Czym grać?

Kulka dawno odeszła do lamusa. Dziś myszki są optyczne lub laserowe (laser to rozwinięcie technologii optycznej, zapewniające większą precyzję). Za to zdecydowana większość "gryzoni" dla pro-graczy wciąż ma kabel. Z punktu widzenia profesjonalisty wszelkiej maści połączenia bezprzewodowe bywają zawodne. Kilka dziesiątych sekundy opóźnienia w połączeniu podczas pracy biurowej to nic. Dla gracza na wysokim poziomie to strata nie do odrobienia. Drugą sprawą jest ciężar. Myszki bezprzewodowe, zasilane bateriami lub akumulatorkami, są po prostu cięższe niż klasyczne. Do tego w wielu myszkach przewodowych pojawiły się ciężarki, umożliwiające dociążanie ich tak, jak to graczowi odpowiada - bezprzewodowe tego nie oferują.

Jeśli chodzi o liczbę przycisków, obowiązuje ogólna zasada, że im szybsza gra - tym jest ich mniej. Myszka do strzelanki nie musi mieć dwudziestu klawiszy - takie rozwiązanie sprawia, że są one mniejsze i umieszczone bliżej siebie. Za to w grach RPG, gdzie szybkiej walki jest mniej, lecz potrzeba dostępu do wielu funkcji, spotyka się myszy mające po dziesięć i więcej przycisków.

Kolejna sprawa to ślizgacze - małe "stópki" umieszczone na spodzie myszki, zapewniające jej kontakt z podłożem. Są tak samo istotne jak opony w samochodzie, choć zasada działania jest odwrotna. Ślizgacze mają zapewniać jak największy poślizg, dlatego te montowane standardowo bardzo często zastępowane są przez produkowane specjalnie dla graczy ślizgacze teflonowe lub przynajmniej "podkręcane" przy użyciu past poślizgowych.     

Parametry

Prędkość

Maksymalna prędkość, jaką jest w stanie osiągnąć kursor na ekranie dzięki ruchowi myszy.

Przyspieszenie

Jeśli przesuwasz myszkę z przyspieszeniem przekraczającym jej maksimum, tracisz kontrolę nad kursorem. Wartość istotna dla graczy wykonujących szerokie ruchy kontrolerem. 1 G równa się 9,8 m/s2.

Rozdzielczość

Wyrażana w DPI - dots per inch, czyli liczbie punktów na cal. Sensor myszki dzieli sobie powierzchnię na określoną liczbę punktów: im ich więcej, tym myszka działa precyzyjniej. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązuje tu zasada podobna do tej dotyczącej matrycy aparatów cyfrowych - nie zawsze "więcej" znaczy "lepiej", a 800 DPI Logitecha często może funkcjonować sprawniej niż 1500 DPI "bezimiennego" producenta.

Wyjaśnia: Wiktor "TaZ" Wojtas, gracz drużyny Frag eXecutors

Za pomoc w realizacji sesji dziękujemy sklepowi Militaria.pl

Stylizacja: Ola Markowska

Zdjęcia: Łukasz Falkowski, materiały prasowe (montaż)

Zobacz też na Logo24 :