Natura nie obdarzyła nas równo. Kształt i kolor zębów każdy ma inny, z tym człowiek się rodzi. Ale możliwości współczesnej ortodoncji sprawiają, że ciężko zrozumieć wysiadającego z drogiego auta mężczyznę w skrojonym na miarę garniturze z koszmarnie krzywymi zębami. Albo bez piątek. Zresztą prostowanie zębów to nie tylko estetyka. Krzywy zgryz może być przyczyną chrapania, bólu głowy czy wad wymowy. O szansach, jakie daje ci stomatologia, rozmawiamy z dr Katarzyną Łozą-Sołtyk z kliniki Soldent w Warszawie.

MAGDA ROSŁANIEC : - Dziś o zęby dba się od chwili poczęcia. Kiedyś było inaczej. Co ma zrobić dorosły mężczyzna z krzywymi zębami? Czasu nie da się cofnąć.

DR KATARZYNA ŁOZA-SOŁTYK : - Powinien zgłosić się do ortodonty. Na aparat nie jest za późno, dopóki ma się własne zęby. Mam coraz więcej klientów po 40, którzy po roku, maksymalnie dwóch latach leczenia nie mogą sobie darować, że stracili tyle lat. Wielu z nich poddaje się leczeniu również dlatego, że zostali uświadomieni przez stomatologów, że zwlekanie z uzupełnieniem brakujących zębów czy naprawieniem poważnej wady zgryzu może dać nieprzyjemne skutki.

Na przykład jakie?

- Zęby zachodzące na siebie trudniej wyczyścić, co grozi próchnicą, niewłaściwie ustawione i czyszczone zęby zwiększają też ryzyko stanów zapalnych dziąseł. Poza tym stłoczone zęby i krzywy zgryz oznaczają, że zęby stykają ze sobą w nieodpowiednich miejscach. Jeśli jakiś ząb kilka milionów razy dotknie inny w niewłaściwym miejscu, dochodzi do jego wytarcia, co w perspektywie kilkunastu lat może oznaczać nawet jego utratę. Nieprawidłowo ustawiona żuchwa może powodować szumy w uszach albo chrapanie. Brak jednego czy kilku zębów z jednej strony oznacza asymetrię w pracy szczęk, to z  kolei może prowadzić do napięcia, bólu uszu czy głowy albo trzasków w stawie szczękowym...

Może już wystarczy... Przejdźmy zatem do gabinetu ortodonty. Jak wygląda prawidłowo, starannie przeprowadzona diagnostyka? Po czym poznać, że oddajemy nasze cenne, bo własne, zęby we właściwe ręce?

- Pełna diagnostyka poza klasycznym wywiadem, oceną stanu zdrowia zębów i dziąseł obejmuje ocenę symetrii twarzy, pracę stawów skroniowo-żuchwowych oraz zgryzu. W pakiecie badań jest nie tylko skan lub wycisk uzębienia i pantomogram (panoramiczny rentgen zębów), ale też cefalometria, czyli zdjęcie boczne czaszki. Na podstawie tych wszystkich badań można opracować plan leczenia i przewidzieć końcowy efekt.

I zdecydować, jaki aparat założyć - bo zdaje się, że wybór jest całkiem spory?

- Największą rewolucję w  ostatnim czasie przeszedł aparat lingwalny, czyli całkowicie niewidoczny, zakładany od wewnętrznej strony zębów. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego aparatu, mocno widocznego, co wielu dorosłych mężczyzn zniechęca do prostowania zębów. Poza tym badania dowodzą, że aparat lingwalny jest dokładniejszy, gdyż jest indywidualnie wykonywany dla każdego pacjenta. Dokładniej przylega do zębów, więc na miejscach łączenia nie zbierają się resztki jedzenia - dzięki temu w trakcie leczenia pojawia się znacznie mniej próchnicy niż przy tradycyjnych aparatach. A ponieważ jest położony po wewnętrznej stronie, oczyszcza się sam przy każdym przełknięciu śliny. To więc opcja najlepsza, ale też najdroższa. Równie dobre efekty dają aparaty tradycyjne, czyli metalowe, i tzw. estetyczne, z metalowym drutem, ale zamkami wykonanymi z porcelany albo monokryształu mlecznego, kolorowego lub przezroczystego.

Słyszałam, że czasem razem z aparatem wyciąga się ludziom popsute zęby. Mit?

- To nieprawda. Oczywiście dbanie o higienę jamy ustnej przez osoby noszące aparaty wymaga poświęcenia, ale bez przesady - trzeba po prostu umyć zęby po każdym posiłku...

Pomocne są w tym specjalne akcesoria: szczotki ortodontyczne z rowkiem, wyciorki różnej grubości, nitka z utwardzoną końcówką i niezawodny płyn do płukania jamy ustnej.

Czy poza szczególnym dbaniem o higienę coś jeszcze zmienia się w życiu człowieka z aparatem?

- Trzeba unikać bardzo twardego jedzenia, ponieważ można uszkodzić aparat. Pacjenci z aparatami estetycznymi (przy metalowych i wewnętrznych nie ma tego problemu) powinni też darować sobie barwiące potrawy i soki, bo niektóre elementy mogą nieodwracalnie zmienić kolor zamków. Na czarnej liście znajdują się m.in.: burak, kurkuma, czerwone wino czy jeżyny. Nie należy również pić coli, gdyż zawiera kwas fosforowy, który osłabia wiązanie kleju. Chyba że przez słomkę...

A co poza wyrzeczeniami dietetycznymi? Częste wizyty kontrolne?

- Zwykle co 4-6 tygodni. Opóźnianie wizyt może wydłużyć leczenie, więc lepiej nie przeciągać. Całkowity czas leczenia zależy od wady ortodontycznej i średnio trwa 1,5 roku. Po zdjęciu aparatu stałego lekarz powinien zaproponować retencję, czyli coś, co podtrzyma efekt - najczęściej to drucik na stałe podklejony od wewnętrznej strony zębów - niewidoczny i w ogóle nie uciążliwy dla pacjenta.