Popularne sieci restauracji zdają sobie sprawę z faktu, że częściowa lub całkowita rezygnacja z jedzenia mięsa jest coraz powszechniejszym trendem. Ci, których model biznesowy opiera się w sporej części na mięsnych produktach, muszą się do tej sytuacji dostosować. I robią to - w lepszym lub gorszym stylu.

Rebel Whopper od Burger Kinga nie jest wegetariański

Burger King zareagował na wspomniany trend wprowadzeniem do oferty kanapki Rebel Whopper. Burger jest reklamowany hasłem "100% Whopper, 0% wołowiny", co raczej jednoznacznie sugeruje, że mamy do czynienia z produktem wegetariańskim. I jeśli chodzi o samego kotleta, to rzeczywiście tak jest - jest dostarczana Burger Kingowi przez firmę The Vegetarian Butcher. Problem polega jednak na tym, że roślinne burgery są smażone na tych samych grillach, co ich mięsne odpowiedniki. Firma zdaje sobie z tego sprawę i nie określa swojej nowej pozycji w ofercie mianem wegetariańskiej, choć nie da się ukryć, że hasło "100% Whopper, 0% wołowiny" odpowiada produktowi przed obróbką termiczną, ale nie finalnemu, który trafia do rąk kupującego.

 

I choć Rebel Whopper z pewnością znajdzie nabywców wśród klientów, którzy ograniczają spożywanie mięsa chociażby z chęci podążania za trendami, to wielu komentujących zwraca uwagę na zmarnowany potencjał i zarzuca Burger Kingowi pójście na skróty. Gdyby sieć zdecydowała się na smażenie roślinnych kotletów na osobnych grillach, to Rebel Whoppera mogliby kupić także ci, którzy zrezygnowali z mięsa także z powodów zdrowotnych oraz ci, których nie interesują półśrodki. O tej jakby nie patrzeć sporej różnicy pamięta chociażby Żabka, która wprowadzając do sprzedaży wegetariańskie hot-dogi nie zamierza przygotowywać ich na tych samych maszynach, na których obracają się tradycyjne parówki.

Rebel Whopper ma kosztować tyle samo, co jego tradycyjny odpowiednik.