Zaburzenia płodności u mężczyzn to temat trudny, o którym wielu panów nie chce rozmawiać. Często mylą oni bezpłodność z impotencją, co dodatkowo komplikuje sprawę. Płodność mężczyzn jest jednak zazwyczaj niezależna od potencji. W przypadku mężczyzn obniżona płodność może wynikać z wielu czynników takich jak stres, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia wrodzone. Większość przyczyn niepłodności męskiej sprowadza się jednak do nieprawidłowości nasienia. Jakość nasienia wpływa bowiem na zdolność plemników do zapłodnienia komórki jajowej. Co należy więc rozumieć pod hasłem "jakość nasienia" i jaką ja sprawdzić? Najlepiej skorzystać z badania zwanego speriogramem, które sprawdza poszczególne parametry nasienia. Podczas tego badania mierzona jest ilość plemników, a także ich ruchliwość oraz budowa. Wszystkie te czynniki maja bowiem istotny wpływ na szanse zajścia w ciążę. Jak pokazują badania ważna jest przede wszystkim ruchliwość i budowa plemników. Zbyt wolne, z trudnością wnikają do śluzu szyjkowego i mają problemy z przeniknięciem przez osłonkę komórki jajowej. Natomiast nieprawidłowo ukształtowany plemnik czyli z dużą, okrągłą główką lub małą, spłaszczoną, albo skręconą  nie jest w stanie zapłodnić komórki jajowej.

Aby mężczyzna był płodny jego organizm musi wytwarzać odpowiednią ilość, odpowiedniej jakości plemników. Co robić gdy okazuje się, że nasienie nie spełnia niezbędnych kryteriów? Pomocne mogą okazać się dostępne na rynku preparaty. Na przykła produkt izraelskiej marki Zuf Globus Laboraties - preparat pochodzenia pszczelego PotentMel. Produkt ten został stworzony z myślą o mężczyznach. Zaleca się go jako środek poprawiający męska potencję seksualną, ponieważ zawiera wyciągi z ziół działających jak afrodyzjaki. Jednocześnie ma on wpływ na męską płodność. Produkowany przez pszczoły karmione specjalnie dobraną mieszanką ziół, miód może podnieść jakość nasienia. Wpływa on m.in. na poprawę ruchliwości plemników, co może zwiększać szanse na zajście w ciążę. Regularne spożywanie PotentMelu może pozytywnie wpływać na męska płodność, dlatego preparat ten jest szczególnie polecany mężczyznom, którzy bezskutecznie starają się o dziecko, a źródłem ich problemów są niskie parametry nasienia.

PotentMelPotentMel Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)

Innym przykładem preparatu  wspomagającego dostępnyego bez recepty jest Promen -zestaw aktywnych substancji, przygotowany specjalnie dla mężczyzn. Zawiera olej lniany, witaminy i mikroelementy.

Opracowanie: Anna Kowalska

Zdjęcia: materiały prasowe (montaż)