W tych zestawach najciekawsze są deski. Mają funkcję nawiewu: materiał się unosi, tak prasujesz/parujesz delikatne tekstylia jak jedwab czy tiul, szwy i falbany. Żeby poradzić sobie z grubymi tkaninami typu dżins lub len, aktywujesz „odwrotność”, czyli zasysanie, by ciuchy przylegały do deski i pozostawały suche. Musisz podjąć decyzję. Albo masz zwykłą deskę chowaną za szafą. Albo okazały system, za pomocą którego powiesz gościom, że prasowanie nie jest ci obojętne.

Kärcher SI 4 EasyFix
2000 zł
EasyFix nie jest aż tak „easy” w podłączaniu, kupujesz pudło wielkości dorosłego człowieka, na desce podwieszasz elektrobojler, do niego podłączasz rurę z pneumatyczną szybkozłączką. Nie jest też sexy, ciężko go przestawiać. Ale to system tani i uniwersalny, w komplecie są nie tylko żelazko i pistolet do parowania, lecz także dysza podłogowa, którą możesz potraktować parkiet czy dywany. Kärcher to kultowa niemiecka „żółto-czarna” marka, wyspecjalizowana w urządzeniach tryskających i wsysających wodę (np. do czyszczenia tapicerki). Nie chodzi na kompromisy i sprzęt do domu robi po prostu tak samo jak „przemysłowy”. Szacunek za konsekwencję i robotniczy sznyt.

Laurastar S, Miele FashionMaster B 2847Laurastar S, Miele FashionMaster B 2847 Agata Jakubowska / AG

Laurastar S
5500 zł
Laurastar. Pierwsze słyszysz? Wstydź się! To ponad 35 lat szwajcarskiej prasowalniczej tradycji, wynalazca takiej hybrydowej konstrukcji, wielokrotny laureat nagród za innowacje. Ten model ma unikalny system zimnej pary: na swej trasie przez węża jest podgrzewana, schładzana i znów podgrzewana. Firma zapewnia, że dzięki temu jest łagodniejsza niż w konkurencyjnych urządzeniach. I dla tkanin, i dla człowieka. Chwali się też równomiernością rozprowadzania ciepła przez żelazko. Wygodne składanie, rozkładanie i przestawienie deski.

Miele FashionMaster B 2847
6400 zł
Kolejna niemiecka marka. Sprzęt z najwyższej półki, ciężko ocenić, ile dopłacasz za logotyp i dizajn, w każdym razie fajnie mieć coś Miele na chacie, to wyznacznik statusu majątkowego.Świetna konstrukcja (na zdjęciu urządzenie złożone) i prostota obsługi. Jest nawet schowek na żelazko lub prasowalnicę. Może i 35 kg, ale to Apple rynku AGD.

SteaMaster EM-101, Bosch TDS 8080, SteaMaster EM-02, Jiffy Steamer J2, Russel Hobbs Impact 2400 WSteaMaster EM-101, Bosch TDS 8080, SteaMaster EM-02, Jiffy Steamer J2, Russel Hobbs Impact 2400 W Agata Jakubowska / AG

SteaMaster EM-101
500 zł
Prasowacz parowy lekki i plastikowy, Ma to swoje plusy: poza ceną łatwość przestawiania (tylko nie transportuj za wieszak). Błyskawicznie gotowy do pracy. Moc elementu grzewczego większa niż w droższym jiffym.

Bosch ProHygenic TDS8080
1250 zł
Stacja pary, a świeci jak kosmiczna. Kilka trybów do wyboru, w tym uniwersalny do wszystkich tkanin. Mocny wyrzut pary w trzech strefach, w każdej ma inną temperaturę (nawilżanie, „naparowywanie”,
osuszanie). Funkcja potrójnego „megastrzału” oraz eko. System automatycznego odkamieniania.

SteaMaster EM-02
150 zł
Bardziej zabawka czajniczek niż urządzenie, którym możesz zastąpić dużą parownicę lub żelazko. Minizbiornik: na jeden ciuch. Ale do odświeżenia koszuli przed spotkaniem jak znalazł. Tylko żeby ci do głowy nie przyszło „parować” na ciele!

Jiffy Steamer J2
od 1115 zł (Prasowaczeparowe.pl)
Sympatyczne stworzenie z odlewanego ciśnieniowo aluminium, wygląda jak potężna ceramika. Przyjaciel domu na czterech kółkach, przypomina odkurzacz Noo-Noo z „Teletubisiów”. Nos przykręcany kluczem francuskim, duży zbiornik, ta parownica może mieć zastosowanie przemysłowe i dymić przez 2 godz.

Russel Hobbs Impact 2400 W
180 zł
Żelazko dla Kowalskiego. Cecha wyróżniająca: gumowana obudowa amortyzująca upadek. Podobnie jak znacznie droższe urządzenia ma pionowy wyrzut pary, w tym mocny „strzał”. Innych regulacji brak. Jak to mówią: „idealne dla faceta”.

Philips PerfectCare Elite PlusPhilips PerfectCare Elite Plus Agata Jakubowska / AG

Philips PerfectCare Elite Plus
1600 zł
Jak Philips bierze się za AGD, robi to perfekcyjnie i ślicznie. Nietanio, owszem, ale kupujesz nie żelazko, lecz „inteligentny generator pary”. Produkt popularny, doskonale oceniany. Idealny dla faceta: prasujesz lub parujesz w pionie, bez regulacji temperatury i bez ryzyka przypalenia. Dzięki wbudowanemu czujnikowi ruchu para bucha w momencie rozpoczęcia pracy i automatycznie się wyłącza, gdy odkładasz żelazko. Stacja jest duża i ciężka: możesz postawić ją bezpośrednio na desce albo na podłodze, jeśli nie chcesz ograniczać powierzchni roboczej. Żelazko jest śmiesznie lekkie, czujesz, jakbyś suwał kamień curlingowy po lodzie.usuwa zagniecenia bezpiecznie i skutecznie, Lepiej niż wściekle rozgrzana stopa starego żelazka. Wystarczy parę ruchów. Niezależnie od grubości tkaniny. Możesz tak prasować złożoną pościel czy dżins.