Gruba Kaśka to ujęcie wody z Wisły. Pompuje wodę z systemu drenów pod dnem do Stacji Uzdatniania Wody mieszczącej się na Saskiej Kępie oraz na warszawskie "Filtry". Jest jedynym obiektem w Europie położonym w nurcie rzeki wykorzystującym naturalny proces infiltracji.

Gruba Kaśka na Wiśle.Gruba Kaśka na Wiśle. kadr z filmu Julii Pełki 'Gruba Kaśka' ('Fat Kathy')

Zbudowano ją w 1964 r., a 8 lat temu wyremontowano ją  oraz zwiększono jej przepustowość do około 100 tys. m sześciennych na dobę.

Gruba Kaśka pobiera wodę z 15 promieniście ułożonych drenów, które znajdują się ok. 6 m pod dnem i następnie 300-metrowym rurociągiem pompuje ją w stronę brzegu. Rurociąg położony  jest w tunelu pod dnem rzeki, którym także obsługa może dostać się do wnętrza budowli.

Małż podłączony do maszyny.Małż podłączony do maszyny. kadr z filmu Julii Pełki 'Gruba Kaśka' ('Fat Kathy')

Małże zamiast czujników

A tam osiem małży codziennie sprawdza stan wody, która płynie do mieszkań warszawiaków. Superwrażliwe zwierzęta są podłączone do komputerów. To od nich zależy życie milionów ludzi żyjących w mieście.

Nad prawidłowym  działaniem tego systemu czuwa jedyny w Polsce malakolog-poławiacz małż. W przypadku skażenia wody, małże zamkną się, a system automatycznie odetnie dopływ wody dla miasta.

PlakatPlakat z filmu Julii Pełki 'Gruba Kaśka' ('Fat Kathy')

Film „Gruba Kaśka” („Fat Kathy”)

- To genialne, że człowiek używa małży do tworzenia systemu ostrzegania przed zagrożeniem. Wykorzystuje ich zmysły, żeby chronić się przed niebezpieczeństwem, jakie tworzy cywilizacja. Można powiedzieć, że używa ich, żeby ochronić się przed samym sobą – mówi Julia Pełka.

Julia nakręciła film dokumentalny „Gruba Kaśka” („Fat Kathy”). Jest reżyserką i autorką zdjęć. Ukończyła studia magisterskie na wydziale operatorskim na PWSFTviT w Łodzi oraz kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. 

 Wyprodukowany w Studiu Munka SFP dokument  zostanie zaprezentowany na prestiżowym kanadyjskim festiwalu Hot Docs 2020, który pierwotnie miał ruszyć pod koniec kwietnia, ale jeszcze czekamy na ogłoszenie nowej daty imprezy.

A tu znajdziecie trailer "Fat Kathy".