Europa (u góry) u nas to przede wszystkim Francja. Najbardziej podobają nam się maszyny do wspólnych posiłków.

Toster SMEG TSF02

Cena: 670 zł

„Przynieś mi kwartę wina, a dorzuć grzankę" – ordynuje Falstaff w Szekspirowskich „Wesołych kumoszkach z Windsoru". W naszym retrotosterze zrobisz aż cztery tosty typu brytyjskiego jednocześnie. W przeliczeniu na grzankę sprzęt nie wydaje się już taki drogi… SMEG to Smalterie Metallurgiche Emiliane Guastalla, czyli zakłady metalurgiczne w Guastalli. 80 lat włoskiej tradycji – firma rodziny Bertazzonich.

Grill do raclette Camry CR 6606

Cena: 65 zł

Podobnie jak zestaw do fondue – to będzie twój francuski łącznik. I podobnie jak w tamtym przypadku – do kolacji ze znajomymi, wieloosobowej. Pozwala jednocześnie grillować główne potrawy na płycie i opiekać inne, indywidualnie wybrane przysmaki, np. z serem raclette, na patelenkach piętro niżej.

Gofrownica Breville DuraCeramic VST072X

Cena: 280 zł

Są gofrownice tańsze. Ale czy ładniejsze? Metaliczny połysk. Wysokie zawiasy. Ceramiczna powłoka. Schowek na kabel. Myśl kreatywnie – w reklamie uznany producent (australijski, nie francuski) poleca np. gofry z ciecierzycy.

Zestaw do fondue Clatronic FD 3516

Cena: 170 zł

Tłusto, tłuściej, fondue. Napełnij garnek tłuszczem lub serem do roztopienia (0,7-1,2 l), rozgrzej – lampka regulatora zaświeci się na niebiesko. Poczekaj parę minut, nabij mięso na swój widelczyk (rozpoznasz go, bo końcówki są w różnych kolorach), umieść w garze na parę minut. Smacznego! Uwaga, to nie jest zestaw do fondue czekoladowego.

Naleśnikarka Russell Hobbs Fiesta

Cena: 120 zł

„Crêpe maker" brzmi bardziej francusko. Naleśnikarka jaka jest, każdy widzi. Teoretycznie ciasto należy odstawić przed podgrzaniem, lecz jeśli się spieszysz, lej na żywca, zrobisz naleśnik w 5 minut. Obsługa banalna, ale przerzucanie placka o średnicy 30 cm na drugą stronę to wyzwanie – i można się oparzyć. Ciasto nie przylega do powierzchni, nie wylewa się (jeśli nie jesteś nazbyt wylewny) i nawet największy dyletant zrobi naleśniki prima sort. Podczas smażenia drugiej strony można dorzucić szynkę czy ser i zrobić wersję deluxe. Płynna regulacja temperatury – ale producent radzi pracować na najwyższych obrotach.

Kuchnia USA? Przecież to 50 stanów. Pojechaliśmy standardem: Ameryka to fast food. Na tych maszynach potrawy zrobisz migiem.

Kuchnie świata - USAKuchnie świata - USA Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Frytkownica ETA Fricool

Cena: 220 zł

Wygląda trochę jak maszyna przemysłowa, ale to dość pojemne (3 l) urządzenie doskonale nada się do kuchni, a większość elementów umyjesz w zmywarce.

Hamburgerownica Ariette Hamburger Maker 185 Partytime

Cena: 170 zł

To właściwie grilloopiekacz, o tyle sprytny, że równolegle z mięsem możesz podgrzewać bułki na górnej powierzchni.

Hotdogownica Clatronic HDM 3420 EK

Cena: 70 zł

To nie jest najseksowniejsze urządzenie pod słońcem, zwłaszcza załadowane parówkami. Parówy – albo jajka – podlegają tu obróbce cieplnej parą wodną. Ekonomicznie i ergonomicznie, tylko potem trzeba jakoś wyjąć towar. No i nie zaserwujesz więcej niż jednego hot doga jednocześnie, bo mamy jeden bułczany rożen.

