I choć rywalizacja o miano najszybszego SUV-a wydaje się być na pierwszy rzut oka emocjonująca, to mamy tu do czynienia z działaniem kontrolowanym. Zarówno Bentley, jak i Lamborghini należą do tego samego koncernu (konkretnie – do Volkswagena), zatem nie mamy tu do czynienia z prawdziwym wyścigiem zbrojeń.

Bentley Bentayga SpeedBentley Bentayga Speed fot. Bentley

Nie zmienia to faktu, że w przypadku Bentaygi Speed liczby robią wrażenie. Najnowsze dzieło Bentleya ma sięgnąć po palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o prędkość maksymalną w segmencie SUV–ów i rozpędzać się do 305,7 km/h, podczas gdy wynik Urusa jest o około 1 km/h gorszy. Oba pojazdy zostawiają w tyle konkurencję – dla przykładu Porsche Cayenne Turbo rozpędza się do 286 km/h, a Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio Verde do 283 km/h.

Bentley Bentayga SpeedBentley Bentayga Speed fot. Bentley

Bentley skupia się w przekazach na prędkości maksymalnej, ale trudno pominąć milczeniem wartość przyspieszenia. Jakby nie patrzeć, Bentayga jest samochodem o sporych gabarytach, zatem sprint od zera do setki w 3,9 sekundy musi robić wrażenie. Takie osiągi są możliwe dzięki sześciolitrowemu silnikowi W12 – jednostka generuje 626 koni mechanicznych (o 26 więcej niż w standardowej Bentaydze) i 900 Nm. Na potrzeby wersji Speed zmodyfikowano skrzynię biegów, a także zawieszenie, układ kierowniczy i hamulce.  Bentley dodał też Bentaydze plakietki z oznaczeniem Speed, przyciemnił grill i reflektory, postawił na 22-calowych obręczach, a z tyłu umieścił duży spojler.