Aby zrzucić zbędne kilogramy, wiele osób decyduje się na skorzystanie z "diet-cud", zapominając przy tym, że jadłospis powinni raczej komponować tak, by odpowiadał ich indywidualnym potrzebom. Jeśli masz problem ze schudnięciem, próbowałeś różnych sposobów i to się jeszcze nie udało, może warto byś po prostu skonsultował się ze specjalistą.

Dieta szyta na miarę czy dieta "z dyskontu"

W internecie roi się od cudownych kuracji, które mają nam pomóc uzyskać wymarzoną masę ciała nawet w kilka dni, jednak takie diety zwykle pozwalają na osiągnięcie krótkotrwałych efektów, a nawet mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Najczęściej popełnianym podczas odchudzania się jest to, że w krótkim czasie staramy się wprowadzić do swojego jadłospisu zbyt wiele rygorystycznych ograniczeń. Okazuje się, że najgorszy pomysł to głodówki, które w praktyce stają się prostą drogą do problemów zdrowotnych. Odmawianie sobie jedzenia nie tylko nie sprawi, że szybciej schudniesz, ale może wręcz przynieść odwrotny skutek.

- Organizm, który nie otrzymuje odpowiedniej porcji energii z jedzenia, rozpoczyna proces magazynowania jej w postaci tłuszczu - wyjaśnia dr n. med. Hanna Stankowiak-Kulpa, specjalista chorób wewnętrznych z poznańskiego Szpitala Med Polonia. - Drakońskie diety i głodówki nie tylko wyniszczają, ale także wiążą się z dużym prawdopodobieństwem powrotu do wcześniejszej masy ciała, a nawet przybraniem dodatkowych kilogramów w wyniku efektu jo-jo - dodaje.

Tymczasem "uszyty na miarę", właściwy plan żywieniowy wymaga konsekwencji, cierpliwości i stosowania się do szeregu zasad zdecydowanie dłużej niż przez kilka dni czy tygodni. Oznacza tak naprawdę zmianę nawyków żywieniowych, których powinieneś trzymać się już do końca życia. Nie warto więc, byś ten wysiłek podejmował jedynie pod wpływem chwilowego kaprysu. Zdrowa kuracja odchudzająca trwa dłużej, ale jest bezpieczniejsza dla organizmu, a jej efekty są trwalsze. Kaloryczność takiej diety powinna być dobrana tak, aby spadek masy ciała wynosił od 0,5 do 1 kg tygodniowo.

Naturalne wspomagacze odchudzania. Niepotrzebne ci tabletki!

Wsłuchaj się w swój organizm

Nie istnieje dieta odchudzająca, która byłaby odpowiednia dla każdego, dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do opracowania odchudzającego menu. Prawidłowo skomponowana dieta powinna uwzględniać nie tylko konieczność zachowania odpowiednich proporcji składników odżywczych w posiłkach, lecz również stan zdrowia pacjenta, wiek, płeć i aktywność fizyczną.

Istotne jest też, by twoja dieta była dopasowana do indywidualnego tempa metabolizmu. Z jego niewłaściwym funkcjonowaniem może być bowiem związanych wiele schorzeń, nazywanych zaburzeniami metabolicznymi. Zalicza się do nich nie tylko nadwagę i otyłość, ale też zaburzenia lipidowe i węglowodanowe.

- U osób, które się zmagają z tymi przypadłościami, niewłaściwy sposób odżywiania może nie tylko spowodować zwiększenie masy ciała, ale też przyczynić się do wystąpienia poważniejszych powikłań, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa czy cukrzyca. Z tego powodu bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrycie tych problemów poprzez wykonanie badań metabolicznych - wyjaśnia dr Hanna Stankowiak-Kulpa z Med Polonii.

Jak dodaje, postawienie diagnozy pozwala na szybsze rozpoczęcie prawidłowego leczenia. Jego istotnym elementem jest właściwie ułożona dieta, która może przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Dlatego w przypadku osób zmagających się z zaburzeniami metabolicznymi szczególnie ważna jest współpraca nie tylko z lekarzem, ale i z dietetykiem.