W wielu przypadkach ceny klasycznych samochodów (zwłaszcza tych, które możemy znaleźć na rodzimych portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych) wydają się być totalnie oderwane od rzeczywistości. Nie brakuje ludzi, którzy dzięki modzie na wiekowe auta zwietrzyli okazję na zarobek i oferują bardzo zmęczone życiem pojazdy, oczekując kwoty, która nierzadko przekracza dziesięciokrotność ich rzeczywistej wartości.

Porsche Type 64Porsche Type 64 RM Sotheby's

Niezależnie jednak od tego, za jaką kwotę uda się zlicytować oferowane przez RM Sotheby’s Porsche Type 64, trudno będzie uznać, że finalna oferta jest za wysoka. Samochód spełnia bowiem więcej niż jedno kryterium, które czyniłoby z niego przedmiot unikatowy. Po pierwsze, zostało zbudowane przed drugą wojną światową. Po drugie, to pierwszy samochód w historii, który został oznaczony napisem Porsche – jest prekursorem słynnych modeli, przede wszystkim doskonale znanej 911. Po trzecie, jest jednym z dwóch istniejących na świecie egzemplarzy (drugi znajduje się w muzeum w Los Angeles). I wreszcie po czwarte – nigdy nie został odrestaurowany i zachował się w oryginalnym stanie od 1939 roku. Oznacza to oczywiście, że jego stan nie jest idealny, ale jednocześnie sprawia, że jest jeszcze bardziej łakomym kąskiem dla kolekcjonerów i fanów marki ze Stuttgartu.

Porsche Type 64Porsche Type 64 RM Sotheby's

Co ciekawe, obecny właściciel jest czwartym w historii tego wyjątkowego pojazdu. Przez kilkadziesiąt lat Type 64 znajdował się w rękach austriackiego kierowcy wyścigowego Otto Mathego. Następnie trafiło w ręce Thomasa Grubera (znanego kolekcjonera i miłośnika Porsche), który sprzedał je obecnemu właścicielowi, a ten zdecydował się wystawić je na aukcję.

Porsche Type 64Porsche Type 64 RM Sotheby's

Trudno przewidzieć, jaką kwotę osiągnie Type 64 podczas licytacji w Monterrey. Obecnie miano najdrożej sprzedanego Porsche należy do modelu 917k z 1970 roku, który w 2017 roku znalazł nabywcę za niewiele ponad 14 milionów dolarów. Ta kwota zapewniła mu 9. miejsce na liście najdroższych samochodów w historii – na jej szczycie znajduje się Ferrari 250 GTO z 1962 roku, sprzedane w 2018 roku za niemal 48,5 miliona dolarów.

Porsche Type 64Porsche Type 64 RM Sotheby's