Większość modeli ma wyjmowane serce, czyli odkurzaczyk ręczny z:
a) cyklonowym silnikiem,
b) bezworkowym pojemnikiem na brud (widać, jak kurz tańczy),
c) filtrami (b i c myjemy wodą).
Do tego komplet szczot (główna podłogowa, na obrotowym gwincie, zazwyczaj ma własny silnik: elektroszczotka). Te urządzenia często są naprawdę ładne, a po pracy stawiasz je w bazie ładującej w kącie. Tak, to kolejny gadżet, który będziesz musiał ładować praktycznie codziennie. Ale nie potkniesz się o kabel i bez trudu wciągniesz i ten kurz z zakamarków kanapy, i ten z plafonu pod sufitem. 

1. Philips SpeedPro Max Fc6822
1750 zł
Czas pracy: 21-65 min
Pojemnik: 0,6 l
Waga*: 1,8/1,5 kg

Pomysł goni pomysł. Szczotka z gumowanymi zygzakami – to system „360 suction”, wsysania z każdej strony. Konstrukcja głównej rury – płaskiej, chromowanej, do której przymocowane są chowane szczoteczka i szczelinówka. Procentowy wskaźnik baterii (i błędów). Podświetlenie! Łatwe mycie wodą. Tu dobrze przemyślano nawet czyszczenie elektroszczotki. Upada: trzymaj w uchwycie na ścianie.

2. Dyson Cyclone V10 Absolute
2700 zł
Czas pracy: 5-60 min
Pojemnik: 0,76 l
Waga*: 1,6/1,8 kg

Najgorsze w tym sprzęcie jest to, że jest wart swojej ceny. Więc ludzie go kupują. Bezdyskusyjnie najlepsze urządzenie, w trybie turbo wciąga jak dzikie i zjada bakterie na śmierć. Fantastyczna konstrukcja szczot; dwie są elektro. Zawieszany w doku na ścianie. James Dyson to Elon Musk/Steve Jobs domowego AGD.

3. Beko VRS82736VF
800 zł
Czas pracy: do 75 min
Pojemnik: 0,8 l
Waga*: 1,3/2,9 kg

Oryginalna konstrukcja z trójkątną obudową elektroszczoty, prężąca się dumnie bez stojaka niczym Pałac Kultury. Obrotowa (360 stopni!) rączka. Procentowy wyświetlacz stanu baterii. Oraz trybu – a wśród trybów mamy też „dywan”. Zdecydowanie gorzej sprawdza się jako wieeelki odkurzacz… na ramię – przyczepiasz wąż, do węża wybraną końcówkę, a urządzenie zawieszasz jak torbę. Pogromca duchów!
Wszystko można myć wodą, w tym duuuży pojemnik na brudy.

Dirt Devil, PhilpsDirt Devil, Philps Maciej Wesolowski/AG

4. Samsung Powerstick VS60K6080KC
800 zł
Czas pracy: 13-30 min
Pojemnik: 0,25 l
Waga*: 0,7/1,1 kg

Zgrabny, ale zostawia ślady, trochę wysypuje. Mały pojemnik. Trzystopniowy wskaźnik naładowania wyjmowanej baterii. W komplecie fajne lekkie ramię typu nos mrówkojada – sięgniesz pod sam sufit. Sprytnie wbudowane inne końcówki. I jak na Samsunga: taniocha.

5. Dirt Devil Blade 32 V Total DD777-2
870 zł
Czas pracy: do 45 min
Pojemnik: 0,6 l
Waga*: 2,1/1,9 kg

Wygląda na sporo droższy! I tak sprawnie pracuje!!! Ciężkawy, głośny. W trybie turbo i z elektroszczotką – jak startujący samolot. Łatwe czyszczenie pojemnika, filtr można myć w wodzie, gorzej z
niewyjmowanym pojemnikiem oraz w ogóle nieszczyszalną elektro-szczotą. Czasem blokują mu się kółka. I ostrożnie opieraj o ścianę!

Bosch, ClatronicBosch, Clatronic Maciej Wesolowski/AG

6. Bosch Unlimited BCS1TOP
2000 zł
Czas pracy: 7-60 min
Pojemnik: 0,4 l
Waga*: 1,9/1,3 kg

Wciąganie adekwatne do ceny: na piątkę. Po chwili pracy chłodny wiaterek „w kolana” robi się całkiem niechłodny. Wymienna bateria w komplecie – kompatybilna z systemem zielonych urządzeń Boscha. Pojemnika nie należy myć wodą (może ze względu na metalowe złącze; ta część jest przypięta aż w dwóch miejscach, odmiennie niż u konkurencji). Podobnie z filtrem – lecz czyści się go łatwo; to
system „rotation clean”. Łatwo też usunąć brud z wypinanej elektroszczotki. Stoi stabilnie.

