Lamborghini jest marką mocno przywiązaną do motoryzacyjnej tradycji. Jako jedni z niewielu wciąż pakują silniki V12 do swoich flagowych modeli i dość długo zwlekali z zaprezentowaniem swojego przedstawiciela segmentu SUV-ów. Byli też uparci w stawianiu na pojazdy z silnikami benzynowymi, podczas gdy coraz więcej firm próbowało swoich sił z hybrydami i elektrykami. Teraz jednak nadszedł czas, żeby i Lamborghini dołączyło do tego grona.

Sian to pierwsze Lamborghini z napędem hybrydowym

Sian w bardzo dużym stopniu opiera się na produkowanym od kilku lat Aventadorze. Za osiągi odpowiada przede wszystkim potężna, wolnossąca jednostka V12 o pojemności 6,5 litra, która w obecnej wersji generuje moc 785 koni mechanicznych. W tym modelu dostała do pomocy niewielki i niezbyt mocny (34-konny) silnik elektryczny, który odpowiada przede wszystkim za jeszcze lepszą reakcję na naciśnięcie pedału gazu. Dołożenie jednostki elektrycznej sprawia, że cały układ hybrydowy generuje moc 819 koni mechanicznych, czyniąc Siana najmocniejszym produkcyjnym Lamborghini w historii.

Lamborghini SianLamborghini Sian fot. Lamborghini

Bo Sian jak najbardziej jest samochodem produkcyjnym, chociaż nie zaplanowano stworzenia zbyt wielu egzemplarzy. A dokładniej – z fabryki wyjedzie ich zaledwie 63 (co odnosi się bezpośrednio do historii marki – Lamborghini powstało w 1963 roku).

Ile kosztuje Lamborghini Sian?

Rozmowy o cenie tego samochodu nie mają zbytnio sensu. Po pierwsze dlatego, że jak można się domyślić jest absurdalnie wysoka, a po drugie – auta nie można kupić, bo wszystkie egzemplarze znalazły już swoich właścicieli. Ile każdy z nich musiał zapłacić za swój nowy samochód? Mówi się o kwocie w wysokości 3,6 miliona dolarów.