Według zaleceń, które obecnie obowiązują, powinniśmy znacznie ograniczyć nasze kontakty z innymi ludźmi. Znajduje to również odzwierciedlenie w sposobie wykonywania zakupów – staramy się ograniczyć ich częstotliwość do jednego wyjścia w tygodniu lub poszukujemy opcji z dostawą do domu.

Zaplanowanie tygodniowego jadłospisu pomaga, ale nie rozwiązuje problemu przechowywania żywności, która po kilku dniach może być już nieświeża.

Co zrobić z nadmiarem świeżych owoców lub z dostarczoną w poniedziałek rybą, która przygotowana ma być na piątek? Jak przechowywać żywność, aby oprócz przydatności do spożycia zachować smak, aromat i wartości odżywcze? Rozwiązanie jest proste – pakowanie próżniowe.

Ekologiczne przechowywanie żywności = oszczędność czasu i pieniędzy

Istnieje wiele sposobów na przedłużenie przydatności do spożycia poszczególnych produktów, ale czy znamy wszystkie konsekwencje ich stosowania? Kiszonki są doskonałym źródłem zróżnicowanych składników odżywczych i witamin, ale ich przygotowanie wymaga czasu. Z kolei np. mrożenie mięsa w zwykłej torbie jest olbrzymim błędem. Kilkugodzinne rozmrażanie w temperaturze pokojowej naraża na rozwój szkodliwych bakterii.

Dlatego też idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemów próżniowego pakowania żywności. Odizolowanie produktów od powietrza eliminuje ryzyko rozwoju bakterii i innych patogenów oraz wydłuża przydatność do spożycia produktów nawet pięciokrotnie. Obsługa zgrzewarki próżniowej jest dziecinnie prosta. Wystarczy dany produkt czy potrawę włożyć do specjalnego worka lub pojemnika, następnie podłączyć do urządzenia, nacisnąć przyciska, a reszta zrobi się sama. Powietrze zostanie odessane, a sam pakunek szczelnie zamknięty. Żywności nie musimy chować do zamrażarki. Pojemnik do próżniowego pakowania, z którego zostało usunięte powietrze metodą możemy przechowywać w lodówce.

Jednym z producentów, którzy mają bogatą ofertę urządzeń do próżniowego pakowania żywności jest marka FoodSaver, która funkcjonuje na rynku od 1987 roku. W swoim portfolio produktowym posiada szeroki zakres zgrzewarek, ręcznych urządzeń do pakowania próżniowego, pojemników, folii oraz worków, które pomogą zachować świeżość żywności na dłużej.

FoodSaver VS1192XFoodSaver VS1192X foto: FoodSaver

Szybkim i ekonomicznym rozwiązaniem jest ręczne urządzenie do pakowania próżniowego FoodSaver VS1192X. Ten niewielki sprzęt zaoszczędzi miejsce w kuchni i utrzyma jedzenie w świeżości. Dzięki prostemu, jednoprzyciskowemu mechanizmowi i bezprzewodowej, ergonomicznej konstrukcji, urządzenie jest niezwykle, proste i przyjazne w obsłudze.

Co ważne, jedno ładowanie wystarcza aż na 100 cykli próżniowego pakowania. Urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi pojemnikami do przechowywania próżniowego marki FoodSaver. Można ich używać w mikrofalówce, zmywarce czy zamrażarce.

Nie przejmują zapachów i są odporne na zarysowania. Urządzenie współpracuje także z profesjonalnymi zapinanymi torebkami próżniowymi FoodSaver. Dla osób, które chciałby korzystać ze specjalnej folii do próżniowego pakowania, przeznaczone jest równie kompaktowe urządzenie FoodSaver VS1190X. Pozwala ono, m.in. na zamarynowanie mięsa w piętnaście minut.

Duża rodzina to duże potrzeby

Na zakupy dla całej rodziny FoodSaver ma idealne rozwiązanie. Wysokiej jakości zgrzewarka próżniowa FoodSaver FFS005x ze stali nierdzewnej, dzięki dwóm trybom pracy umożliwia pakowanie próżniowe dostosowane do rodzaju żywności: suchej lub wilgotnej.

FFS005 Vacuum Sealer_SideFood+BagSealedFFS005 Vacuum Sealer_SideFood+BagSealed foto: FoodSaver

W odróżnieniu od innych sposobów pakowania, metoda próżniowa pozwala na dłuższe przechowywanie produktów spożywczych, a także ochronę przed bakteriami. Zgrzewarka jest odpowiednia do każdego rodzaju żywności. Również do mięs, sosów czy konfitur z owoców. FoodSaver FFS005x ma wbudowany schowek na rolkę i gilotynę, które sprawiają, że urządzenie jest uniwersalne i nie przysparza problemu w pakowaniu dużej ilości produktów.

Urządzenie korzysta z dwóch trybów pracy: do żywności wilgotnej lub suchej. Dodatkowy tryb pulsacyjny ułatwia pakowanie produktów delikatnych. Zgrzewarka jest kompatybilna ze wszystkimi akcesoriami FoodSaver.