Broda to od jakiegoś czasu najmodniejszy dodatek w Hollywood. Noszą ja wszyscy: od aktorów o ustalonej od lat pozycji, jak George Clooney i Brad Pitt, po najgorętsze nazwiska ostatniego sezonu - Michaela Fassbendera i Ryana Goslinga.

Niektóre z bród mają już status niemal kultowy - w "New York Magazine" ukazał się nawet nekrolog brody Jona Hamma, odtwórcy głównej roli w serialu "Mad Men". Aktor zapuszcza ją między kolejnymi sezonami serialu - podczas jego kręcenia goli się nawet dwa razy dziennie, żeby sprostać roli idealnie wystylizowanego Dona Drapera, speca od reklamy z lat 60. (25 marca wyemitowany zostanie pierwszy odcinek piątej serii tego wielokrotnie nagradzanego serialu).

To nieprawda, że zarost jest synonimem niechlujstwa. Dobrze dobrany i odpowiednio pielęgnowany potrafi zadziałać jak dobry garnitur. Kobiety nie bez powodu uważają go za atrybut męskości - im wyższy poziom testosteronu, tym gęstszy zarost. Najważniejsze to odpowiednio dobrać rodzaj zarostu do kształtu twarzy i typu urody. To kwestia bardzo indywidualna, ale w tej sytuacji idealnie sprawdza się metoda prób i błędów - broda przecież zawsze odrośnie. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad. Z brodą najlepiej wyglądają bruneci, szpakowatość również jej służy - choć oczywiście, uwidaczniając się w zaroście, dodaje wieku. Idealnie nadaje się do ukrywania drobnych mankamentów wyglądu - jej d ługością i kształtem można modelować twarz: zatuszować nieregularne rysy, wyszczuplić, poszerzyć. Ciemny kolor optycznie zmniejsza, a jasny przeciwnie; chudej, pociągłej twarzy dłuższa broda nie służy, okrągłej nada bardziej męski kształt, zarysowując wyraźnie szczękę. Kiedy już odkryjemy, jaka długość najbardziej nam pasuje, ważne, żeby o zarost odpowiednio dbać. Podstawą jest regularne podcinanie - jego częstotliwość zależy oczywiście od tempa wzrostu. Możemy przycinać brodę u specjalisty, albo samodzielnie, specjalnym trymerem, bądź nożyczkami. Jeśli zdecydujemy się na to ostatnie rozwiązanie, warto zainwestować w specjalne nożyczki - mają inny kształt i uchwyt, umożliwiający wygodne i precyzyjne podcinanie.