Przed rokiem również przeprowadziliśmy podobny sondaż. Wnioski po naszym drugim podejściu są - jak to się mawia - 'za, a nawet przeciw'. Zacznijmy od 'przeciw'. Ceny win w swej średniej nieco wzrosły, ale nie jest to duża, bo paroprocentowa podwyżka, więc owo 'przeciw' jest raczej formalne. Niektóre wina pozostały na tym samym poziomie cenowym. Pułap 35 zł, który wyznaczyliśmy (z tolerancją 2 zł), wydaje się też granicą, której sklepy starają się raczej w swej podstawowej ofercie nie przekraczać. Krajobraz nieco się zmienił; zniknęły ku memu żalowi wina z południowej Burgundii, głównie z Mâcon, których jakość gładziła wydatek trzydziestozłotowy. Niemal kompletne odeszły też z półek muscadety z Doliny Loary, wina jak na jakość tanie, doprawdy szkoda, że nie ma ich więcej - zwłaszcza przed świętami, gdyż to znakomite wina do stołu. Ciągnąc narzekania, muszę się pozłościć na lekceważenie klienta, przynajmniej w działach winnych, gdzie obsługa najczęściej nie ma o winach zielonego pojęcia. W tych dniach miałem napad wściekłości w jednym z warszawskich Tesco. Tanie wino znad Loary ma kod kreskowy chablis za 65 zł. Różnica 40 zł, bagatela, klient, który się nie zna na winach, wpada jak śliwka w kompot. Pouilly-Fumé, francuska apelacja dla win wyjątkowo wytrawnych, oznaczone jako 'wino półsłodkie'. Inne wino, z Alzacji, pod którym wołami napisano: 35 zł, przy kasie już kosztuje 50 zł. I tak dalej.

10 dobrych białych win do 35 zł10 dobrych białych win do 35 zł 

4. Tor del Colle Sauvignon 2009

IGT Venezia Giulia

Botter Carlo, Włochy

Leclerc, 28 zł

Wytrawny, zdecydowany, chłodny sauvignon z północno-wschodnich Włoch, gdzie odmiana ta dobrze się udaje; wino ze sporą kwasowością, jedno z bardziej w doznaniu wytrawnych win panelu, bardzo dobre do stołu do wielu dań, przystawek i mniej tłustych ryb.

5. Riesling 2008

Alsace

producent anonimowy

dla Tesco, Francja

Tesco, 35 zł

Bardziej wytrawny, mniej pełny niż riesling z Cave de Turckheim, wino delikatne, ale dość żywe i energiczne; dobre do wielu przystawek.

Przejdźmy do tego, co jest. Fluktuacje są silne; na ogół sklep ma jeden stały komplet (często nieciekawy), do którego dochodzą wina obecne przez parę miesięcy i znikające na zawsze. Pojawiło się nieco nowych rieslingów z Alzacji, i to dobra wiadomość, gdyż riesling jest winem w miarę bezpiecznym i zwykle przyzwoitszym niż inne w tej cenie. Jest nie najgorsza reprezentacja win - z różnych miejsc świata - powstałych z sauvignon blanc. Kiedy mamy do wyboru między sauvignon blanc a chardonnay, to na tym pułapie cenowym sauvignon jest na ogół zdecydowanie lepszy. Uważny czytelnik zauważy, że na mojej liście nie ma żadnego chardonnay; nie jest to z mej strony ideowy bojkot, ale doświadczenie pokazuje, że dzięki większej świeżości i energii sauvignon lepiej sprawdza się przy stole - zwłaszcza świątecznym. Próbowałem wybrać wina mocno wytrawne, w których cukier resztkowy jest mało obecny lub przynajmniej dobrze zrównoważony. Tylko takie sprawdzają się przy stole. Niestety większość w tej kategorii cenowej, a już zwłaszcza te poniżej 20 zł, jest - mimo że wytrawne - zbyt słodka w smaku. Próbowałem również zejść, choć chwilami, z przetartych szlaków i wyszukać coś wśród win powstałych z odmian mniej znanych, lokalnych. Potrafią być całkiem ciekawe, poza tym nie warto się przyzwyczajać do jednego typu win. Na szczęście nieco takich win - włoskich, hiszpańskich - ostatnio się pojawiło.

10 dobrych białych win do 35 zł10 dobrych białych win do 35 zł 

6. Welschriesling 2006

Südsteiermark

Terra Gomeliz, Austria

Alma, 29 zł

Welchriesling to wbrew nazwie inna odmiana niż riesling; wino ma wyższą kwasowość, jest lekkie i sprężyste, łączy aromaty ziołowe i dojrzałych owoców. Do lekkiego jedzenia.

7. Trebbiano d'Abruzzo 2009

Farnese, Włochy

Bomi, 34 zł

Lokalna odmiana, wino długie, dość mocno wytrawne, dobre do owoców morza, zwłaszcza - jeśli komuś się trafią - do ostryg.

8. Torrontés 2009

Calchaqui Valley

Michel Torino, Argentyna

Alma, 32 zł

Torrontés to jedyna ciekawa odmiana dla win białych w Argentynie. Ma dużo ziołowych aromatów, do których dochodzą nuty owoców egzotycznych. Wino cokolwiek pod publikę, nie wykorzystujące niestety w pełni potencjału tej odmiany, z wrażeniem słodyczy i mocno zbudowane. Do pasztetów.

9. La Basca Verdejo 2008

Vino de la Tierra de Castilla y Léon

producent anonimowy dla M&S, Hiszpania

Marks & Spencer 25 zł

Wytwarzane przez słynnego winemakera Telmo Rodrigeza to wino z lokalnej odmiany verdejo, w smaku i aromatach nieco zbliżone do sauvignon, ma dużo świeżości i energii. Proste wino, ale rasowe i z dobrą ceną. Do wszelkich przystawek.

10. La Font Française Picpoul de Pinet 2009

Coteaux du Languedoc Cave de l'Ormarine

Francja

Real, 26 zł

Jedno z najłatwiej dostępnych w supermarketach od lat i zawsze utrzymujące przyzwoitą jakość. Za tę regularność należy mu się ponownie miejsce w rankingu. Wersja 2009 nie jest tak udana jak ta z 2008, wino ma nieco mniej zwykłych cytrusowych nut w finale, ale jest przyzwoite. Do owoców morza i ryb.

W sklepach sieciowych mimo wszystko przeważają wina wielkonakładowe, na wina z małych posiadłości nie jest łatwo trafić. Chciałbym więc zwrócić uwagę, że 30-35 zł to cena, za którą można kupić w sklepach wyspecjalizowanych już niezłe białe wina od mniejszych producentów. I przy tej okazji inna kwestia: w sklepach sieciowych bywają też wina z prestiżowych dla białych win francuskich apelacji: Chablis, Sancerre przede wszystkim; ceny na ogół mieszczą się w przedziale 60-65 zł. W tym przypadku zdecydowanie lepiej zwrócić się do sklepów winiarskich, gdzie za tę cenę lub za parę złotych więcej można kupić butelki od naprawdę dobrych producentów, a w przypadku Chablis producentów wręcz wybitnych.

Ranking przeprowadzono w ostatnim tygodniu października 2010. Na pierwszym miejscu zapisana jest nazwa wina (pokrywa się najczęściej z nazwą odmiany), kursywą apelacja, następnie producent.

Tekst: Marek Bieńczyk

Zdjęcia: Małgorzata Kończycka, Michał Mutor, Shutterstock (montaż)

Czytaj też na Logo24 :