Bentley jako producent samochodów nigdy nie próbował trafić w gusta klienta masowego. Założona przez Waltera Bentleya w Crewe w Wielkiej Brytanii firma od początku starała się zdobyć uznanie tych bardziej wymagających kierowców – najpierw wyścigowych, a później szukających przede wszystkim wygodnego (i niekoniecznie taniego) pojazdu.

Nic więc dziwnego, że książka opisująca historię tej firmy pod pewnymi względami znacząco odbiega od innych wydawnictw tego typu. Niewykluczone, że to największa książka dedykowana konkretnej marce samochodów, jaka kiedykolwiek powstała. Owoc współpracy Bentleya z wydawnictwem Opus to osiemset stron wypełnionych historią brytyjskiej marki, wraz ze wstępem napisanym przez Ralpha Laurena. Treść jednak to jedno, a forma to drugie – okładka książki została wykonana z takiej samej skóry, jaką można znaleźć w kabinach Bentleyów, a dodatkowo ozdobiono ją diamentami o łącznej wadze stu karatów. Album waży około 30 kilogramów i został wyceniony na 250 tysiące dolarów, czyli niemal milion złotych. Cena w tym przypadku nie jest jedyną przeszkodą w zakupie – powstało zaledwie siedem egzemplarzy i zapewne wszystkie znalazły już właścicieli.

 

Na szczęście Bentley postanowił wydać również uboższe, ale zdecydowanie bardziej przystępne cenowo wersje książki o swojej historii. Za około 61 tysięcy złotych można kupić jeden ze stu egzemplarzy The Mulliner Edition – ta wersja zawiera polaroidowe zdjęcia najbardziej ikonicznych modeli Bentleya oraz fragment lewej opony modelu Speed 8, który zwyciężył w słynnym wyścigu Le Mans w 2003 roku. Najtańsza jest Centenary Edition – powstało 500 egzemplarzy, a każdy z nich kosztuje niecałe 15 tysięcy złotych. Dla fana marki – prawdziwa okazja.