Firma odświeża swoje produkty z regularnością szwajcarskiego zegarka: jesień to czas iPodów, a czerwiec - nowego iPhone'a. Jak zwykle pokazano go na konferencji dla programistów. Dlaczego tam? Bo to programiści w dużej mierze odpowiadają za sukces tego telefonu. Napisali już 50 tys. aplikacji, które ściągnięto ponad 1 mld razy. Najlepszy smartfon konkurencji może się pochwalić dziesięciokrotnie mniejszą liczbą programów. iPhone 3G S w USA trafił do sprzedaży już w czerwcu. Według zapowiedzi Apple'a do końca sierpnia ma się pojawić aż w 80 krajach - w tym, oczywiście, w Polsce.

"S" jak szybkość

Tak, "S" oznacza tu "szybkość". To zasługa lepszego procesora i nowej karty graficznej. Firma podkreśla, że w iPhonie 3G S programy otwierają się dwukrotnie szybciej. Dwukrotnie szybszy jest też dostęp do internetu (do 7,2 Mb/s w standardzie HSDPA). Więcej (oczywiście dwukrotnie) jest również pamięci - 16 lub 32 GB. I to wszystko przy niezmienionej cenie: 199 i 299 dol. (co ciekawe, "stary" iPhone 3G zostaje w ofercie - w atrakcyjnej cenie 99 dol. z pamięcią 8 GB).

Co jeszcze?

- Bateria - pozwala na pracę dłuższą o połowę. Jak podaje producent, iPhone 3G S umożliwi 12 godzin rozmów (pięć w trybie 3G), pięć przeglądania internetu w 3G (dziewięć przez Wi-Fi), 10 odtwarzania filmów, a 30 - muzyki. W trybie czuwania powinien wytrzymać nawet 300 godzin.

- Aparat/kamera - aparat był jednym ze słabszych punktów starego iPhone'a. W 3G S mamy 3 megapiksele, autofokus, makro, balans bieli i wreszcie nagrywanie filmów (standard VGA, 30 klatek na sekundę). Ale prawdziwe smaczki tkwią w oprogramowaniu. Np. autofokus obsługuje się palcem - wskazujemy punkt na ekranie i aparat sam wyostrza obraz w tym miejscu. Nagrane filmy można też wstępnie przycinać już w iPhonie. Wystarczy dotknąć wyświetlacz palcem.

- Sterowanie głosem - to kolejna funkcja dostępna w innych telefonach od dawna. Ale w iPhonie 3G S zrobiono ją z rozmachem. Pozwala nie tylko głosowo wybierać numery (powiedzieć nazwisko albo podyktować cyfry), lecz sterować całym urządzeniem, np. odtwarzaniem muzyki. W trakcie słuchania utworu można je zapytać, jak brzmi tytuł! Co więcej, można poprosić, by stworzyło playlistę z podobnymi piosenkami (wykorzystując funkcję Genius z iTunes). Nie wiadomo na razie, czy będzie reagowało na polecenia w innych językach niż angielski.

- Kompas - wzorem HTC G1 iPhone doczekał się wbudowanego kompasu. Pozwala on nie tylko obrać właściwy kurs, ale i zorientować odpowiednio mapy Google'a. W tym miejscu warto wspomnieć, że aplikację GPS dla iPhone'a opracowują także TomTom oraz Navigon. Rewolucja nastąpi już wkrótce!

- Nike+ - na to czekali od dawna miłośnicy biegania z zestawem treningowym Nike'a. Teraz "pastylka" współpracuje nie tylko z iPodami, ale również z iPhone'em, który zawiera rozbudowany program treningowy (znany już z iPoda Touch drugiej generacji).

System 3.0

Powyższe bajery znajdą się w iPhonie 3G S. Jednak użytkownicy starszego modelu mogą zainstalować system w wersji 3.0 (dla posiadaczy iPhone'a jest darmowy, właściciele iPodów Touch muszą zapłacić za aktualizację 9,95 dol.). Na stronie obok - jego zalety.

- MMS-y - na ich brak narzekało wielu krytyków iPhone'a.

- Bluetooth - był w iPhonie od samego początku, ale jego zastosowanie ograniczało się do słuchawek mono. Teraz to się zmieni, bo Bluetooth będzie obsługiwał także słuchawki stereo (protokół A2DP) oraz zapewni komunikację z innymi urządzeniami. Pogramy więc wspólnie ze znajomym mającym iPhone'a, udostępnimy internet laptopowi oraz podłączymy najrozmaitsze czujniki, których wysyp zapewne zaraz nastąpi (już zapowiadane są m.in. bezprzewodowe sondy dla cukrzyków).

- Tryb poziomy - do tej pory w trybie krajobrazu działała tak naprawdę tylko przeglądarka Safari. Teraz można tak czytać i pisać notatki, e-maile etc.

- Find My iPhone i zdalne kasowanie - dwie szalenie przydatne funkcje dostępne dla użytkowników serwisu MobileMe. Find My iPhone pozwala namierzyć skradzionego iPhone'a i... zobaczyć jego położenie na mapie Google'a. Wystarczy pokazać policji. Jeśli telefon oddalił się bardzo daleko i nie ma szans, żeby go odzyskać, możemy zdalnie wykasować zawartość pamięci.

- Powiadomienia push - to wprowadzone przez Apple udogodnienie dla programistów. System powiadomień pozwala otrzymywać ważne informacje bezpośrednio na telefon bez konieczności trzymania w tle pracującej aplikacji. W dotychczasowych wersjach systemu tak właśnie działała poczta MobileMe (informacja o nowych e-mailach przychodziła sama na telefon, bez konieczności uruchamiania programu).

- Kopiuj/wklej - zastosujemy do wielu funkcji telefonu.

- Wyszukiwanie - podobnie jak Spotlight w Mac OS X pozwala przeszukiwać zawartość całego iPhone'a, czyli kontakty, notatki, kalendarze, e-maile itd.

- Notatki głosowe - dyktafonów na iPhone'a nie brakuje w AppStore, ale ten zrobiony przez Apple'a pozwala od razu edytować nagrania.

- Możliwość kupowania/wypożyczania filmów bezpośrednio z iPhone'a - z tej funkcji ucieszą się na razie tylko Amerykanie. My - może kiedyś, kiedy zawita do nas iTune Store.

Poczytaj "Gazetę Wyborczą" na iPhonie!

"Gazeta" jako pierwsze medium w Polsce wypuściła własny czytnik informacji na iPhone'a. Użytkownicy komórek Apple'a mogą pobrać darmową aplikację do czytania tekstów z internetowego serwisu Wyborcza.pl. Artykuły po ściągnięciu przeczytasz bez dostępu do internetu. Można je zachować na później, a także wysyłać znajomym e-mailem. Więcej informacji: wyborcza.pl/iphone .

Tekst: Dariusz Ćwiklak

Zdjęcia: materiały promocyjne

Czytaj w Znam.to: Nadeszło nowe! iPhone 3G Apple

Zobacz też na Logo24 :