Chętnych na nowe auta nie brakuje, ale posiadanie samochodu (w ogóle czegokolwiek) staje się coraz bardziej passé, gdy wszystko możemy mieć na zawołanie, przez dowolny czas, po wyciągnięciu smartfona z kieszeni. Zwłaszcza młodzi ludzie częściej wybierają „być”, zamiast „mieć”. Pojazdy już teraz są traktowane przez niektórych użytkowników jak telefon komórkowy – przedmiot codziennego użytku, który można wziąć w abonamencie, a potem, gdy wygaśnie umowa, po prostu zmienić go na nowy, lepszy model.

W dużych polskich miastach na dobre zadomowił się carsharing (niektórzy nie wyobrażają sobie już życia bez niego - ja należę do tych osób), ale wciąż wielu z nas ceni sobie komfort posiadania własnego środka transportu. Może niekoniecznie „posiadania” i „własnego”, bo to wiąże się z kosztami. Na rynku zdobywa więc popularność nowa forma finansowania – wynajem długoterminowy, który stanowi alternatywę dla płacenia za auto gotówką, leasingowania go czy spłacania kredytu. Czy samochód na abonament ma sens? Zadaliśmy to pytanie (i kilka innych) specjalistom z firmy Carsmile zajmującej się wynajmem długoterminowym.

123RF

Ile trzeba mieć na start?

Nie wymagamy wkładu własnego. Aby korzystać z samochodu, wystarczy wpłacić pierwszą ratę, która jest jednocześnie potwierdzeniem tożsamości użytkownika, ponieważ transakcja jest zawierana online. Jeżeli jednak ktoś chce wnieść wkład własny, to może zrobić to nawet po odbiorze auta (np. gdy sprzeda stary samochód).

Za co płaci firma wynajmująca samochód?

Carsmile pokrywa koszty: ubezpieczenia AC/OC/NNW, pakietu Assistance, zakupu, wymiany i przechowywania opon zimowych oraz przeglądów i serwisu obejmującego także wymianę części eksploatacyjnych nieobjętych gwarancją (np. piór do wycieraczek, klocków i tarcz hamulcowych).

...a za co użytkownik?

Za miesięczny abonament wyrażony w stałej racie uzależnionej od deklarowanego rocznego przebiegu (w przypadku naszych wyliczeń to 15 tys. km). Oprócz tego po stronie użytkownika leży pokrycie kosztów paliwa, mandatów, opłat parkingowych i autostradowych.

Czy wysokość miesięcznej „raty” może ulec zmianie?

Wysokość abonamentu jest stała, natomiast może pojawić się dopłata spowodowana przekroczeniem przez klienta deklarowanego rocznego przebiegu, a w konsekwencji większym zużyciem pojazdu.

Czy można wykupić auto po wygaśnięciu umowy?

Istnieje taka możliwość, jednak ideą wynajmu długoterminowego
jest korzystanie z samochodu, a nie jego zakup. Cena wykupu jest określona z góry w zawieranej umowie najmu, użytkownik nie ponosi więc żadnego ryzyka.

Czy użytkownikowi przysługuje zniżka przy następnej umowie?

Rozpoczęliśmy działalność w czerwcu, więc nie mieliśmy jeszcze takiej sytuacji. Już teraz mamy za to program partnerski polegający na przyznaniu niższej miesięcznej raty klientom, którzy trafili do nas z polecenia innego klienta.

Dla kogo jest wynajem i czy jest tańszy od leasingu/kredytu?

Dla osób, które chcą jeździć nowymi samochodami i cenią sobie wygodę. Wynajem jest tańszy, ponieważ pokrywamy jedynie koszt użytkowania auta w zadeklarowanym okresie (np. trzech lat), nie finansując zakupu „całego” pojazdu, jak w przypadku leasingu czy kredytu. Korzyścią dla użytkownika jest też spokojna głowa, nie musi on bowiem przejmować się podwyżkami składek ubezpieczeniowych, wzrostem cen części zamiennych czy likwidacją szkody.

Jaki jest optymalny czas trwania wynajmu?

Taki, jaki najbardziej odpowiada klientowi. Nasi użytkownicy decydują się zazwyczaj na okres 36 miesięcy.

