Czy szczoteczka soniczna to naprawdę nowość?

Historia szczoteczki sonicznej sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, choć prace nad nią odbywały się już wcześniej. Rynek nie był jednak na nią gotowy, a jej czas na karierę w USA przyszedł prawie ćwierć wieku później. W szczycie epoki neoliberalizmu, gdzie liczyły się coraz szybsze samochody, coraz lepsze garnitury, a słupki giełdowe falowały jak szalone, modny był również określony styl życia: dynamiczny, nowoczesny, zdrowy. To wszystko jednak nie stało w sprzeczności względem rozwijających się technologii. Dlatego w końcówce lat osiemdziesiątych XX wieku szczoteczka soniczna przeżyła swoje pierwsze pięć minut.

Pamięć bywa krucha. O wynalazku zapomniano. Nowe rynki zdobywała zwykła szczoteczka manualna. Warto odnotować, że na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiła się szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna z okrągłą główką od Oral-B i można śmiało powiedzieć, że zdobyła grono zwolenników. Akumulatory wprawdzie nie były tak doskonałe jak dziś. Wytrzymywały krótki czas i potrzebowały długiego ładowania. Fanom nowoczesnych rozwiązań to nie przeszkadzało.

Niektórzy już od dawna nie myją zębów zwykłą, manualną szczoteczką. Jednak o prawdziwym trendzie wzrostowym popularności szczoteczki elektrycznej, w ogólnym znaczeniu tego sformułowania, można mówić w kontekście ostatniej dekady. Pojawiły się mniejsze, o wiele bardziej pojemne ogniwa, a w raz z nimi jeszcze bardziej postępująca miniaturyzacja. Pojawiła się również… moda na szczoteczkę soniczną, przedstawianą jako coś zupełnie nowego.

Paradoks polega na tym, że rynek oszalał na punkcie rzekomo innowacyjnego urządzenia. Produkować je zaczęli wszyscy: ci, którzy na co dzień zajmują się sprzętami AGD i telewizorami, firmy zupełnie nieznane, kompanie z Chin, które kopiują i replikują absolutnie wszystko, co ma potencjał sprzedażowy i… wiele innych.

Zakładając jednak, że mamy do czynienia z modelem sprawdzonym i poważnym, takim jak Oral-B Pulsonic, czy Philips Sonicare, przyjrzyjmy się urządzeniu. Na czym polega i jak działa?

Czym charakteryzuje się szczoteczka soniczna?

 • podłużna główka
  Tradycyjna podłużna główka przypomina tę ze szczoteczki manualnej. Przez wzgląd na swój rozmiar i niezbyt ergonomiczny kształt, trudniej nią dotrzeć do wszystkich obszarów jamy ustnej. Przez co mycie zębów szczoteczką soniczną wymaga specjalnej techniki.
 • ruch główki
  Ruch jest ograniczony, bo występuje jedynie z boku na bok. Warto zwrócić uwagę, że jest ona w stanie wykonać dużo więcej ruchów niż szczoteczka manualna, dlatego jest bardziej skuteczna w usuwaniu płytki bakteryjnej.
 • soniczność
  Czym jest soniczność? Jest właściwością polegającą na wytwarzaniu słyszalnej fali dźwiękowej. W kontekście szczoteczki owa fala powoduje spienianie wody, pasty i śliny. Warto jednak zaznaczyć, że jest to funkcja wspomagająca czyszczenie. Pomysł z pierwszej połowy lat sześćdziesiątych XX wieku. Dobry, ale lekko anachroniczny. Soniczność w szczoteczkach jest jedynie właściwością pomocniczą. Najważniejsze w urządzeniu są właściwości mechanicznego usuwania płytki bakteryjnej.
 • tryby
  Zależnie od producenta, najczęściej spotykane trzy tryby: codzienny, wybielający i delikatny. Niektórzy wprowadzają jeszcze stopnie natężenia owych trybów. Często pojawia się również tryb intensywny.
 • technika mycia
  Szczoteczka soniczna wymaga od użytkownika ustawienia główki pod kątem 45 stopni oraz wykonywania ruchu wymiatającego od dziąsła do zewnętrznej strony. To bardzo ważne, jeśli chcemy by zęby były umyte dokładnie. 

Nowość - szczoteczka magnetyczna: rewolucyjna technologia!

embed

Technologia magnetyczna to prawdziwa rewolucja! Coś, czego jeszcze wcześniej nie było, a innowacyjność tego rozwiązania jest bezsprzeczna, rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne jako przełomowa technologia.

Skąd wzięła się „magnetyczność" w nazwie technologii? W szczoteczkach Oral-B iO zastosowano zupełnie nowy, liniowy napęd magnetyczny. Jest on skonstruowany w taki sposób, że bezpośrednio łączy się z główką. Energia przenoszona jest bezpośrednio na końcówki włókien, dzięki czemu wytwarzają się mikrowibracje, które rozbijają płytkę bakteryjną. Natomiast dzięki ruchom oscylacyjno-rotacyjnym płytka jest delikatnie wymiatana. Mikrowibracje sprawiają, że szczoteczka przesuwa się płynnie po powierzchni zębów, wykonując całą pracę za nas.

Zachowano okrągły kształt główki, ponieważ została ona stworzona przez ekspertów, inspirowana profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi. Dzięki temu doskonale otacza każdy ząb z osobna dzięki czemu dociera do trudniej dostępnych miejsc, na przykład tylnych powierzchni zębów.

Szczoteczka magnetyczna ma swoją premierę w Polsce we wrześniu 2021. Technologia magnetyczna już zdążyła podbić zachodnie rynki. Teraz czas na Polskę! Oral-B iO usuwa do 48% więcej płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł w porównaniu ze szczoteczką soniczną. Dodatkowo usuwa nawet do 100% więcej płytki bakteryjnej niż szczoteczki manualne, a zęby są pierwsze już od pierwszego dnia dzięki skutecznemu usuwaniu przebarwień powierzchniowych.

Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO - poznajmy ją bliżej

embed

Jaka jest nowość od Oral-B? Czym charakteryzuje się szczoteczka magnetyczna Oral-B iO

 • okrągła główka
  Okrągła główka, została zainspirowana profesjonalnymi narzędziami stomatologicznymi, dzięki czemu otacza ząb z każdej strony i dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczkom z tradycyjną podłużną główką takimi jak soniczne czy manualne
 • ruch główki
  Dzięki napędowi magnetycznemu generowane są mikrowibracje, które rozbijają płytkę bakteryjną. Natomiast ruchy oscylacyjno-rotacyjne delikatnie ją wymiatają. Dzięki mikrowibracjom szczoteczka przesuwa się płynnie po powierzchni zębów, wykonując całą pracę za nas.
 • 7 inteligentnych trybów
  W najwyższym modelu Oral-B iO 9 do wyboru mamy: tryb codziennego czyszczenia, wybielanie, pielęgnacja dziąseł, delikatne czyszczenie, tryb intensywny, bardzo delikatny oraz tryb do czyszczenia języka. Dzięki tak szerokiemu spektrum możemy nie tylko dostosowywać pracę szczoteczki do aktualnego stanu naszych zębów, ale również w indywidualny sposób modelować przebieg mycia i osiągnąć wymarzony cel. Niższe modele, czyli Oral-B iO 6-8 mają pięć i sześć trybów czyszczenia, co również sprawia, że szczoteczka staje się naszym prywatnym asystentem w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.
 • interaktywny, kolorowy wyświetlacz OLED
  Oral-B iO została wyposażona w kolorowy wyświetlacz OLED. Komunikuje on esencjonalne informacje takie jak między innymi: wybrany przez nas tryb czyszczenia, odmierzany czas, poziom baterii, emotikony, które sugerują, czy mycie zębów przebiega właściwie. Dodatkowo, co trzy miesiące, wyświetlacz przypomni o konieczności wymiany końcówki na nową, a nawet każdorazowo przywita się z nami, gdy zaczniemy pracę ze szczoteczką.
embed
 • inteligentny czujnik siły nacisku
  W Oral-B iO znajdziemy inteligentny czujnik nacisku. Wyświetli czerwony sygnał świetlny, gdy nacisk będzie zbyt duży, zielony, gdy siła nacisku główki na powierzchnię zębów i dziąseł będzie odpowiednia. To nie wszystko! Zdefiniowany przez użytkownika w aplikacji kolor da nam znać, jeśli siła nacisku będzie… zbyt mała. Jest to absolutna nowość w kontekście czujników siły nacisku w szczoteczkach elektrycznych.
 • cicha i delikatna praca
  Innowacyjny magnetyczny silnik oparty o beztarciowy mechanizm, nie tylko oszczędza energię, ale również wpływa na jej właściwą gospodarkę i dystrybucję. Dzięki temu umyjemy zęby jeszcze lepiej i dokładniej, jednak szczoteczka będzie niezwykle cicha i delikatna.
 • sztuczna inteligencja i funkcja wykrywania położenia
  W specjalnej aplikacji dedykowanej na smartfona lub tablet, ujrzymy wizualizację naszych zębów w trakcie mycia. Aplikacja wskaże, które miejsca pominęliśmy i wymagają doczyszczenia. Dzięki temu urządzenie staje się naszym prywatnym asystentem dbającym o zdrowie jamy ustnej.
 • magnetyczna ładowarka
  Błyskawiczna magnetyczna ładowarka napełni akumulator Oral-B iO już w 3 godziny. A ile będzie działać w pełni naładowana szczoteczka? Przy tradycyjnym harmonogramie mycia (dwa razy dziennie po dwie minuty) szczoteczka będzie działać aż 14 dni!
 • wbudowany timer
  Odmierza czas i współpracuje ze specjalnym systemem wibracji. Krótsze drgania co 30 sekund zasugerują nam konieczność zmiany szczotkowanego obszaru. Dłuższe wibracje zakomunikują, że minęły pełne dwie minuty i możemy już zakończyć szczotkowanie.
 • etui podróżne
  Schludne, eleganckie, kompaktowe. Dodatkowo w przypadku Oral-B iO 9 wyposażone w funkcję ładowania. Przydaje się podczas dłuższych wyjazdów.

Szczoteczka soniczna i szczoteczka magnetyczna - co mówią badania?

 • Oral-B iO to obecnie najwyższy i najbardziej zaawansowany model wśród produkowanych szczoteczek Oral-B.
 • W porównaniu ze szczoteczką manualną usuwa aż 100% płytki bakteryjnej więcej
 • Bielsze zęby już od pierwszego dnia, dzięki usuwaniu przebarwień powierzchniowych.
 • Usuwa aż do sześć razy więcej płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł w porównaniu ze szczoteczką manualną.

W porównaniu z modelami konkurencji również wypadła wspaniale. Badania kliniczne potwierdzają, że szczoteczka Oral-B iO w porównaniu do szczoteczki sonicznej Philips Sonicare DiamondClean SMART4 usuwa zdecydowanie więcej płytki bakteryjnej, także z trudnodostępnych miejsc (Goyal CR, et al., Am J Dent 2021;34:54-60").

Nastąpił prawdziwy przełom w dziedzinie domowego dbania o higienę jamy ustnej. Szczoteczka magnetyczna Oral-B iO zapewnia uczucie profesjonalnej czystości i zapewnia przyjemna doznania podczas szczotkowania.