To osobna aplikacja, „dobrowolna” nawet dla androidowców – pobierasz ją ze sklepu. Przywita cię ekran z dużymi miniaturami filmów (na ekranie komórki mieszczą się dwa – przymusowe ułożenie poziome – i kids friendly melodia. Zapętlona, nie umilknie, dopóki nie włączysz materiału wideo. Brak komentarzy czy lajków – przestrzeń wokół miniaturki wideo jest czarna. Mamy tu za to wsparcie dla filmów sferycznych oraz Chromecasta.

Na górze cztery ikonki: ucz się – treści edukacyjne. Odkrywaj – podobnie, „tutoriale”. Programy – to głównie bajki. Muzyka. Nie są chyba do niczego potrzebne – nie wpływają np. na wyniki wyszukiwania. Bo możesz pozwolić swojemu dziecku na wyszukiwanie tekstem lub głosem. Możesz też sam mu wybrać kanały czy filmy, blokując resztę internetu. I koniec bajki!

Ustawienia zmieniasz po kliknięciu w kłódeczkę – następnie autoryzacja przez podanie wyniku prostego iloczynu. Prostego, ale jednak – powtórka z tabliczki mnożenia, fajnie. Wyszukiwanie odbywa się wśród treści wyselekcjonowanych przez algorytmy YouTube’a, które są niezłe, lecz nie perfekcyjne. Wśród kilkudziesięciu przewijalnych ikonek – tych podpowiadanych – nie znalazłem oglądanych przez córkę na moim YT bajek. Za to w wyszukiwarce YT Kids znalazłem chwyty do utworów Slayera czy Nirvany. Można niby zgłosić, że treści niewłaściwe. Ale chyba nie trzeba?

YouTube KidsYouTube Kids screenshot

Konto dziecka jest oczywiście powiązane z kontem dorosłego – określasz m.in. wiek pociechy, to pewnie ma wpływ na podpowiadane treści. Możesz też ustawić młodemu/młodej minutnik: 20 min z YT Kids i dobranoc! Jak z ciastem w piekarniku. Jeśli dziecko jest trochę większe, może mieć własny kod – aby konto było tylko jego, a nie siostry. Pierwszymi polskimi partnerami YouTube Kids są: Zoo we Wrocławiu, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie oraz Fundacja Atelier – wideokolekcje tych instytucji będą wkrótce dostępne w aplikacji.

Wraz z córką czekam na rozwój akcji - czy YT Kids po polsku oznacza eksplozję polskojęzycznych kanałów dla dzieci?