Naukowcy są zgodni - przyczyną wypadania włosów jest predyspozycja genetyczna i to nie tylko, jak się powszechnie uważa, po ojcu. Skłonność do łysienia można odziedziczyć również po rodzinie matki, i po dalszych przodkach. Bywa, że ojciec i dziadek mają mocne włosy, a wnuk łysieje. Oznacza to, że któryś z dalszych przodków miał problem z wypadaniem włosów, bo łysienie męskie jest uwarunkowane genetycznie.

A co konkretnie jest nie tak z genami, które obwiniamy za wypadanie włosów? Łysieją mężczyźni, którzy mają włosy z wrażliwymi cebulkami na męskie hormony, tzn. mają receptory dla męskich hormonów - androgenów. Androgeny działają niszcząco na cebulki włosowe. Dziedziczymy właśnie tę wrażliwość - specyficzny typ cebulek wrażliwych na destrukcyjny wpływ hormonów.

Poziom hormonów u łysiejących mężczyzn jest zwykle jak najbardziej prawidłowy. Wcale nie trzeba mieć za dużo testosteronu. Łysieją zdrowi panowie. I jak dotąd nie wynaleziono na to leku. Pozostaje przeszczep.

Przez wiele lat stosowano metodę polegającą na wycięciu paska skóry z włosami, który następnie dzieliło się na pojedyncze cebulki i wkładało tam, gdzie włosów nie było. Wycięcie skóry z owłosionej części głowy pozostawiało szramę, choć najczęściej udawało się ja skutecznie maskować rosnącymi wokół włosami.

Najnowszą metodą przeszczepu włosów jest S.A.F.E.R (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation). Technologia polega na precyzyjnym pobieraniu - za pomocą urządzenia - pojedynczych włosów z cebulkami. Cienkie ostrze wnika w głąb skóry jedynie na głębokość 1 mm, a cała struktura włosa wyciągana jest przez podciśnienie. Tym samym niwelowane jest praktycznie do zera ryzyko mechanicznych uszkodzeń cebulek włosów oraz cebulek sąsiadujących. Do drugiej fazy zabiegu również wykorzystywana jest maszyna, a konkretnie pneumatyczne głowice, które "wstrzeliwują" grafty w mikronacięcia wykonane w skórze przez chirurga.

Pacjent po zabiegu przeszczpu włosów metodą S.A.F.E.RPacjent po zabiegu przeszczpu włosów metodą S.A.F.E.R fot. Der-Med fot. Der-Med

Technologia S.A.F.E.R pozwala na jednorazowe pobranie ponad tysiąc mieszków włosowych gotowych do przeszczepu. Przełomowym rozwiązaniem jest możliwość wykorzystania innych obszarów niż skóra głowy do pobrania mieszków włosowych. Materiał może zostać pobrany m.in. z klatki piersiowej, brody, kończyn czy też pleców itp., co rozszerza znacząco możliwości transplantacji.

Transplantacja włosów metodą S.A.F.E.R może być stosowana zarówno u kobiet jak i mężczyzn, w przypadku łysienia, postępującego procesu przerzedzenia lub wypadania włosów. Zabieg polecany jest również w praktyce rekonstrukcyjnej owłosienia, w przypadku łysienia pourazowego, spowodowanego oparzeniami, czy też bliznami pooperacyjnymi. Technologia S.A.F.E.R może być z powodzeniem stosowana w przypadku rekonstrukcji i korekty brwi lub rzęs.

Więcej informacji na stronie: dermed.pl/przeszczep-wlosow