Bentley ogłosił zakończenie ważnego etapu w projekcie, który ma na celu wskrzeszenie modelu Blower – samochodu, który na przełomie lat 20. i 30. XX wieku ścigał się między innymi w słynnym 24-godzinnym LeMans. Firmie udało się zeskanować wszystkie części oryginalnego samochodu, dzięki którym legendarny samochód wróci do życia. Proces był czasochłonny – zajął 1200 roboczogodzin. Posłużył też jako idealna okazja do drobiazgowego odrestaurowania oryginału, który pomimo ponad 90-letniej historii nadal był na chodzie i brał udział w różnych wydarzeniach, między innymi wyścigu Mille Miglia w 2019 roku oraz w Festiwalu Prędkości w Goodwood.

Bentley Blower - ile egzemplarzy powstanie?

Bentley planuje wyprodukowanie 12 egzemplarzy modelu Blower – każdy z nich ma być dokładną kopią swojego pierwowzoru z 1929 roku. Niestety, nie można go już kupić – wszystkie zostały już zarezerwowane przez kolekcjonerów. To wyselekcjonowani, najlepsi klienci Bentleya – każdy z nich mógł wybrać kolor nadwozia oraz wykończenia wnętrza, co stanowiło jedyne możliwe odstępstwo od oryginału.

Bentley BlowerBentley Blower materiały prasowe

Pod maską każdego z samochodów będzie pracował czterocylindrowy, szesnastozaworowy silnik o pojemności 4,4 litra, który dzięki również odtworzonej 1:1 turbosprężarce Amherst Villiers MK IV będzie generował moc 240 koni mechanicznych.

Bentley Blower - co to za samochód?

Oryginalny Blower był wyścigowym wariantem modelu o nazwie 4 1/2 Litre, który był produkowany przez Bentleya w latach 1927-1931. Łącznie powstało 720 egzemplarzy, jednak Blowerami było tylko cztery z nich – mowa o egzemplarzach wyposażonych we wspomnianą turbosprężarkę Amherst Villiers. Modele te cieszą się dziś wielką estymą wśród miłośników klasycznej motoryzacji – Brian Johnson z AC/DC określił Bentleya 4 1/2 Litre „samochodem, który sprawił, że wszystko poszło mi do góry – z wyjątkiem szczęki, która opadła mi w dół”.