Niedawno pisaliśmy o dziele inżynierów Hondy, którzy zbudowali najszybszą kosiarkę na świecie. Teraz powiemy o rekordzie innego pojazdu, który raczej nie kojarzy się z rozwijaniem dużych prędkości, czyli o traktorze. Choć trzeba przyznać, że JCB Fastrac to pojazd dość nietypowy jak na swój segment – standardowy model bez większego wysiłku jest w stanie osiągnąć prędkość niemal stu kilometrów na godzinę.

 

Egzemplarz, który przystąpił do bicia rekordu, został do tego celu odpowiednio przygotowany. Aerodynamika to dzieło zespołu Williamsa – dzięki tej modyfikacji, a także dzięki potężnemu silnikowi (sześciocylindrowy Diesel o pojemności 7,2 litra, generujący ponad 1000 koni mechanicznych i oszałamiające 2500 Nm momentu obrotowego), Martinowi udało się rozpędzić maszynę do 166,7 km/h. Poprzedni rekord, należący do prowadzonego przez Juhę Kankkunena traktora marki Valtra, został pobity aż o 36 km/h. 

 

Oficjalnie wynik osiągnięty przez Martina jest „jedynie” rekordem Wielkiej Brytanii. Firma nie zdecydowała się bowiem na zgłoszenie próby jako tej o rangi światowej, choć osiągnięty wynik zagwarantowałby miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Niewykluczone jednak, że obecna próba to jedynie podchody i przygotowanie do osiągnięcia jeszcze lepszego wyniku – być może z dwójką na przedzie.