7. Clatronic BS1305
270 zł
Czas pracy, pojemnik: b.d.
Waga*: 0,8/1,3 kg

Najniższa półka. Niemiecki producent unika podawania podstawowych danych. Zauważalnie mniejsza moc, po mące zostawały smugi. Niezbyt wygodne otwieranie pojemnika. Ale czyści. I jest leciutki. Z (niewyjmowalną) elektroszczotką. Supermalutkie kółka nie zacinają się. Składany uchwyt.

Electrolux, Ariete, KarcherElectrolux, Ariete, Karcher Maciej Wesolowski/AG

8. Electrolux Ergorapido Eer7allrgy
1200 zł
Czas pracy: 13-35 min
Pojemnik: 0,5 l
Waga*: 0,7/0,8 kg

Elegancik niczym z salonu Apple’a. Bardzo zwrotny. Bardzo lekki. Cichy. Dwa tryby – choć w wersji bez turboszczotki tylko jeden. Wniosek: zawsze z niej korzystasz, zwłaszcza że łatwo się czyści. Oryginalny filtr – pewnie dlatego, że antyalergiczny. OK, są mocniejsze silniki, czasem nie wciąga za pierwszym przejechaniem, ale przynajmniej nie wysypuje. Słabo to u nas widać, lecz świeci.

9. Ariete 2765 Evo
400 zł
Czas pracy: 0,8 l
Pojemnik: 35 min
Waga*: 0,7/1,2 kg

Trochę towaru wypada (mąka, ryż). Konstrukcja ładowarki sprawia, że sprzęt musi (musi!) być przytwierdzony do ściany. Ciężkie wyjmowanie szczotki. Fajne małe kółka. Cena do jakości? Dobry stosunek.

10. Kärcher vc5 Premium 25,2 V
1280 zł
Czas pracy: 15-60 min
Pojemnik: b.d.
Waga*: 0,7/2,5 kg

To nie jest odkurzacz zwykłej firmy. Niemcy produkują urządzenia czyszczące od 70 lat. Głównie do użytku przemysłowego, w Polsce nie rządzą na rynku produktów dla Kowalskiego. Model bez turboszczoty nie wciąga idealnie, suwa mąkę czy jerbę i trochę wysypuje. Rura-uchwyt wychodzi magicznie z środka – tego nie odkryliśmy przed zrobieniem zdjęcia. Nie jest też łatwo dociec bez instrukcji, jak się to czyści. Raczej nie chcesz nim odkurzać pajęczyn: ciężki.

Know how:
Czas pracy i Ładowania
Urządzenia mają często dwa lub trzy tryby pracy. W tym turbo. Czasem też możliwość w(y)łączenia elektroszczotki. Ty oczywiście będziesz korzystał z turbo z elektroszczotą, no bo tylko głupi nie czyści w turbo z elektroszczotą! Poważny, poważny minus: na maksa powciągasz przez kilka minut (to ta dolna granica czasu pracy w specyfikacjach; rzadko podawana). Czas ładowania to zazwyczaj jedna
do (znacznie częściej) czterech godzin.
Moc silnika
zazwyczaj kolejna tajna informacja. Szkoda. Jeśli producent coś elektrycznego zdradza, to najczęściej napięcie w woltach, siła ssania powinna być pochodną. Fajnie wygląda to u Dysona: „Odkurzacz generuje siłę o wartości ponad 79 tys. g. Moc ssania: 151 AW”. Co, proszę?
Silnik na dole czy na górze?
Urządzenia, w których „serce” z silnikiem jest na dole, są oczywiście lżejsze w najpopularniejszym trybie: czyszczenia podłogi. Są też stabilniejsze, można stawiać je przy ścianie. Ale absolutnie nie skreślaj konstrukcji odwrotnej: tak zrobiono najlepsze modele (Dyson, Bosch, Philips czy tańszy Dirt Devil).
Czyszczenie po czyszczeniu
Łatwizna. Najczęściej wyjmujesz pojemnik, wysypujesz, myjesz pod wodą. Od czasu do czasu to samo robisz z filtrem. Worki odeszły do lamusa.
Końcówki
Jest ich kilka. Prawie zawsze: rura, a do niej elektroszczota. Często są też: mniejsza szczotka i szczelinówka.
*Waga
Podajemy wagę całości z dużą szczotką opartą o podłogę (mierzone wagą bagażową)/uniesionego odkurzacza bez dodatkowych szczotek (samo „serce”).