Chłodziliśmy 25-metrową otwartą (na przedpokój, a potem sypialnię) salonokuchnię. 10. piętro, okna i przeszklony balkon na południe. Wściekłe upały końcówki czerwca, temperatura na zewnątrz często powyżej 30°C. Idealne pomieszczenie testowe (patrz foto na dolo). Zakłada się, że moc 1 kW maszyny chłodzi „skutecznie” powierzchnię 10 m2, 2 kW – 20 m2 itd. U nas jeden klimatyzator naraz, różne pory. Metody nielaboratoryjne, lecz z głową.

Efekt? Przy wyjściowej temperaturze w pokoju >28°C schodziliśmy średnio o stopień na godzinę. Ale tylko o dwa stopnie, potem aparatura walczyła o utrzymanie 26°C. A 26°C w pokoju jest już całkiem przyjemne. Bo główną zaletą klimatyzatora jest ciągła cyrkulacja powietrza chłodnego. To nie wiatrak, który młóci ciepłe. Tu są sprężarka, skraplacz, parownik, wentylatory, czynnik chłodzący. No i niewidoczne na zdjęciach grube plastikowe rury odprowadzające powietrze gorące i skropliny, które mocujesz w specjalnej uszczelce w oknie. Możliwe są też odprowadzenia przez ścianę lub do wentylacji. Koszt użytkowania? Zależy od paru zmiennych, ale poniżej 50 gr/godz.

Fral SuperCool 13TH
Cena:
2500 zł
Moc: 3,6 kW
Przepływ: 335 m3/godz.
Wydajność osuszania: 73 l/doba
Głośność: 54 dB
Uszczelka do okna uchylnego: brak
Funkcja ogrzewania

Włoska firma od ćwierćwiecza specjalizuje się w urządzeniach osuszających i chłodzących. Przemysłowych i domowych – robi je z pomysłem. Oba modele na tej stronie są wyjątkowe. Ten ma dwie (solidne i solidnie mocowane) rury wyprowadzane przez okno, czyli ciągnie powietrze zewnętrzne. Teoretycznie taka cyrkulacja powinna być wydajniejsza od „balkonowej” (patrz obok) o kolejne 30%, lecz nie potwierdziły tego nasze testy. Być może dlatego, że dwururowe obciążenie nieco naruszało konstrukcję uszczelki okiennej. To wciąż skuteczność+, powyżej standardu. Poniżej standardu: ręczne otwieranie kratki nawiewu (dziwna sprawa), brak funkcji swing (zmiany kierunku nawiewu) oraz „pryknięcie” na koniec pracy.

Fral SuperCool 14.1 SC
Cena: 4300 zł
Moc: 4 kW
Przepływ: 600 m3/godz.
Wydajność osuszania: 70 l/doba
Głośność: 54 dB
Uszczelka do okna uchylnego: brak
Funkcja ogrzewania

Oryginał. Może pompować powietrze rurą do pomieszczenia, stojąc na zewnątrz, np. na balkonie. To wydajność „większa o 30%”. Rzeczywiście oceniamy go jako najbardziej wydajny (w naszym teście oznaczało to 1,5°C mniej już w godzinę). Do tego w pokoju jest cicho i pusto! I nie ulega zmianie wilgotność powietrza. Na balkonie zdolny pracować w 45°C i lekkim deszczu (IP23). Instrukcja zaznacza jednak, że należy go chronić. Za 150 zł kupisz przystawkę wi-fi, która umożliwi zdalne sterowanie. Są także inne ciekawe akcesoria ułatwiające pracę na odległość. Postawiony w pokoju (w miejscu kratki zaciągu pojawia się rura, natomiast rurę wydmuchu zastępuje kratka) traci swoje supermoce, wydajność standardowa, do tego brak tu funkcji swing. Nie ma też uchwytów, co utrudnia przenoszenie przez próg balkonu. Ponoć świetny osuszacz (np. zalanych mieszkań).

Haus & Luft HL-KP-10
Cena: 2000 zł
Moc: 3,5 kW
Przepływ: 400 m3/godz.
Wydajność osuszania: b.d.
Głośność: 65 dB
Uszczelka do okna uchylnego: tak

Krajowa firma MPM pracuje nad re- brandingiem i tworzy ładnie brzmiące marki. Do kuchni jest Sam Cook, do pokoju Haus & Luft. Standardowa wydajność, nierewolucyjny panel przypominający kalkulator. Najbardziej hałasuje, wpadając w nieprzyjemne wibracje i drgając przy wyłączaniu. Na plus waga oraz gabaryty, maszyna bardzo łatwa do przesuwania.

