Zaczynamy od najważniejszego, czyli od gwiazdek. Gwiazdki Michelin oznaczają jakość dań. Mogą być maksymalnie trzy. Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii (dosłownie: restaurację z kuchnią o wysokiej jakości gotowania, wartą zatrzymania się w drodze.) Według Michelin jest to nagroda dla szefów kuchni, którzy „stosując najwyższej jakości składniki, tworzą starannie przygotowywane potrawy o wyraźnych, doskonałych smakach, stale na wysokim poziomie”. Dwie gwiazdki otrzymują restauracje z rewelacyjną kuchnią, warte odwiedzenia (dosłownie: te z doskonałą jakością gotowania, warte nadłożenia drogi). Michelin przyznaje je za „osobowość i talent szefów kuchni i ich zespołów widoczne w fachowo przygotowanych potrawach, które są wyrafinowane, zainspirowane, a czasami oryginalne”. Trzy gwiazdki dostają te restauracje, które mogą pochwalić się wyjątkową kuchnią, wartą specjalnej podróży – specjalnie tylko do nich! Najwyższa nagroda przyznawana jest „szefom kuchni u szczytu ich profesjonalnej kariery za znakomite dania robione z niezwykła atencją z najlepszych, wzorcowych składników”, często rzadkich lub trudno dostępnych.

Co oznaczają domki i sztućce w przewodniku Michelin i co to jest Bib Gourmand?

Domek oznacza wygodę i jakość noclegów. Używany jest przy rekomendowaniu hoteli. Może być od 1 do 5 domków (dość wygodny, wygodny, bardzo wygodny, komfort najwyższej klasy i luksus w tradycyjnym stylu).

Sztućce symbolizują jakość i wygodę w samej restauracji. Tak jak w przypadku domków może być ich maksymalnie pięć i ich liczba oznacza dokładnie to samo (od dość wygodna do luksus w tradycyjnym stylu).

Michelin Bib Gourmand, czyli Bib Smakosz, funkcjonuje dopiero od 1997 r. i oznacza restauracje i knajpki o najlepszym stosunku jakości do ceny. Nie można dostać kilku Bibów – tu nie ma gradacji.