Wymagający użytkownicy kręcą nosem i wytykają mankamenty. Że kolory nieprawdziwe, że szybki ruch powoduje smużenie, że pod większym kątem nic nie widać. Jednak nawet malkontenci z zazdrością spoglądają na smukłe konstrukcje i duży panoramiczny format monitorów LCD.

Estetyka i zdrowie

Niewątpliwie największymi zaletami ekranów ciekłokrystalicznych są gabaryty oraz wygląd. Zajmują niewiele miejsca, a producenci prześcigają się w coraz wymyślniejszych formach. Monitor przestał być szpetnym klamotem. Teraz stanowi ozdobę mieszkania! I w przeciwieństwie do kineskopu - nie emituje szkodliwego promieniowania.

Białość bieli, czerń czerni

Ekrany LCD charekteryzują się też dobrym kontrastem. Wartość ta wyraża, ile razy biel jest jaśniejsza od czerni - przy danej mocy oświetlenia. Im biel jest bielsza, a czerń czarniejsza, tym kontrast jest wyższy, czyli tym lepiej. Wielu producentów podaje informacje o kontraście dynamicznym. Biały mierzony jest tu przy największej mocy lampy, a czarny - przy najmniejszej. Ten stosunek wygląda dobrze, bo idzie w dziesiątki tysięcy,  ale dla użytkownika nie ma większego znaczenia. Jednak tradycyjnie - lepiej jak jest więcej.

Rozdzielczość i plamka

W przypadku monitorów kineskopowych problem rozdzielczości praktycznie nie istniał - jej zmiana nie wpływała w istotny sposób na jakość obrazu. Jednak w wyświetlaczach LCD rozdzielczość nominalna i wielkość "plamki" to bardzo ważne parametry. Ten pierwszy, określony liczbą pojedynczych pikseli w pionie i poziomie, ma związek z proporcją boków monitora. Tradycyjny format 4:3 odchodzi do lamusa i zastępuje go panoramiczny 16:10 (wide). Ten z kolei za sprawą filmów HD wypierany jest przez 16:9 (HD Ready - 1280x720, 1366x768 oraz Full HD - 1920x1080). Pamiętaj: nominalna rozdzielczość zawsze jest najlepsza. Każda zmiana, choć możliwa, powoduje pogorszenie jakości obrazu.

Jeśli chodzi o plamkę, oznacza ona odległość pomiędzy pikselami. Za najlepszą, czyli niemęczącą wzroku, uważa się 0,294 mm.

Czas reakcji i smużenie

Czas reakcji matrycy to okres niezbędny do zmiany stanu piksela, np. z czarnego na biały i z powrotem. Mierzony jest w milisekundach. Im ta wartość jest większa, tym gorzej monitor będzie się sprawował w szybkich sekwencjach wideo i grach. Ma to wpływ na smużenie, które może powstać np. w momencie, gdy oglądamy na ekranie rozpędzoną piłkę. Czy to oznacza, że im krótszy czas reakcji, tym lepiej? Niekoniecznie. Tak naprawdę smuży bowiem nasz mózg, który nie nadąża za wyświetlanymi obrazami. Aby się o tym przekonać, wystarczy szybko zakręcić się wokół własnej osi - mózg nie da rady przetworzyć szybko zmieniającego się otoczenia. Podobnie jest w przypadku ekranu LCD. Zbyt długi czas reakcji: źle, za krótki - też niedobrze. Można przyjąć, że 5-8 ms to wartości idealne. Niższe są zaś rezultatem zabiegów speców od marketingu, którzy podają czas przejścia czarny-biały-czarny. Tak naprawdę efekt smużenia zależny jest od czasów przejść różnych kolorów.

Matryce i powłoki

Najczęściej spotykane są matryce TN (Twisted Nematic), stosowane w tańszych monitorach. Z uwagi na krótki czas reakcji wykorzystuje się je również w monitorach dla graczy. Oczywiście, nie są pozbawione wad - mają mały kąt widzenia i słabo odwzorowują barwy. Wyświetlają jedynie 262 tys. kolorów, pozostałe zaś są emulowane (czyli uzyskiwane przez nałożenie kilku innych).

