Siedząc przy komputerze, nie przymierzysz wypatrzonych spodni. Musisz okazać zaufanie sprzedającemu oraz instrumentom bankowym. Niektórzy z nas, widząc nieprzebrane bogactwo różnego rodzaju bibelotów dostępnych na dwa kliknięcia myszką, decydują się na szastanie pieniędzmi, których po prostu nie mają. Zakupy w internecie rządzą się swoimi prawami, trochę odmiennymi od tych w realu. Jeśli nigdy nie robiłeś sprawunków w sieci, dowiedz się o paru ważnych rzeczach.

Ceny, przesyłki, zwroty

W internecie dostępna jest ogromna liczba sklepów. Przed zakupami warto zajrzeć do porównywarki cen. Najpopularniejsze w Polsce to Skąpiec , Ceneo i Nokaut - zbierają ceny poszczególnych produktów z jak największej liczby witryn. Nie zawsze się opłaca rzucać na najtańszy produkt. Zerknij, co o sklepie sądzą klienci - porównywarki dają możliwość zostawienia opinii o kontrahencie, z czego internauci chętnie korzystają. Sprawdź też, czy poziom zabezpieczeń transakcji jest zadowalający (patrz następny akapit), a oferowany towar naprawdę dostępny. Duży i renomowany sklep to większy komfort, tym bardziej że możemy dochodzić swojego także wobec sprzedawcy, nie tylko producenta. Kupujący ma prawo żądać wymiany lub naprawy wadliwego towaru. W takim wypadku koszty przesyłki pokrywa sklep. Pamiętaj, że możesz oddać produkt w ciągu 10 dni bez podawania przyczyny, a otrzymasz zwrot pieniędzy (stracisz jednak kwotę wydaną na wysyłkę, a zwracany towar nie może nosić znamion używania i musi znajdować się w oryginalnym opakowaniu). Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, skontaktuj się ze sklepem - telefonicznie, mejlowo bądź przez formularz.

Https, czyli bezpiecznie

Sama transakcja zazwyczaj jest dość intuicyjna. Produkty wrzucasz do wirtualnego koszyka. Gdy jesteś już zdecydowany na zakup, zostajesz przeniesiony do "strefy bezpiecznej". Upewnij się, że na dolnej lub górnej belce przeglądarki pojawił się znaczek kłódeczki, a w adresie "http" zmieniło się na "https". Oznacza to, że połączenie jest szyfrowane i nikt cię nie "podejrzy" w trakcie transakcji. Jeśli kłódeczki nie ma, powinieneś zrezygnować z zakupów. Podobnie - kiedy wyświetli się komunikat o wygaśnięciu certyfikatu bezpieczeństwa. Sklep internetowy nieszyfrujący połączenia ze swoim klientem podczas fazy opłat lub niepotrafiący zadbać o ważność certyfikatu jest niepoważny! W ten sposób zabezpieczane są praktycznie wszystkie transakcje finansowe, zarówno w sklepach internetowych, jak i w bankach.

Do szyfrowania danych używa się protokołu SSL (Secure Socket Layer - warstwa gniazd bezpiecznych). Jeszcze niedawno amerykański rząd zezwalał na użycie klucza o długości maksymalnie 40 bitów, by w razie potrzeby umożliwić swoim agencjom złamanie hasła. Obecnie wszyscy korzystają z klucza 128-bitowego.

Szczepionki przeciw wirusom

W celu zapewnienia stuprocentowego bezpieczeństwa transakcji, powinieneś "zaszczepić" się też przed kradzieżą hasła za pomocą programów szpiegujących typu spyware i adware. Gdy już zainfekują komputer, śledzą działalność internauty, analizują wpisywane na klawiaturze informacje i przesyłają gdzieś w siną dal. Wystarczy jednak, że  posiadasz zaporę typu firewall i aktualny program antywirusowy. Część z nich można za darmo legalnie pobrać online. Dostępne są gratisowe wersje takich programów antywirusowych, jak avast! , AVG , Avira AntiVir , zapory ogniowe (firewalle) - Comodo , Ashampoo , ZoneAlarm , oraz aplikacje do zwalczania niechcianego oprogramowania typu adware i spyware, w tym Ad-Aware i Spybot - Search & Destroy .

