Znakomita większość pecetów składa się z kilkunastu standardowych elementów połączonych przewodami, śrubami i plastikowymi zatrzaskami. Żadnych lutów, nitów, spawów. Każdą część można wymienić. Pomogą w tym sami producenci części do pecetów, którzy dołączają instrukcje, jak co montować.

tuning

Upiększamy z zewnątrz

Zacznijmy od wyglądu. Szarą paskudną skrzynkę obudowy można wymienić na błyszczącą aluminiową z wyświetlaczem - panelem sterującym. Efektownie mruga, a jeszcze podaje temperaturę wewnątrz i szybkość obrotową wentylatorów. Za imponujący panel sterujący, np. AeroCool Gate Watch z trójkolorowym wyświetlaczem LCD, funkcją alarmu przegrzania, regulatorem głośności i korektorem barwy dźwięku zapłacisz niecałe 170 zł.

Obudowa może też być z bezbarwnego lub częściowo koloryzowanego akrylu - np. firmy Akasa. Całość świeci nieziemsko w promieniach UV i kosztuje niecałe 500 zł w rozmiarze Midi.

tuning

Upiększamy od środka

Kable, zamiast szaroburych, mogą być jaskrawo kolorowe, fluorescencyjne lub podświetlane dyskretnie diodami (np. świecący na pomarańczowo kabelek do stacji dyskietek kosztuje ok. 10 zł). Plastikowe wentylatory można zastąpić aluminiowymi, subtelnie podświetlanymi i dużo większymi od standardowych (koszt: od kilkunastu do około 100 zł). Do niektórych da się dokupić dodatkowe błyszczące grille (maksymalnie kilka zł).

A zasilacz może mrugać i świecić. Takie cudo oferuje np. firma Tagan. Model 420W i-Xeye kosztuje co prawda nieco ponad 300 zł, ale za to wygląda jak rekwizyt ze "Star Trecka". Do kompletu brakuje ci już tylko diod lub świetlówek, które zapalone wewnątrz obudowy nadadzą jej niezapomnianą poświatę. Tzw. zimna katoda emitująca światło UV kosztuje ok. 30 zł, laserowa dioda świecąca na czerwono - złotych kilkanaście.

tuning

Wyciszamy

Ultraciche wentylatory, w których zastosowano nie tylko wyszukane łożyska, ale również specjalnie opracowano kształt wirnika, aby mniej hałasował, nie są specjalnie drogie - wiatrak Fander FX92-W o średnicy 92 mm (hałas - 14 decybeli, czyli w zasadzie nic nie słyszysz) kosztuje tylko 35 zł.

Komputer dla konesera może być chłodzony wodą! To nie żart - na procesor można założyć radiator z niewielkimi rurkami, którymi płynie coś jak borygo. W systemie jest jeszcze pompa wodna oraz chłodnica - miniaturka samochodowej. Taki układ jest cichutki i bardzo efektywny. Docenią to wszyscy, którzy poprzez zmianę częstotliwości taktowania procesorów przyspieszają ich pracę, co powoduje zwiększone wydzielanie ciepła. Koszt? Na przykład firma Innovatek za niecałe 700 zł oferuje zestaw SET Basic LC do schładzania procesorów AMD64. Konkurencyjny Symphony - Liquid Cooling System firmy Thermaltake stylizowany na głośnik, który stoi obok komputera, kosztuje co prawda ok. 1 tys. zł, ale za to jak wygląda!

A dla tych, którzy nie chcą zamieniać peceta w akwarium, a ciągle przeszkadza im hałas, są maty wygłuszające do oklejenia wnętrza obudowy. Kosztują od kilkudziesięciu złotych (w rolce) do nieco ponad stu (ładnie przycięte do kształtu obudowy). Z hałasem dysków twardych świetnie radzą sobie gumowane uchwyty, które w stu procentach wyciszają ich pracę (ceny zbliżone do tych, które musisz zapłacić za matę).

tuning

Detale

A kiedy już na biurku (pod nim to byłaby zbrodnia!) stanie superstuningowany komputer, można pomyśleć o detalach. Czyli podświetlanej, bezprzewodowej klawiaturze (polecamy LightBoard Compact Alu Editio firmy Revoltec za niecałe 200 zł), myszce (bardzo nam się podoba skrajnie futurystyczna, laserowa mysz Razer Copperhead 2000 dpi Tempest Blue za ok. 230 zł) i oryginalnych głośnikach (rozpiętość i liczba wzorów jest ogromna, ale już za kilkadziesiąt złotych znajdziesz coś oryginalnego).

tekst | Marcin Kaczmarczyk

Gdzie po rady i na zakupy

www.megapuls.pl - duży sklep z akcesoriami do tuningu komputera, obszerne opisy, duże zdjęcia

www.pc-fan.pl - niezły sklep, a w nim niemal wszystko - od laserowo wycinanych grillów po pompy wodne

www.pc-tuning.pl - sklep dla tuningowców, między innymi godne uwagi podświetlane klawiatury i myszy

www.cooling.pl - centrum chłodzenia i wyciszania, polecamy dział wodny

www.hipermax.pl - duży sklep, między innymi duży wybór wyświetlaczy do montażu w kieszeni obudowy

www.hsware.pl - porady dla każdego, między innymi jak podkręcić procesor i potem chłodzić go wodą

www.targi.pc-tuning.pl - serwis targów tuningu komputerowego. Odbywają się naprzemiennie co pół roku w Krakowie i we Wrocławiu