Dezodorant czy antyperspirant?

Dezodoranty zawierają substancje przeciwbakteryjne oraz środki zapachowe, które maskują przykry zapach, ale nie hamują wydzielania potu. Antyperspiranty są skuteczniejsze - oprócz substancji przeciwbakteryjnych zawierają związki ograniczające potliwość. W połączeniu z wilgocią i pod wpływem temperatury przekształcają się w żel zwężający ujścia gruczołów potowych i hamuje wydostawanie się potu na zewnątrz. Tradycyjny antyperspirant blokuje pocenie jedynie do pierwszego mycia. Dla osób, które pocą się mocno, dostępne są silniejsze apteczne preparaty, zawierające chlorek glinu. Specjalistyczne antyperspiranty blokują pocenie nawet na tydzień, a stosuje się je jedynie raz na kilka dni na noc.

By dezodorant lub antyperspirant były skuteczne, po pierwsze: stosuj je na czystą i suchą skórę, po drugie: depiluj pachy - zalegający na włosach pot i mnożące się bakterie zniwelują działanie nawet najlepszego produktu. Uwaga! Bezpośrednio po depilacji nie używaj dezodorantu z alkoholem.

Sztyft czy kulka?

W większości przypadków zarówno sposób aplikacji, jak i zapach preparatu nie mają wpływu na jego skuteczność. Za bardziej higeniczny uważa się produkt w spreju, bo podczas aplikacji nie dotyka skóry.

Minimum dla wrażliwego

Zdarza się, że dezodoranty lub antyperspiranty uczulają. Zaczerwienienie czy swędzącą wysypkę powodują najczęściej substancje zapachowe, konserwanty albo alkohol. Należy wtedy odstawić preparat. Skóra wrażliwa, skłonna do alergii najlepiej toleruje antyperspiranty hipoalergiczne, pozbawione alkoholu, środków zapachowych i konserwantów.

Toksyna z odsieczą

Przy dużej nadpotliwości sprawdza się zabieg ostrzykiwania miejsc o zwiększonej potliwości (pachy, dłonie, stopy) toksyną botulinową. Powoduje to zablokowanie neuroprzekaźników, co w konsekwencji znacząco ogranicza pocenie. Efekt utrzymuje się do 9 miesięcy i nie ma skutków ubocznych. Koszt (pod pachami) ok. 2000 zł.

Tomasz KręcielewskiTomasz Kręcielewski Fot. Andrzej Krasowski

Zdaniem Tomasza Kręcielewskiego, trenera z klubu Jatomi Fitness Zodiak

Codzienne stosowanie antyperspirantu jest dla mnie jak mycie zębów - oczywiste i konieczne. Wybór firmy czy formy produktu (sztyft, kulka czy sprej) jest sprawą drugorzędną, dużo ważniejsze jest to, by pozbyć się owłosienia pod pachami, bo tylko wtedy kosmetyki naprawdę działają. Istotny wpływ na komfort podczas treningu ma również wybór ubrania - najbardziej odpowiednie są koszulki termiczne, mające zdolność odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry, dzięki czemu pozostaje ona sucha nawet przy intensywnym wysiłku.