DJI Osmo X3

(po lewej)

Cena: 1800 zł

Kamera: od 4K (25-30 kl./s) do Full HD (100 kl./s); do 94°

Bateria: 65 min

Waga: 440 g

Tryby: m.in. panorama, poklatkowy

Zakres ruchu: poziom – 640°, pion – 170°, wychył – 60°

Bez ekranu podglądowego, za to ma wyjmowany uchwyt telefonu. W tym miejscu możesz zamocować też (kupowane osobno) tripod, zaczep rowerowy czy
samochodowy, przedłużkę. Warto wpiąć również zewnętrzny mikrofon. Obsługa kciukiem na charakterystycznym panelu przednim oraz spustem. Kręć za
dnia, bo po zmroku słabe efekty. To pierwsze urządzenie tego typu, ma już dwa lata. Jego następca Osmo+ oferuje 3,5-krotny zoom optyczny.

Removu K1

(po prawej)

Cena: 1800 zł

Kamera: od 4K (30 kl./s) do HD (240 kl./s); do 101°

Bateria: 4 godz.

Waga: 340 g

Tryby: m.in. panorama, poklatkowy

Zakres ruchu: poziom – 330°, pion – 156°, wychył – 120°

Z kolorowym ekranem (1,5 cala). Obraz możesz podglądać też na smartfonie (lecz go tu nie zamocujesz). Tryby zmieniane spustem (przycisk pod palcem wskazującym mają wszystkie gimbale; nie widać go na zdjęciach). Niezły mikrofon, możliwość przypięcia zewnętrznego, Superbateria, w dodatku ładowana przez microUSB.

Gudsen Moza Mini-Mi i Feiyu-tech G6 PlusGudsen Moza Mini-Mi i Feiyu-tech G6 Plus Jakub Filew / Agencja Wyborcza.pl


Gudsen Moza Mini-Mi

(po lewej)

Cena: 520 zł (Mitoya.pl)

Bateria: 10 godz.

Waga: 545 g

Udźwig: 300 g

Zakres ruchu: poziom – 360°, pion – 165°, wychył – 310°

Obrót o pełne 360 stopni umożliwia zastosowanie oryginalnego trybu „incepcji” (kółeczko wokół osi, którą jest obiekt). Cztery uniwersalne gwinty, np. do mikrofonu. Zaawansowane ustawienia z poziomu gimbala, wygodne pokrętło. Bezprzewodowo naładuje telefon obsługujący technologię Qi (może też przewodowo). W trakcie testów aplikacja była w fazie rozwojowej, niestabilnej.

Feiyu-tech G6 Plus

(po prawej)

Cena: 1300 zł

Bateria: 9 godz.

Waga: 665 g

Udźwig: 800 g

Zakres ruchu: poziom – 360°, pion – 260°, wychył – 320°

Droższy, ale wielofunkcyjny i silny. Uniesie poważny aparat, kamerkę sportową; do montażu komórki trzeba kupić adapter. Poważniejsze urządzenie, które stabilizujesz we wszystkich trzech osiach. Charakterystyczne pokrętło i miniwyświetlacz.

Feiyu-tech Vimble 2 i DJI Osmo MobileFeiyu-tech Vimble 2 i DJI Osmo Mobile Jakub Filew / Agencja Wyborcza.pl

Feiyu-tech Vimble 2
(po lewej)

Cena: 390 zł

Bateria: 5 godz.

Waga: 430 g

Udźwig: 210 g

Zakres ruchu: 320° (wszystkie osie)

Z 183-milimetrową przedłużką; to też kij selfie. Leciutki i taniutki, przeznaczony dla instagramerów. Może ładować (kabel) lub być ładowany w trakcie pracy. Aplikacja teoretycznie umożliwia zmianę wielu parametrów czy prosty montaż, ale użytkownicy nie są zadowoleni, czekają na likwidację błędów.

DJI Osmo Mobile

(po prawej)

Cena: 650 zł

Bateria: 4,5 godz.

Waga: 500 g

Udźwig: b.d.

Zakres ruchu: poziom – 300°, pion – 160°, wychył – 50°

Jeden z bardziej popularnych na rynku. Obsługa kciukiem i budowa (czyli są liczne akcesoria dodatkowe) jak w modelu na pierwszej stronie artykułu. Na zdjęciu model pierwszy. Polecamy dwójkę – w tej samej cenie! – z kontrolerem przybliżenia, baterią na 15 godz. pracy, ładowaniem przez microUSB (tu przez gniazdo 3,5 mm) i funkcją powerbanka. Uniwersalna apka obsłuży także drona DJI: to podstawowe pole działalności słynnego już chińskiego producenta.

KNOW HOW

Wyważanie

Jeśli gimbal ma trzymać równo smartfon, nie obijać go, nie wpadać w drgawki, nie przegrzewać silniczków, a jego bateria ma trzymać dłużej, przed uruchomieniem musi zostać dokładnie wyważony, z komórką pewnie osadzoną w uchwycie. To nie jest skomplikowane – telefony mają podobne gabaryty i wagę, kwestia milimetrowych przesunięć w jednej tylko osi. Chodzi o to, by smartfon sam „trzymał poziom” – po prostu szukasz środka ciężkości. Zwróć uwagę, gdzie jest kamera – oczywiście nie może być zasłonięta. Na koniec włączasz gimbal i trzymasz kciuki, mając nadzieję, że nie popełniłeś błędu (i telefon nie wyleci z impetem). Wyważanie dużego aparatu wymaga więcej czasu.

Dekalibracji sprzyjają

– Długie przerwy w używaniu.
– Gwałtowne zmiany temperatury otoczenia.
– Drgania podczas transportu.

Unikaj

Blokowania ruchomych elementów pracującego gimbala. To może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych. Nie narażaj go na kontakt z deszczem (chyba że producent chwali się, że gadżet jest wodoodporny) ani kurzem.