Czy można wybrać dowolną wersję wyposażeniową i/lub silnikową?

Na platformie internetowej przedstawimy wybrane modele, zoptymalizowane pod względem kosztowym (rata w stosunku do wyposażenia). Niemniej, można też skonfigurować auto według indywidualnych potrzeb.

Czy duże roczne przebiegi (powyżej 30 tys. km) powodują, że nie warto interesować się wynajmem długoterminowym?

Pod żadnym pozorem. Zapewniamy klientom stałą ratę, bez zmiennej części uzależnionej od faktycznego przebiegu. Odeszliśmy już od tzw. „kilometrówki”.

Dla niektórych (sąsiadów) to ważne – na kogo jest rejestrowany samochód i jakie ma „blachy”?

Każdy samochód jest rejestrowany na firmę wynajmującą. Użytkownik może mieć jednak „blachy” lokalne – zgodne z jego miejscem zamieszkania.

Czy da się łatwo rozpoznać, że to auto wynajęte, a nie własne?

Nasze samochody nie różnią się od większości aut na ulicy, gdyż nie są brandowane naklejkami tak jak chociażby pojazdy udostępniane w usłudze carsharingu.

Czy w pojeździe można dokonywać modyfikacji i w jakim zakresie?

Klienci mają bardzo różne pomysły. Niestety, sporo z nich naraża auto na utratę gwarancji. Jeżeli jednak mówimy o takich elementach jak np. alufelgi czy końcówka układu wydechowego, to jest taka możliwość, choć trzeba wziąć pod uwagę, że koszt tej modyfikacji odbije się na wysokości miesięcznej raty.

PRZYKŁADOWE SAMOCHODY I KOSZTY ICH WYNAJMU:

1. Fiat 5OO Pop, 1.2 69 KM, skrzynia manualna, napęd przedni

Fiat 500 AnniversarioFiat 500 Anniversario fot. Fiat

Z wkładem 5000 zł: 855 zł / miesiąc

Bez wkładu: 1016 zł / miesiąc

2. Hyundai i30 Classic+, 1.4 100 KM, skrzynia manualna, napęd przedni

Fiat 500 AnniversarioMATERIAŁY PRASOWE

Z wkładem 7000 zł: 1232 zł / miesiąc

Bez wkładu: 1458 zł / miesiąc

3. Toyota RAV4 Premium, 2.0 152 KM, skrzynia manualna, napęd 4x4

Toyota RAV4Toyota RAV4 fot. Toyota

Z wkładem 13 000 zł: 2184 zł / miesiąc

Bez wkładu: 2604 zł / miesiąc

4. Volkswagen Arteon, 2.0 TDI 190 KM, skrzynia automatyczna, napęd przedni

Volkswagen ArteonVolkswagen Arteon fot. Volkswagen

Z wkładem 17 000 zł: 2816 zł / miesiąc

Bez wkładu: 3364 zł / miesiąc

5. BMW serii 4 Advantage, 440i 326 KM, skrzynia automatyczna, -napęd tylny

BMW serii 4 2017BMW serii 4 2017 fot. BMW

Z wkładem 26 500 zł: 3485 zł / miesiąc

Bez wkładu: 4339 zł / miesiąc

6. Volvo V90 Momentum, D5 235 KM, -skrzynia automatyczna, napęd 4x4

Volvo V90 R-DesignVolvo V90 R-Design fot. Volvo

Z wkładem 25 000 zł: 3732 zł / miesiąc

Bez wkładu: 4538 zł / miesiąc

7. Lexus RX Elegance, 450h 263 KM, -skrzynia automatyczna, napęd 4x4

Lexus RXLexus RX fot. Lexus

Z wkładem 35 500 zł: 4641 zł / miesiąc

Bez wkładu: 5786 zł / miesiąc

8. Mercedes-Benz G 500, 422 KM, skrzynia automatyczna, napęd 4x4

Nowy Mercedes Klasy GNowy Mercedes Klasy G fot. Mercedes

Z wkładem 54 500 zł: 7790 zł / miesiąc

Bez wkładu: 9548 zł / miesiąc

*artykuł pochodzi ze styczniowego numeru "Logo".