesz irytował domowników ani współpracowników.

3. Nie pożądaj komórki bliźniego swego

Dziś w telefonie możesz znaleźć mnóstwo intymnych informacji, niegrzeczne filmy i zdjęcia, sekretne wiadomości Lepiej nie zaglądaj do cudzej komórki, nawet dla zabawy.

4. Skupiony ziemię przemierzać będziesz

Nie czytaj i nie pisz, kiedy idziesz lub prowadzisz, unikniesz oczywistych i nieuchronnych konsekwencji. No chyba że masz trzecie oko.

5. Nie nadużywaj kamery

Są miejsca i sytuacje, gdzie/gdy zdjęć robić nie można. Jeszcze więcej jest takich miejsc/momentów, w których nie należy strzelać selfie. Na imprezach masowych pamiętaj, że uniesioną komórką zasłaniasz widok osobom z tyłu. 6. Pamiętaj, abyś obietnic dotrzymywał

Nie mów: "Zadzwoń później". Jeżeli nie możesz rozmawiać, to ty potem oddzwaniasz. Oddzwaniasz, a nie tylko deklarujesz. 7. Nie wymuszaj rozmowy końca

Generalnie: rozmowę kończy ten, który dzwoni. I jeśli zerwie się połączenie - to on dzwoni ponownie.

8. Nie przeginaj

Mimo twoich licznych talentów multitasking zostaw komputerom. Nie zaglądaj do komórki na spotkaniu, w trakcie posiłku ani podczas rozmowy twarzą w twarz.

9. Nie wszędzie rozmawiać będziesz

Raczej odpuść sobie rozmowy: w łazience, windzie, szpitalu, poczekalni, sali wykładowej, bibliotece, muzeum, kościele, szkole, teatrze, na pogrzebie i na weselu... I na sali sejmowej. O środkach transportu zbiorowego już wspominaliśmy. 10. Pamiętaj, abyś czas cudzy święcił

Gdy dzwonisz, przedstaw się rozmówcy i zapytaj, czy to dobry moment. Nie dzwoń zbyt rano i zbyt późno wieczorem. Mów do rzeczy. To przykazanie uniwersalne. Od lat.

Przykazanie bonusowe:

11. Po pijaku czatować nie będziesz

"Survival, czyli jak zachować maniery w epoce fejsbuka". Przeczytaj książkę >>

Poznaj TOP 10 smartfonów 2014 roku [WIDEO]

dane dostarcza: