1. Łucznik SG515

70 zł
Ruchy na minutę: 38 tys.
Praca ciągła: 30 min
Programy ekstra: masaż, wybielanie
Etui: nakładka ochronna
Nie dość, że za parę dyszek (wymienne główki po piątaku), to sygnowana legendarną polską marką (logotyp z tyłu rączki). Działa doskonale; aktywne włókna DuPont mają ponoć nawet moce wybielające. Drobna, lekka, elegancka, facetowi nie wadzi, a w kategorii „Weź mnie do kobiecej torebki” woła najgłośniej. A wcale nie jest głośna, choć potrafi się zakręcić szybciej od droższych konkurentów. Producent zrezygnował z etui na rzecz nakładki. Sprytne! Idealna do transportu, Łucznik określa ją jako turystyczną. Jako jedyna ładowana prosto w korpus przez microUSB.

2. Xiaomi Mija Sonic

150 zł
Ruchy na minutę: 31 tys.
Praca ciągła: 72 min
Programy ekstra: delikatny, smart
Etui: brak
Produkt Xiaomi bez aplikacji to produkt stracony. Tryb pracy możesz tu ustawić samemu. Na telefonie sprawdzisz też skuteczność i czas szczotkowania, poziom naładowania baterii oraz przejrzysz historię myć. W prostocie siła: Mała Mi zdaje się potwierdzać tę tezę. Nie pierwszy raz chiński producent udowadnia, że dobrą jakość można zaoferować w przystępnej cenie!

3. Teesa Sonic Black

200 zł
Ruchy na minutę: 31 tys.
Praca ciągła: 160 min
Programy ekstra: masaż, delikatny, polerowanie, wybielanie
Etui: na dwie główki
Kolejny tani i przyzwoity produkt rodzimego producenta. Teesa to marka garwolińskiego Lechpolu. Teoretycznie pięć trybów, ale różnice między większością są tak subtelne, że niezauważalne (być może sekret tkwi w tych ultradźwiękach niesłyszalnych dla śmiertelnika…). Elegancko i skutecznie, dobra bateria, ergonomia, przyjemny matowy uchwyt.

Meriden, Waterpik, PanasonicMeriden, Waterpik, Panasonic Jakub Filew / AG

4. Meriden Sonic+ Professional

400 zł
Ruchy na minutę: 31 tys.
Praca ciągła: 84 min
Programy ekstra: adaptacja,
masaż, polerowanie, wybielanie
Etui: na jedną główkę, z microUSB

Jeden z prymusów w swojej klasie cenowej i kolejny produkt krajowy. Meriden to młoda marka z Często-chowy. Zamiast jak większość producentów
ostrzegać przed krwawieniem dziąseł przy pierwszych podejściach (to nie reguła, ale całkiem możliwe), firma stworzyła tryb adaptacyjny.
To oznacza stopniowo zwiększaną częstotliwość drgań – naprawdę dobry pomysł, pozwalający przyzwyczaić się dziąsłom nowych użytkowników do
zaawansowanych technologii stomatologicznych. W ofercie Meridena są też szczoteczki dla dzieci.

5. Waterpik SR-3000

450 zł
Ruchy na minutę: 30 tys.
Praca ciągła: b.d.
Program ekstra: szybki
Etui: na dwie główki
Na ringu byłaby późnym Gołotą – największa i najcięższa, choć wcale nie najszybsza (wbrew opisowi na stronie producenta), zdecydowanie nie najbardziej wytrzymała szczoteczka turnieju. No i niezbyt finezyjna – tylko dwa tryby. Mimo to na świecie bardzo popularna i wysoko oceniana przez internatów. Waterpik jest bowiem znakiem jakości, amerykańską firmą specjalizująca się w produkcji irygatorów dentystycznych. Spójrzmy na jasne strony: pewny uchwyt, brak marketingowych ściem z tajemniczymi trybami, aż trzy (a nie dwie czy jedna) końcówki w zestawie. Na uwagę zasługuje precyzyjny „szpikulec”, który naprawdę idealnie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe.

6. Panasonic EW-DL75

500 zł
Ruchy na minutę: 31 tys.
Praca ciągła: 60 min
Program ekstra: delikatny
Etui: brak
Prosta, elegancka, zgrabna, lekka – zaprojektowana „po japońsku”. Minimalizm przejawia się też w trybach. Panasonic przegrywa w tej liczbie, ale nie w technologii – producent usprawnił ruch główki wzdłuż linii dziąseł, co umożliwia włosiu o średnicy
0,02 mm dotarcie do kieszonek przyzębowych. Wierzymy, że Panas czyści kieszenie nie z kasy, tylko z bakterii będących przyczyną chorób przyzębia. Świetny stosunek ceny do jakości. Minusy za brak etui i przyjaznego systemu sprzedaży akcesoriów.
Szkoda, bo na rynku są inno---wa-cyjne końcówki, np. „trójząb”.