Popcorniarka Popcorn Popper 2954 Partytime

Cena: 120 zł

Popcorn beztłuszczowy, natychmiastowy. Ale odpowiednią kukurydzę ciężej znaleźć w sklepach niż taką do mikrofali. Duża siła wyrzutu, nawet po podstawieniu głębokiej misy sporo towaru kończy poza lądowiskiem. Za to jak fajnie szybuje!

Grill Gastroback Design BBQ Pro

Cena: 600 zł

Na zdjęciu nie widać, jak pięknie lśni zamknięty – to czerń doskonała. W tych pokrętłach są też pomarańczowo wyświetlane cyferki – czas i moc – równie ładne. Możliwość całkowitego położenia górnej klapy (i wtedy masz 2×750 cm2 powierzchni grillowej) lub zaczepienia jej w jednej z czterech pozycji pośrednich. My jesteśmy w połowie składania tostów amerykańskich.

Azja to stolica elektroniki. Ale tu lepiej sprawdzają się sprzęty analogowe. U nas Japonia, Wietnam i Chiny.

Kuchnie świata - AzjaKuchnie świata - Azja Fot. Agata Jakubowska / Agencja Wyborcza.pl

Wok Unold 8736

Cena: 400 zł

Elektryczny: kabel wpinasz z lewej strony – możecie wspólnie wokować na stole, szkło przykrywki ani rączki się nie nagrzewają. Po gotowaniu gar wrzucisz do zmywarki.

Foremki do nigiri sushi Heuschen & Schrouff

Cena: 19 zł

Napełnij foremkę ryżem i dodatkami, dociśnij pokrywką, przełóż uformowaną w rolkę masę na arkusz nori i zawijaj w idealnie równe walce!

Sushezi Sushi Roller Hydraflow Industries

Cena: 22 zł

Potraktuj delikatnie wnętrze oliwą, ubij obie połowy bazooki ryżem, wygnieć wnętrza tym wystającym bolcem, wsadź w tak powstały tunel nabicie rybno-warzywne, zamknij kapsułę, dokręć i dobij tym samym pałąkiem. Odkręć zatyczkę i wyciśnij na prasowane algi, jakby to była strzykawka. Teraz już tylko zawijasz i kroisz; powinno być równo i pójść szybko.

Foremki do futomaki sushi Heuschen & Schrouff

Cena: 19 zł

To samo co nr 2, tylko do dużych rolek.

Zaparzacz do kawy wietnamskiej Trung Nguyen

Cena: 22,5 zł

Dokładną instrukcję wietnamskiego parzenia za pomocą tego urządzenia (u nas w wersji„złożonej") znajdziesz na stronie sklepu Nasushi.pl i YouTubie. Mocna kawa skropli się do filiżanki, najlepiej wypełnionej warstwą słodkiego skondensowanego mleka.

Parowar bambusowy Jade Temple

Cena: 40/60 zł

Gotować na parze możesz w urządzeniu elektrycznym, na sicie (a nawet ręczniczku lnianym czy gazie) na garnku klasycznym, ale najbardziej chiński efekt osiągniesz, korzystając z parowaru bambusowego. Podczas przyrządzania potraw pochłania wilgoć, potem szybko schnie. W skład tego kompletu wchodzą dwa sitka (20 lub 25 cm) oraz przykrywka.

Patelnia do tamago Glitter

Cena: 68/98 zł

Dzięki prostokątnej formie ułatwia przygotowanie delikatnych zawijanych omletów jajecznych tamagoyaki, a także innych wariacji tamago. Umożliwia naukę rolowania cienkich warstw jajka podczas smażenia, dzięki czemu będziesz mógł przyrządzić zarówno same omlety, jak i dania, w których pojawiają się jako dodatek (np. tamagoyaki nigiri bento).