Matryce IPS (In Plain Switching) pozbawiono mankamentów poprzedniego rozwiązania. Lepiej odwzorowują barwy i mają szerszy kąt widzenia. Istnieją też jeszcze bardziej zaawansowane standardy MVA (Multidomain Vertical Alignment) i popularny PVA (Patterned Vertical Alignment).

Na matryce nakładane są powłoki. Matowe rozpraszają padające światło, a lustrzane je odbijają. O tym, które rozwiązanie jest lepsze, decydują po prostu potrzeby lub moda.

Aby była jasność

Czy to matowe, czy błyszczące - wszystkie matryce wymagają podświetlenia, gdyż ciekłe kryształy z natury nie świecą. W monitorach o przekątnej do 22 cali najpopularniejsze jest krawędziowe podświetlenie katodowe CCFL, potocznie zwane świetlówkami. Ponieważ źródło światła znajduje się na brzegu ekranu, całość nie jest podświetlona równomiernie. W monitorach o dużej przekątnej zastosowanie znajduje więc podświetlenie bezpośrednie. W tym przypadku stosowane są dodatkowe świetlówki umieszczone również za ekranem. Metoda jest zdecydowanie lepsza od podświetlenia krawędziowego, ale też, oczywiście, znacznie droższa. Szlagierem ostatnich lat okazało się podświetlenie za pomocą diod LED. Takie monitory mają w zasadzie same zalety - zużywają niewiele energii, są trwalsze, a przede wszystkim zdecydowanie lepiej prezentują kolory.

W naszym butiku przedstawiamy różne modele. Niektóre tanie, inne droższe od dobrego komputera.             

HP DreamColor LP2480xz

DreamColor to monitor marzenie. Zwłaszcza dla tych, dla których kluczowe znaczenie ma kolor. Sprzęt jest efektem współpracy HP ze studiem DreamWorks (tak, tym od "Shreka"). Trzeba przyznać, że jeżeli chodzi o wierne odtwarzanie kolorów, nie ma sobie równych. HP DreamColor LP2480xz został wyposażony w podświetlany diodami LED wyświetlacz LCD, obsługujący ponad miliard kolorów (64 razy więcej niż zwykły monitor)! Ma również interfejs Night Vision, umożliwiający pracę w ciemnych pomieszczeniach. Jeśli jesteś grafikiem czy fotografikiem, nie masz wyboru - musisz go mieć!

Jak to działa?

W monitorze LCD ciekły kryształ oświetlany jest przez wewnętrzne świetlówki lub diody LED. Każdy piksel składa się z trzech subpikseli: czerwonego, zielonego i niebieskiego. Zależnie od intensywności świecenia poszczególnych kolorów piksel przybiera barwę, jaką widzimy na ekranie. Intensywność ta jest sterowana przez ciekły kryształ, działający jak przesłona czy żaluzja.

Samsung 933HD

Samsung przykłada wagę do wzornictwa, czego dowodem jest monitor oznaczony symbolem 933HD. Do wyboru masz nieskazitelną biel lub głęboką czerń, kolory podkreślające eleganckie kształty obudowy. Wnętrze dorównuje opakowaniu - ekran wyróżnia się dobrymi parametrami i licznymi dodatkami. Dzięki tunerowi przeistoczy się w telewizor w formacie 16:9, zaś złącze HDMI umożliwi odtwarzanie filmów HD bezpośrednio z Blu-raya. Nie zabrakło również dwukanałowych głośników, dyskretnie wkomponowanych w obudowę.