Seysso, ForeoSeysso, Foreo Jakub Filew / AG

7. Seysso Gold Black

740 zł
Ruchy na minutę: 96 tys.
Praca ciągła: 280 min
Programy ekstra: dziąsła, łagodny,
polerowanie, wybielanie
Etui: na dwie główki, z microUSB
Już unboxing robi wrażenie. Wzornictwo jest tak wysmakowane, że na pierwszy rzut oka można mieć wątpliwość, czy to produkt z działu „stomatologia”, czy „erotyka”. Torpeda. Drga nawet 96 tys. razy na minutę, robiąc w ustach tsunami. Być może to najlepszy sposób na zwalczanie płytki nazębnej i przebarwień, ale tylko dla niewzruszalnych łaskotkami. Oprócz włókien „chodzi” cała końcówka, trudno wytrwać przepisowe 2 min szczotkowania. Z pięciu trybów najprzyjemniejsze są najsłabsze: łagodny i do dziąseł. W zestawie główka do wybielania. Eleganckie etui z funkcją
ładowania może nie być potrzebne przez całe wakacje: bardzo mocna bateria.

8. Foreo Issa 2

750 zł
Ruchy na min: 11 tys.
Praca ciągła: 1460 min
Programy: 16 prędkości
Etui: ew. opakowanie
Słodki grubasek o futurystycznym kształcie latarni ulicznej pociągnie na ładowaniu cały rok (brak podstawki – otwór na bolec z tyłu)! Zadanie ma uproszczone, bo drga zdecydowanie wolniej od konkurentów. Ale producent zapewnia, że hybrydowe włosie powoduje takie mikrowymiatanie, że zęby są makroczyste. Główka zbudowana z kępek silikonowych i polimerowych PBT sprawia, że bakteria nie osiada. Minus: duża główka jest tak duża i tak wygięta, że niektórym ciężko dotrzeć do zakamarków wewnętrznej strony zębów. Fajnie wygląda na umywalce, lecz cena raczej wygórowana – poczytaj też opinie w sieci. W ofercie oryginalnego szwedzkiego producenta są również modele dla małych dzieci, a także… szczoteczki do (skóry) twarzy.

Curaprox, PhilipsCuraprox, Philips Jakub Filew / AG

9. Curaprox Black is White 239 Hydrosonic System

845 zł
Ruchy na minutę: 42 tys.
Praca ciągła: 40 min
Programy ekstra: delikatny,
masaż
Etui: na jedną główkę
(choć zmieści się i druga)
Czarne jest białe i nikt nam nie wmówi, że jest inaczej. W zestawie od Curaprox znajdziesz gustowną czarną szczoteczkę i czarną jak smoła pastę do zębów z aktywnym węglem. Ten zgrany duet ma sprawić, że uśmiech stanie się bielszy. Uznana szwajcarska firma dostarcza profesjonalne produkty do pielęgnacji jamy ustnej i jakość czuć od pierwszego kontaktu z zębami. Ergonomia – w tym klucz. Dzięki małej główce (porównaj łeb szwedzkiego kolegi po lewej) łatwo szczotkujesz najodleglejsze zakamarki, struktura ultracienkich włókien sprawia, że dziąsła, szkliwo i szyjki zębowe są bezpieczne. Minusy (poza ceną): najgłośniejsza i najmocniej się grzeje.

10. Philips Sonicare Diamond Clean Smart

1300 zł
Ruchy na minutę: 62 tys.
Praca ciągła: do 56 min
Programy ekstra: dziąsła, głęboki,język, wybielanie
Przez lata, gdy mówiłeś: „szczoteczka soniczna”, myślałeś „Philips”. Dziś firma ma – jak widać – poważną konkurencję. Osiągnąwszy dojrzałość (Sonicare pojawiła się na początku milenium), pozostaje synonimem jakości. I dba o to, by w jej ofercie oprócz modeli za ćwierć tysiąca były także flagowe – poszukujące, wręcz eksperymentalne – pięciokrotnie droższe. Z Diamond Clean Smart osiągasz nowy poziom wtajemniczenia
w problematykę higieny jamy ustnej. W zestawie cztery różne, inteligentne (!) główki. Ich mikro- czipki komunikują się z „rękojeścią” i sprzęt sam wybiera tryb z odpowiednim poziomem intensywności. Można go zmienić, ale po co, skoro szczoteczka wie, co dobre. Apka nie tylko pomaga osiągnąć długoterminowe cele, lecz reaguje także w czasie rzeczywistym, np. jeśli pomijasz jakieś miejsca, zbyt energicznie machasz szczoteczką bądź za mocno ją przyciskasz. Niebo w gębie. A nawet kosmos.