W jego skład wchodzą wzmacniacz (amplituner), głośniki do odtwarzania dźwięku przestrzennego oraz nośnik optyczny, najczęściej Blu-ray. Telewizor lub projektor HD musisz dokupić osobno.

Amplituner

Odpowiada za to, co i jak słyszymy. Łączy w sobie właściwości wzmacniacza akustycznego i - zazwyczaj - odbiornika radiowego. Znajdują się w nim wejścia i wyjścia audio, dekodery oraz procesor pozwalający regulować barwę brzmienia. To serce zestawu.

Podstawowe znaczenie ma podawana w watach moc urządzenia. Producenci mogą informować o mocy skutecznej (RMS) lub muzycznej. Ważniejsza jest ta pierwsza, bo mówi o maksimum, jakie osiągnie nasz zestaw. Moc muzyczna to wartość chwilowa, której parametry często są zawyżane i nie oddają faktycznych możliwości urządzenia. Zasada "im więcej, tym lepiej" wydaje się sprawdzać w przypadku mocy amplitunera. W pomieszczeniu o powierzchni 20 m2 powinien mieć nie mniej niż 400 W RMS. Na każde dodatkowe 5 m2 przyda się kolejne 50 W.

Głośniki

Najpopularniejsze zestawy to 5.1, czyli pięć głośników głównych (lewy, prawy, lewy tylny, prawy tylny i centralny) oraz subwoofer odpowiadający za niskie tony (to one sprawiają, że wybuchowe filmy wywracają żołądek na lewą stronę). Na większe zestawy 7.1 czy nawet 9.1 składają się dodatkowe głośniki dookólne.

Specyfikacje Blu-raya wymagają, by odtwarzacze wspierały dźwięk Dolby Digital oraz DTS (standardy dźwięku przestrzennego stworzone jeszcze z myślą o DVD). Opcjonalnie mogą to być nowsze formaty kodowania: DTS-HD Master Audio i Dolby TrueHD. Te oznaczają dźwięk nawet 7.1 - o najlepszej z możliwych jakości. Warto jednak pamiętać, że format większości nagrań nie wykorzystuje tylu kanałów. Np. polscy dystrybutorzy, tworząc nagrania z lektorem, często zmieniają 7.1 na 5.1.

Przy wyborze gotowego zestawu warto kierować się zdrowym rozsądkiem. Sprawdź wielkości "fizyczne" głośników oraz możliwości ich montowania.

Jeśli sam komponujesz kino domowe,  pomyśl o komunikacji bezprzewodowej, dzięki której wyeliminujesz część kabli, albo o aktywnych kolumnach głośnikowych - z wmontowanymi wzmacniaczami.

Znane marki, dobre ceny

Sprzęt dobrej firmy wcale nie musi być drogi. Popularni producenci elektroniki oferują zestawy kina domowego w dobrej cenie, zazwyczaj z dostępem do multimediów przez USB i do YouTub'a. Na następnych stronach znajdziesz m.in. "klasyczne" komplety, czyli 5.1 z Blu-rayem: LG poniżej 2 tys. zł oraz Samsunga, Panasonica, Sony i Philipsa za niecałe 2,5 tys. zł. Możesz też wydać skromne 1,2 tys. zł - na Sharpa 2.1 z DVD, lub dobić do 5 tys. zł (mocne Onkyo 7.1), a nawet do niemal 10 tys. zł (designerski Pioneer).

I nie zapominaj, że podstawą jest telewizor albo projektor HD. A to kolejny wydatek...             

Tekst: Szymon Adamus/HDTVmania.pl

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

Czytaj też na Logo24 :