Płać, kolego

W polskich serwisach aukcyjnych króluje płatność przelewem. Kupujący wysyła pieniądze, a sprzedawca towar - po zaksięgowaniu wpłaty. Dla mniej ufnych pozostaje płatność przy odbiorze, obciążona dodatkowymi kosztami. Jeśli istnieje taka możliwość, warto skorzystać z opcji odbioru osobistego.

Za granicą rządzi PayPal . Serwis ten oferuje płatności za pomocą kart i przelewów, a także zwiększa poziom bezpieczeństwa, zamrażając pieniądze do momentu, aż obie strony transakcji uznają, że wszystko przebiegło zgodnie z planem. Warto zaznaczyć, że istnieją także polskie odpowiedniki PayPala, na przykład mocno promowane przez Allegro PayU .

Zakupy w zagranicznych sklepach internetowych w zasadzie niczym się nie różnią od krajowych. Trzeba tylko się upewnić, że sprzedający przesyła rzeczy w świat (w przypadku wielu produktów jest to niemożliwe z przyczyn prawnych), mieć na uwadze długi czas wysyłki, jej koszt oraz cło, jeśli sprowadzamy produkt spoza Unii Europejskiej.

Warto również się upewnić, czy nasza karta rozliczana jest za granicą w euro, dolarach czy jeszcze innej walucie - kolejne przewalutowanie może znacząco wpłynąć na ostateczną kwotę do zapłaty. Niektóre banki umożliwiają wybranie tego parametru. Są też banki udostępniające specjalne karty do płatności w internecie, na które można przelać dowolną kwotę, zwiększając i tak już wysoki poziom bezpieczeństwa. Przykładem takiej usługi jest eKARTA w mBanku.

Plusy i minusy aukcji

Z serwisów aukcyjnych, takich jak Allegro i Ebay (istniejący także w wersji amerykańskiej, brytyjskiej czy niemieckiej), korzystamy od lat. Początkowo interesowali się nimi głównie amatorzy, chcący pozbyć się rupieci. Teraz stale zwiększa się liczba drobnych przedsiębiorców sprzedających fabrycznie nowe produkty, zazwyczaj taniej niż w sklepach internetowych.

Przed zakupami warto dokonać pełnej rejestracji, z potwierdzeniem miejsca zamieszkania. W ten sposób na starcie zyskamy nieco zaufania sprzedawcy. Jest kilka sposobów sprzedaży. Pierwotny i wciąż najczęściej spotykany to aukcja. Jej uczestnicy podbijają cenę, a osoba, która zaproponowała największą kwotę - wygrywa. Aukcja może odbywać się z zastrzeżeniem ceny minimalnej, czyli transakcja dochodzi do skutku wówczas, kiedy kwota osiągnie ustalony wcześniej pułap. Druga opcja to "bcm" - bez ceny minimalnej. Zawodowi sprzedawcy wybierają natomiast wariant "kup teraz", w którym cena jest ustalona z góry.

Upewnij się, jakie są koszta przesyłki, gdyż te mogą różnić się zależnie od sprzedawcy. Przejrzyj także jego inne produkty - kupując więcej przedmiotów naraz, można obniżyć koszty przesyłki. Wybierając nowy produkt, należy również zwrócić uwagę na gwarancję - czy w ogóle jest, a jeśli tak, to jaka - deklarowana przez sprzedawcę czy oficjalna producenta.

Uczestniczenie w aukcji to kwestia wzajemnego zaufania. Należy sprawdzić, czy sprzedawca jest oceniany pozytywnie, prześwietlając historię jego transakcji i czytając opinie innych kupujących. Nie skreślaj od razu kontrahenta z powodu negatywnego komentarza - przy dużej liczbie transakcji ryzyko niezasłużonego "negatywa" jest spore. Sprzedawcy nie mogą sobie pozwolić na utratę zaufania klientów. Często oferują więc bonusy: wymianę niepasującej odzieży bądź możliwość odesłania produktu, który nie spełnia oczekiwań. Zwracaj uwagę na takie szczegóły.

Chociaż towary w zaskakująco niskich cenach mogą być podróbkami, a opis produktu nie zawsze zgadza się z rzeczywistością, warto kupować w internecie. Tylko z głową!  

Zobacz też na Logo24 :

Tekst: Bartek Skrobol

Zdjęcia: Shutterstock, materiały promocyjne