Według raportu księgarni Virtualo. Nic dziwnego, czytniki Kindle są sprawdzone i stosunkowo tanie (ceny od 300 zł, choć najnowszy model jest czterokrotnie droższy), w pakiecie gwarancja znakomitego serwisu. Realizowany jest poprzez lokalne strony Amazona, który ciągle nie ma polskiej wersji. Z infolinią rozmawiasz po angielsku (niemiecku, hiszpańsku etc.), a zepsute urządzenie wysyłasz (na ich koszt) zagranicę. Stamtąd też (natychmiast) przychodzi nowy egzemplarz. Aby funkcjonowało to w ten właśnie sposób, kupuj bezpośrednio na Amazonie (najlepiej - europejskim), nie u pośredników!

1) Prestigio Multireader Kite 3664

Cena: 250 zł

Ekran: 600×800

Wi-Fi: nie | Procesor: 480 MHz

RAM: 256 MB | SSD: 4 GB + microSD

Bateria: 1400 mAh | Waga: 162 g Grubość: 8 mm

Urządzenie dostaje mocno mieszane recenzje od użytkowników, w naszych rękach też miało pewne problemy techniczne. Zakładając, że twój model będzie sprawny, stwierdzisz, iż obsługa jest raczej wygodna - przerzucanie stron za pomocą przycisku na prawej krawędzi to fajny patent, znany ze starego, dobrego Kindle'a (szkoda, że brakuje adekwatnego guzika po lewej stronie).

Dlaczego Prestigio, nie Kindle?

Sylwia Koza, PR Manager Prestigio

Smartfon to już nie tylko iPhone - podobne zmiany zaszły na rynku e-readerów. Nasze czytniki oferują takie funkcje jak Kindle, dodajemy dostęp do darmowych lektur i skórzane etui w zestawie. Są wydajne, energooszczędne, mają Ekrany dobrej jakości. Droższe modele wyposażono w podświetlenie, Wi-Fi, radio. Otwierają wszystkie popularne formaty plików tekstowych.

2) PocketBook Basic 2

Cena: 275 zł

Ekran: 600×800

Wi-Fi: tak | Procesor: 1 GHz

RAM: 256 MB | SSD: 4 GB + microSD

Bateria: 1300 mAh | Waga: 188 g Grubość: 8,3 mm

Podstawowy model czwartego największego producenta e-readerów, znany i lubiany. PocketBook to firma szwajcarska, więc lipy być nie może! Wygląda ładnie i porządnie, jest szybki. Ale nawigacja za pomocą pięciopunktowego przycisku centralnego oraz niewidocznych na zdjęciu "do przodu" i "wstecz" nie zawsze jest superintuicyjna. Nie jestem też fanem nietypowego układu Ekranowej klawiatury. Basic 2 ma kalkulator i gierki (wąż!), nawet czytnik RSS-ów (lecz bez możliwości importowania listy kanałów). Pozwala na transfer książek e-mailem, tę opcję wykorzystuje np. Publio.pl (automatyczna wysyłka gazet).

Dlaczego PocketBook, nie Kindle?

Karina Sękowska, PR Manager PocketBook w Polsce Nasze czytniki mają funkcje, które je wyróżniają na tle Kindle'a. To możliwość obsługi 22 formatów plików bez konwersji, 26 wersji językowych interfejsu, opcja synchronizacji z kontem Dropbox (nie dotyczy modelu Basic 2) oraz usługą Send-to-PocketBook. Oczywiście, można dezaktywować połączenie Wi-Fi, oszczędzając baterię. Urządzenie po pewnym czasie bezczynności wyłączy się samo - na jednym ładowaniu da się czytać nawet miesiąc.

3) Lark Freebook 6.1

Cena: 200 zł

Ekran: 600×800

Wi-Fi: nie

Procesor: 380 MHz

RAM: 64 MB

SSD: 4 GB + microSD

Bateria: 1000 mAh | Waga: 164 g | Grubość: 8,4 cm

Menu z malutkimi, wypukłymi przyciskami na gumowanym panelu jest dość intuicyjne, przypomina to troszkę nawigację na telefonie z androidem. Urządzenie jest jednak straaasznie wolne i chętnie przysypia, zostawiając na Ekranie hasło "ładowanie". Lepsze do czytania "W poszukiwaniu straconego czasu" niż dynamicznego skakania po artykułach "Gazety Wyborczej". Na początek wyczyść jego pamięć z darmowych książek, będzie znacznie szybciej. Gdyby włożyć tu lepszy Procesor czy więcej RAM-u, byłoby jeszcze przyjemniej. Lecz zmieniłaby się Cena, dzięki której FreeBook 6.1 jest jednym z najpopularniejszych "niekindli" na rynku.

Dlaczego Lark, nie Kindle?

Artur Kot, Product Manager Lark

Nasz czytnik jest tak samo funkcjonalny - można powiększać czcionki czy robić zakładki - i intuicyjny jak Kindle, wyposażony w ten sam świetny Ekran E-Ink Pearl, Bateria trzyma około trzech tygodni, urządzenie czyta wszystkie popularne pliki e-booków, dodatkowo jest od konkurenta lżejsze i kosztuje 40-50 proc. mniej. Wybór wydaje się oczywisty: po co przepłacać?!

4) Kobo Glo

Cena: 430 zł (Skynet.pl)

Ekran: 1024×768, dotykowy, podświetlany

Wi-Fi: tak | Procesor: 1 GHZ

RAM: 1 GHZ | SSD: 2 GB + microSD Bateria: 1000 mAh | Waga: 185 g Grubość: 10 cm

Wyższa półka w dobrej cenie. Kobo to poważny kanadyjsko-japoński gracz obecny w 190 krajach, specjalizujący się w produkcji e-czytników. Ekran Glo ma wysoką rozdzielczość, jest dotykowy i podświetlany (diodki wyłączasz osobnym przyciskiem). Są tu śliczne czcionki, zagięty róg książki jako symbol zakładki, pomysłowe "kaflowe" menu, ładnie to wygląda. Można sobie na nim poszkicować i pograć, Działa szybko i sprawnie. Kobo ma własną księgarnię, lecz nie uświadczysz w niej zbyt wielu polskich tytułów. Jest trochę za ciężki, a Bateria - za słaba. Lecz i tak jest fajny, do tego tańszy od Kindle'a Paperwhite'a.

Dlaczego KOBO, nie Kindle?

René d'Entremont, Senior PR Manager Kobo

Jesteśmy jedyną międzynarodową firmą skoncentrowaną wyłącznie na e-czytaniu i osobach, dla których słowo pisane stanowi centrum życia. Zachęcamy ludzi do oddawania się lekturze na różnych urządzeniach - mamy także aplikacje, a nasze produkty wspierają formaty epub i pdf. W księgarni kobo znajdziesz 4,7 mln tytułów w 72 językach.

Czytasz e-booki i e-prasę? Sprawdź nowości i promocje w księgarni Publio.pl >>

Partner - materiał

zobacz wybrane produkty