Acer P244W

Najnowsza linia monitorów firmy Acer, oznaczona symbolem P4, została stworzona z myślą o zastosowaniach multimedialnych. P244W jest pierwszym ekranem 24-calowym Full HD. Format i rozdzielczość gwarantują znakomitą jakość obrazu. Z uwagi na bardzo krótki czas reakcji matrycy nie zawiodą się również fani gier komputerowych. Dzięki dwóm złączom HDMI nie będziesz miał problemu z podłączeniem DVD, Blu-raya czy konsoli do gier. Dla zapewnienia pełnej multimedialnej satysfakcji producent wyposażył monitor w technologię Dolby Virtual Speaker: zainstalowane z tyłu głośniki mogą odtwarzać 5.1-kanałowy dźwięk przestrzenny.

Eizo Flexscan HD2442W

Dla koneserów Eizo znacza "najlepszy", zarówno pod względem parametrów, jak i jakości wykonania. Model HD2442W umożliwia wyświetlanie obrazów w trybie 1080/24p zapisanych na płytach Blu-ray. Dodatkowo został wyposażony w funkcję obraz-w-obrazie, dzięki czemu będziesz mógł surfować w internecie, oglądając jednocześnie film. W trosce o twój wzrok producent dorzucił funkcję BrightRegulator, która utrzymuje jasność monitora na optymalnym poziomie w każdych warunkach oświetleniowych.

Dell Ultrasharp 2407WFP-HC

Firma Dell przeciętnemu użytkownikowi raczej nie kojarzy się z monitorami. A szkoda! Klasyczne, ponadczasowe wzornictwo, uzupełnione dobrymi parametrami technicznymi, daje znakomity efekt. Mocne atuty tego monitora to bardzo krótki czas reakcji, funkcja Pivot (umożliwiająca obrót ekranu o 90o) i złącza, dzięki którym podłączysz dowolne urządzenie cyfrowe.

VisBoard VD1-19WD

Urządzenie nietypowe, które umożliwia bazgranie na całej powierzchni ciekłokrystalicznego ekranu. Utrzymane w klasycznej stylistyce, wyposażone w regulowaną podstawę, przypomina zamknięty w solidnej obudowie tablet. Za pomocą bezprzewodowego piórka bez problemu sporządzisz notatki, szkice czy skomplikowane schematy. Posiadaczom Windows Vista (wraz z MS Office 2007) VisBoard umożliwi podkreślanie danych, umieszczanie komentarzy czy też ręczne podpisywanie maili.

BenQ T2200HD

Nieco ascetyczna stylistyka, przyzwoite parametry i atrakcyjna cena. To pierwszy monitor Full HD w ofercie firmy BenQ i trzeba przyznać - całkiem udany. Nowy format 16:9 umożliwia wyświetlanie filmów DVD bez uciążliwych czarnych pasów na górze i dole ekranu. Krótki czas reakcji, szeroka paleta barw (16,7 mln kolorów) i wbudowane głośniki zapewniają dobre wrażenia audiowizualne.

LG Flatron W2252V

Atrakcyjna cena, modna obudowa przypominająca telewizor i dobre parametry to najkrótsza charakterystyka tego niebanalnego monitora. Wśród jego klawiszy sterujących znajdziesz Fun, który umożliwia wyświetlanie obrazu w trybie 4:3 na panoramicznym ekranie. Miłośnicy fotografii mogą się natomiast pobawić obrazem, np. w sepii. Na uwagę zasługuje również znakomity kontrast. Gdyby tak jeszcze były wbudowane głośniki...

Samsung SyncMaster T260 HD

Monitor HD o przekątnej 25,5 cala, stylistycznie nawiązujący do telewizorów LCD Samsunga serii 6. Kryształowa obudowa zmienia kolor zależnie od pory dnia i kąta patrzenia. Efekt jest imponujący. Podobieństwo do klasycznego odbiornika podkreśla wbudowany tuner DTV, pozwalający na odbiór cyfrowego sygnału HD. Zastosowana tu technologia obróbki dźwięku w pełni wykorzystuje możliwości współczesnych multimediów. Z uwagi na sześć gniazd będziesz się musiał mocno nagłowić, co tu jeszcze podłączyć...

Czytaj także w Znam.to: Monitory - recenzje użytkowników, opisy, oceny

Tekst: Robert Kamiński

Zdjęcia: materiały promocyjne