Electrolux Well P7 i Gorenje KAM26PDAHElectrolux Well P7 i Gorenje KAM26PDAH Fot. Andrzej Krasowski

Electrolux Well P7 (WP71-265WT)
Cena: 3200 zł
Moc: 2,6 kW
Przepływ: b.d.
Wydajność osuszania: b.d.
Głośność: 64 dB
Uszczelka do okna uchylnego: tak (oryginalny panel)
Funkcja ogrzewania

Wygląda super, jak elegancki głośnik. Cięższy o 1/3 od konkurencji (45 kg), o 1/3 wyższy i o 1/3 droższy (od tych standardowych). Wcale nie ma największej mocy, skuteczność standardowa+. Ale ma wi-fi i najciekawszy dizajn. Dbałość o estetykę przejawia się nawet w eleganckiej rurze – szkoda, że nikt inny o tym nie myśli, przecież taka instalacja to epicentrum pokoju. Uruchamianie i ustawianie także zdalne, przez aplikację, możliwość programowania dokładnych planów godzinowych na każdy dzień – rewelka. Cylindryczny kształt i sprytny wylot powietrza zapewniają lepszą cyrkulację. Magnetyczny okrągły pilot na szczyt klimatyzatora (jako panel) czy lodówkę. Wyświetlacz też ładniutki. Jako jedyny chwali się klasą energetyczną chłodzenia A+, czyli jest eko.

Gorenje KAM26PDAH
Cena: 1700 zł
Moc: 2,6 kW
Przepływ: 370+ m3/godz.
Wydajność osuszania: 24 l/doba
Głośność: 64 dB
Uszczelka do okna uchylnego: brak
Dość tani i dobrze znanej marki – to główne zalety. Spora bryła, stabilny montaż rury (co nie jest regułą). Ale trochę mniej skuteczny od konkurentów, raczej do mniejszych pomieszczeń. Pracuje głośno i wpada w drgania, ale jest nieco cichszy od maszyny Haus & Luft. Przyjemny jest za to w trybie wentylacji, dźwięk przypomina świszczenie cichego odkurzacza. Możliwość ustawiania timera co 30 min (a nie co godzinę, jak u większości).

Sencor SAC MT9020C i Zibu Z35HD EbergSencor SAC MT9020C i Zibu Z35HD Eberg Fot. Andrzej Krasowski

Sencor SAC MT9020C
Cena: 1500 zł
Moc: 2,6 kW
Przepływ: b.d.
Wydajność osuszania: 28 l/doba
Głośność: 65 dB
Uszczelka do okna uchylnego: tak

Może i nie jest najładniejszy, a jego zielony wyświetlacz trochę kłuje w oczy. Lecz to nasz ulubieniec. Wydajność ciut ponad standardową, cichszy ponad standard, łatwo się go przenosi. Dobrze działa swing (nieobecny np. we Fralach).

Zibu Z35HD Eberg
Cena: 2670 zł (Climateo.pl)
Moc: 3,2 kW
Przepływ: 280 m3/godz.
Wydajność osuszania: 26 l/doba
Głośność: 65 dB
Uszczelka do okna uchylnego: brak
Funkcja ogrzewania

Superwyświetlacz, po Electroluksie to najładniejsze z urządzeń. W pozostałych kwestiach standard: dość wydajne, nie za głośne. Standardowo z pilotem i funkcją timera.

Camry CR7908, Honeywell CS10XE i Camry i Camry CR7318Camry CR7908, Honeywell CS10XE i Camry i Camry CR7318 Fot. Andrzej Krasowski


Klimatory ewaporacyjne
To takie wiatraki, które chłodzą powietrze wodą (z lodem). Nie oczekuj cudów. Do tego nawilżają (nawet do klimatu tropikalnego). duże modele potrafią zmieniać kierunek nadmuchu (oscylacja).

Camry CR7908
Cena: 300 zł

Panel dotykowy i świetna cena. Duża popularność. Weź pod uwagę, że oscylacja klimatora nie zapewni nadmuchu w całym dużym pokoju. Siedzisz na jego wysokości. Nie rozumiem trybu nocnego: maszyna włącza się i wyłącza co parę sekund, to jak liczenie baranów. Moja metoda na sen: minimalna moc (akceptowalny szum), wyłączony swing („skrzydełka” w ruchu stukają), wyłączony ekran.

Honeywell CS10XE
Cena: 700 zł (Climateo.pl)

Urządzenie rozkładane na dwie części. Pod logotypem znajduje się duży zbiornik na wodę, górną musisz gdzieś odłożyć, niczym kadłubek. Trzy poziomy prędkości pracy wentylatora. Filtr węglowy plus przeciwpyłkowy. Wyłączany (na noc) wyświetlacz. Dobra marka i styl sci-fi.

Camry CR7318
Cena: 110 zł

Słodziak na biurko czy szafkę nocną, za grosze. Wielkość pojemnika adekwatna do ceny, trzeba często napełniać. Ale zasilany jest przez microUSB (czyli np. z kompa), a do tego iluminuje bokiem na kilka kolorów.