SODASTREAM SPIRIT 

Cena: 400 zł (SodaStream.pl) 

Koszt nagazowania 1,5 l: 1,1 zł 

SodaStream, firma ze 116-letnią (brytyjską, z akcentem izraelskim, a nawet palestyńskim) tradycją, to dziś Apple branży syfonowej. I własność PepsiCo. Ładny (dostępne też modele czarne i miętowe), bardzo wygodny system z ogromnym nabojem starczającym na miesiące, możliwością dozowania CO2 (naciskasz guzik kilkakrotnie), prostym zaczepem fajnej butelki. Do Spirita spirytusu niby nie należy nalewać, ale przecież nikt na ciebie kontroli nie naśle, jeśli zrobisz w maszynie np. domowe prosecco! 

PRZECZYTAJ TEŻ: Kuchnie świata. Tymi sprzętami zrobisz europejskie, amerykańskie i azjatyckie dania

SODASTREAM SOURCE 

Cena: 500 zł (SodaStream.pl) 

Koszt nagazowania 1,5 l: 1,1 zł 

Model z trójstopniowym wskaźnikiem poziomu nasycenia dwutlenkiem węgla podczas gazowania. Soda-Stream to droga zabawka (na zdjęciu nie ma najtańszego modelu Jet za 300 zł), ale najtańsza w eksploatacji. Naboje wymieniasz w sklepie (MediaMarkt, MediaExpert, Carrefour, Makro) za 45 zł. Firma sprzedaje też napoje, które dodajesz do wody, np. o smaku coli. 

Isi twist'n sparkle (z lewej) i Art quick soda SA-01 (z prawej)Isi twist'n sparkle (z lewej) i Art quick soda SA-01 (z prawej) Fot. Agata Jakubowska / Agencja Gazeta

ISI TWIST’N SPARKLE 

Cena: 130 zł 

Koszt nagazowania 1,5 l: 3,4 zł / 2 zł* 

Nabój wkładasz do głowicy (co nie jest wybitnie proste), zakręcasz, następuje efektowny strzał, przez chwilę obserwujesz wybuch podwodnego gejzeru. Potem gdzieś ten element z mokrym bolcem trzeba odłożyć, zakręcasz sporą nakrętką. Austriacka firma Isi (152 lata gazowania nie tylko w kuchni, ale i w sporcie, medycynie, ciuchach ratunkowych itd.) oficjalnie pozwala na robienie drinków, na butelce jest nawet stosowna podziałka. 

*Nabój firmowy z klasycznego dziesięciopaka kosztuje 2,2+ zł. Jeśli chcesz oszczędzić, poszukaj na Allegro zestawów np. po 300 sztuk, wtedy koszt gazowania 1,5 l spada do 2 zł. Uwaga, kupuj CO2 (8 g), a nie N2O przeznaczone do syfonów do bitej śmietany! 

ART QUICK SODA SA-01 

Cena: 180 zł 

Koszt nagazowania 1,5 l: 3,3 zł / 2 zł* 

Dizajn klasyczny, z połyskiem nowoczesności. To najgłośniejszy z saturatorów, cała redakcja wiedziała, że nabijam i nalewam. Lubi sobie pyrknąć, skapnąć, ale fajne jest takie dozowanie i gaz nie ucieka. Po napełnieniu wodą nie zapomnij wetknąć do maszyny gumowej rurki, bo cała para pójdzie w gwizdek. 

Z syfonami (saturatorami) mamy jeden poważny problem. Gazowanie wcale nie wychodzi taniej niż woda ze sklepu! Kranówa rzadko jest też tak smaczna jak mineralna. Ale zlew jest bliżej od spożywczaka, no i jesteś eko.