Wprawdzie kłopoty z trądzikiem zaczynają się zwykle w okresie dojrzewania, ale często trwają latami, uprzykrzając życie osobom po trzydziestce, a nawet czterdziestce. Ta przewlekła choroba dotyka aż 80 proc. populacji.

Główny symptom to brzydkie krosty na skórze?

Podstawowym objawem choroby są zaskórniki - ma je 57 proc. chorych w wieku 20-29 lat. Ponadto wypryski, rozszerzone pory i łojotok, na który skarży się aż 44 proc. pacjentów. Łagodny i średnio nasilony trądzik zapalny wieku dorosłego umiejscawia się najczęściej w dolnych partiach twarzy i na brodzie w postaci grudek, krostek, guzków (często bolesnych). Zdarza się, że objawia się nagłymi wysypami. Rozwija się na skórze, która z wiekiem staje się bardziej wrażliwa oraz mniej tolerancyjna na terapie antytrądzikowe. Ale trądzik to także przewlekły stres - aż dla 56 proc. osób dorosłych jest głównym powodem kompleksów i niepokoju.

Skąd te wypryski?

Na powstanie trądziku ma wpływ kilka mechanizmów. Po pierwsze, dochodzi do przerostu gruczołów łojowych i wzrostu łojotoku na skutek pobudzenia androgenami (choć podwyższony poziom nie odpowiada za trądzik) Po drugie, zwiększa się rogowacenie ujść mieszków włosowych, co prowadzi do zaczopowania ujść gruczołów łojowych i powstania zaskórników. Po trzecie, w gruczołach łojowych narastają kolonie beztlenowych bakterii Propionibacterium acnes - pod ich wpływem tworzą się stany zapalne w postaci grudek, krostek lub torbieli ropnych. Pewną rolę odgrywają także czynniki genetyczne. Prawdopodobieństwo choroby u osoby, której matka czy ojciec chorowało na trądzik, wynosi ponad 50 proc.

Jak leczyć trądzik?

Absolutnie nie czyszczeniem skóry u kosmetyczki. Podczas tego zabiegu powstaje 80 proc. blizn. Od połowy lat 90. jest on zakazany w Europie. Trądzik leczy się antybiotykami, izotretinoiną (pochodna witaminy A), retinoidami (preparaty o najsilniejszym działaniu przeciwzaskórnikowym) oraz nadtlenkiem benzoilu (żele, płyny i kremy o działaniu złuszczającym, które usuwają zaskórniki).         

dr n. med. Ewą Chlebus, dermatolog z kliniki Nova-Derm w Warszawie dr n. med. Ewą Chlebus, dermatolog z kliniki Nova-Derm w Warszawie  Zdjęcie: archiwum prywatne (montaż)

Z dr n. med. Ewą Chlebus, dermatologiem z kliniki Nova-Derm w Warszawie rozmawia Dorota Szadkowska

Opracowanie produktów: Dorota Szadkowska

Stylizacja: Anna Denis

Zdjęcie: Łukasz Falkowski, archiwum prywatne (montaż), w kompozycji użyto akcesoriów RED ONION

Zobacz też na Logo24 :

kosmetyki dla mężczyzn