Lato i sezon urlopowy to dobry moment na rozmyślania o ograniczających nas zewsząd okowach cywilizacji. I nie chodzi tu tylko o odpoczynek od służbowych e-maili oraz radość z buszowania po leśnych kniejach czy rozbudzającego dawne instynkty polowania na komary. Wciągając brzuch na plaży zdajemy sobie sprawę, że na okowy cywilizacji składają się też pączki, bułki, piwo - inaczej wszystkie produkty, które wymyślono po wynalezieniu rolnictwa.

Loren Cordain, amerykański dietetyk, który wymyślił dietę paleolityczną (zwaną też dietą jaskiniowców) przekonuje, że gdyby nasi dalecy przodkowie odżywiali się na co dzień zbożami i cukrem, przez swoją otyłość prawdopodobnie nigdy nie byliby w stanie upolować ani jednego mamuta, spróbować mięsa jelenia czy odziać się w skórę.

Dieta paleo postuluje aby jeść to, co przed tysiącami lat człowiek jaskiniowy mógł sam upolować, zerwać z drzewa lub znaleźć w runie leśnym. Zdaniem Cordain'a, ludzie pierwotni byli dzięki niej szczuplejsi i rzadziej niż my zapadali na choroby serca. Jego dieta paleo obecnie zdobywa coraz większą popularność i bywa polecana m.in. kulturystom. Ale czy na pewno jest zdrowa?

fot. Anna Hoychuk/shutterstock.com

O wady i zalety diety paleolitycznej pytamy specjalistę ds. żywienia Monikę Stromkie-Złomaniec z warszawskiej poradni dietetycznej Dietosfera.

Logo24.pl: Czy poleca pani dietę paleo niektórym swoim pacjentom?

Monika Stromkie-Złomaniec: Zawodowy dietetyk nie posługuje się w swojej pracy dietami "cud" wymyślonymi przez pseudospecjalistów. Po pierwsze konsekwencje stosowania przez długi okres życia takiej diety nie są znane, gdyż nie są prowadzone badania. Po drugie wykształcony specjalista dietę dla pacjenta ustala indywidualnie, kierując się posiadaną wiedzą na temat prawidłowego żywienia.

Podstawą diety paleolitycznej jest mięso i ryby, poza tym produkty nieprzetworzone o niskim indeksie glikemicznym. W mojej ocenie jednak nie jest to sposób na utratę kilogramów, ale po prostu odmienny sposób odżywiania się. Dieta ta określa produkty, które możemy spożywać, natomiast nie określa w jakiej ilości je spożywamy. Nie wyznacza ograniczeń, co nie jest dobre.

Główna idea diety paleo jednak urzeka prostotą: chcesz być silny i szczupły? Jedz mięso, zostaw bułki.

Specjaliści od tej diety głoszą, że jeśli w posiłku nie ma mięsa, to nie jest to posiłek - z tym się nie zgodzę. Posiłek powinien zawierać źródło białka, ale niekoniecznie musi być to mięso zwierząt czy ryb. Źródłem białka są także nabiał i nasiona roślin strączkowych.

A co ze zrzuceniem oków rolniczej cywilizacji?...

Cóż, w diecie paleo nie mamy w ogóle produktów zbożowych. Tymczasem zboża nieprzetworzone, kasze z grubego przemiału stanowią dla człowieka bardzo ważny element diety. W piramidzie zdrowego żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia są one u podstawy i powinny być obecne w każdym posiłku. W diecie odchudzającej węglowodany pod postacią pieczywa ograniczamy, ale nie redukujemy ich zupełnie.

Komu by pani tę dietę zdecydowanie odradzała?

Na pewno powinny na nią uważać dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z chorobami nerek i wątroby. Ale również u zdrowych mężczyzn duże ilości białka i tłuszczu zwierzęcego mogą w konsekwencji doprowadzić do problemów z układem krwionośnym i podwyższyć poziom cholesterolu. Ogólnie rzecz biorąc w diecie paleo mięsa jest za dużo, podobnie z jajami - źródłem cholesterolu.

A jakieś dobre strony?

Dobrym pomysłem jest włączenie do diety dużej ilości warzyw, bo nasze społeczeństwo spożywa ich zdecydowanie za mało. Zakaz spożywania soków i napojów gazowanych też jest moim zdaniem jak najbardziej w porządku, a zachęcanie do picia wody każdemu wyjdzie na dobre. Poza tym każdy dietetyk zgodzi się z tym, że osoba, która chce schudnąć, powinna przystopować z sypaniem cukru do herbaty czy kawy.

Ogólnie nie wierzy pani w cudowny efekt diet, które możemy wyszukać w Internecie.

Z roku na rok pojawia się moda na coraz to nowszą dietę, która odmieni nasze życie, a z doświadczenia wiemy, że tak nie jest. Proszę spojrzeć wstecz i zobaczyć co wcześniej było "modne" a teraz ślad po tym zaginął: dieta Dukana, Kopenhaska, Sauth Beach itp. Okazało się, że żadna z tych diet nie zrewolucjonizowała rynku, dlatego pojawiają się nowe i pewnie podobnie będzie z dietą paleo. Społeczeństwo oczekuje, że ktoś w końcu wymyśli "coś", co pozwoli szybko schudnąć a zarazem odbędzie się to bez wielkiego wysiłku. A niestety dbanie o szczupłą figurę i zdrowie wymaga od każdego z nas zaangażowania i pracy.