Jakiego samochodu do miasta szukają kierowcy?

W przypadku aut miejskich trzeba patrzeć na całkiem inne aspekty niż myśląc o pozostałych samochodach. W dużym mieście raczej nie sprawdzi się tradycyjna limuzyna, a cechy sportowe innych modeli nie zostaną tutaj w pełni wykorzystane. Samochód miejski to przede wszystkim ergonomia i zwinność, przydatna w czasie jazdy wąskimi uliczkami oraz pasami ruchu, a także podczas parkowania, które w miastach zawsze jest sporym problemem. Kierowcy szukają także mniejszych kosztów, bowiem jazda w zurbanizowanym terenie obciąża samochód i w tradycyjnych autach powoduje wzrost zużycia paliwa. W miejskim samochodzie przyda się również odpowiednio duży bagażnik, żeby można było w nim przywieźć cotygodniowe zakupy z supermarketu. Samochód typowo miejski musi mieć też stosunkowo mały promień skrętu, żeby na parkingu osiedlowym czy pod sklepem móc wjechać w ostatniej chwili zauważone wolne miejsce.

Samochody miejskie Toyoty

Miejskie modele Toyoty charakteryzują się kompaktowymi wymiarami nadwozia i doskonałymi właściwościami jezdnymi. Ułatwia to znacznie poruszanie się po mieście w godzinach szczytu lub korzystanie nawet z najmniejszych miejsc parkingowych. A życie w polskich miastach nie jest usłane różami. Z raportu TomTom Traffic Index opisującego sytuację drogową w 403 miastach z 56 krajów na całym świecie wynika, że w pierwszej dziesiątce najbardziej zakorkowanych metropolii Europy są aż dwie polskie: Łódź na 7. miejscu i Kraków na miejscu 9. Japońska Toyota w swojej ofercie samochodów do miasta ma kilka modeli: od najmniejszego Aygo po świetnie sprawdzającego się w mieście crossovera C-HR.

Producent z Kraju Kwitnącej Wiśni poza miejskimi samochodami z silnikami konwencjonalnymi ma także modele z napędem hybrydowym, który świetnie sprawdza się w czasie jazdy po mieście. Hybryda rusza z silnika elektrycznego i hamuje odzyskując energię, która jest przekazywana do akumulatorów. Są to dwa najtrudniejsze momenty dla silnika spalinowego. W ten sposób samochód hybrydowy pozwala nam ograniczać spalanie. Co więcej, w mieście hybrydy Toyoty nawet przez ponad połowę czasu jazdy mogą korzystać wyłącznie z napędu elektrycznego. Najnowsze napędy hybrydowe pozwalają osiągnąć spalanie w granicach 3-4 l/100 km.

Toyota Corolla Hatchback

Toyota Corolla HatchbackToyota Corolla Hatchback Toyota

Nowa Toyota Corolla Hatchback to samochód do miasta, ale o nieco sportowym charakterze. Toyota w modelu Corolla po raz pierwszy wprowadziła strategię oferowania dwóch napędów hybrydowych do wyboru – oszczędnego 1.8 Hybrid 122 KM e-CVT oraz całkowicie nowego, dynamicznego, ale również spalającego niewiele 2.0 Hybrid Dynamic Force 180 KM e-CVT. Konstrukcja nowej Corolli Hatchback jest oparta na nowej platformie TNGA. Dzięki niej obniżono środek ciężkości, co wraz z nowym tylnym zawieszeniem wielowahaczowym zdecydowanie poprawia dynamikę jazdy i zmniejsza przechyły boczne. Ponadto nadwozie jest sztywniejsze i szersze, a niżej przebiegająca linia maski zapewnia lepszą widoczność. Toyota podkreśla, że nowa Corolla Hybrid spala średnio od 4,3 l/100 km, a sprint wersji 180-konnej do pierwszych 100 km/h zajmuje nawet 7,9 s. Cena nowej Toyoty Corolli wynosi od 75 900 zł za wariant z silnikiem 1.2 Turbo D-4T.

Toyota Yaris

Toyota YarisToyota Yaris Toyota

Ze wszystkich miejskich samochodów Toyoty najpopularniejszym modelem jest Yaris. Obecnie japoński koncern oferuje dwa rodzaje napędu do wyboru. Klient może wybrać wersję Yarisa z silnikiem benzynowym albo z napędem hybrydowym. To właśnie Toyota Yaris była pierwszym miejskim modelem w Europie, w którym japoński gigant zastosował napęd hybrydowy. Spalanie Yarisa z napędem 1.5 Hybrid wynosi średnio od 4,7 l/100 km?. Promień skrętu ma wartość od 4,8 m, a pojemność? bagażnika to 286 litrów. Ceny Toyoty Yaris zaczynają się od 43 500 zł.

Toyota C-HR

C-HR to nowatorski miejski crossover z nowoczesnym napędem hybrydowym i unikatową stylistyką. Toyota C-HR łączy w sobie nadwozia coupe i SUV-a i jest stworzona do miejskiej jazdy. Ze względu na nieco wyższe podwozie niestraszne jej są miejskie krawężniki. Średnie spalanie z napędem 1.8 Hybrid zaczyna się od 4,7 l/100 km?. Mimo wyraźnie większych rozmiarów niż w przypadku Yarisa, promień zawracania crossovera wynosi 5,2 m. Przy złożonych siedzeniach pojemność bagażnika C-HR-a wynosi 377 litrów. Nawet bez rozkładania tylnych kanap samochód pomieści spore zakupy albo kilka innych toreb. Cena Toyoty C-HR to minimum 83 900 zł.

Toyota Aygo

Toyota AygoToyota Aygo Toyota

Najmniejszym miejskim autem Toyoty jest Aygo, które wszędzie się wciśnie i nie sprawia problemów z parkowaniem. Promień zawracania w tym samochodzie wynosi zaledwie 4,7 metra. Toyota Aygo sprawdzi się także w czasie stania w korkach. Auto ma bardzo długą listę wyposażenia jak na ten segment. Zawiera ona m.in. klimatyzację, wielofunkcyjną kierownicę umożliwiającą sterowanie systemem audio, system multimedialny Toyota x-touch z kolorowym ekranem dotykowym o przekątnej 7 cali, interfejsy Android Auto oraz Apple CarPlay, kamerę cofania i systemy bezpieczeństwa aktywnego Toyota Safety Sense. Do bagażnika o pojemności 168 litra z powodzeniem zmieszczą się zakupy przed weekendem z niedzielą niehandlową. Spalanie Aygo wynosi średnio od 4,8 l/100 km, a cena modelu zaczyna się od 37 400 zł.