Odpowiedzi na to pytanie postanowili poszukać uczeni z Harvard T.H. Chan School of Public Health. Sprawdzili, jak wygląda korelacja pomiędzy umiejętnością zrobienia odpowiedniej liczby pompek, a ryzykiem zachorowania na choroby układu krążenia, które niezmiennie są główną przyczyną zgonów na świecie.

Badania nie były pobieżne, bo sama obserwacja biorących w nich udział ochotników (było to 1104 facetów) trwała dziesięć lat – rozpoczęła się 1 stycznia 2000 roku i zakończyła 31 grudnia 2010. Kolejne lata zajęły dalsze badania i wyciąganie wniosków, które ostatecznie zostały opublikowane w lutym 2019 roku.

Ile pompek trzeba umieć zrobić, żeby być zdrowym?

Okazało się, że umiejętność robienia pompek nie tylko doskonale wpływa na rozwój wielu mięśni (od bicepsów i tricepsów, poprzez klatkę piersiową, aż do mięśni brzucha), ale ma także dobroczynny wpływ na zdrowie. Sam ten fakt nie jest zbyt może zbyt zaskakujący, ale ciekawa jest inna konkluzja płynąca z badań – uczonym udało się bowiem wyznaczyć swoistą „granicę zdrowia”. Z przeprowadzonych obserwacji wynika, że ci mężczyźni, którzy potrafili zrobić co najmniej 40 pompek w jednej serii byli aż o 96% mniej narażeni na wystąpienie chorób układu krążenia od tych, którzy nie byli w stanie wykonać dwucyfrowej liczby powtórzeń. Średnia wieku badanych wynosiła niecałe 40 lat (dokładnie – 39,6), a ich średnie BMI – 28,7. W ciągu dziesięciu lat obserwacji u badanych rozpoznano 37 przypadków schorzeń związanych z układem krążenia i tylko jeden z nich wystąpił u człowieka, który potrafił zrobić 40 pompek.

 

Jednocześnie badacze zaznaczają, że rezultaty ich pracy nie dowodzą wprost związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy konkretną liczbą pompek a gwarancją zdrowego układu krążenia – na jego kondycję wpływa zbyt wiele innych czynników. Nie ulega jednak wątpliwości, że na wszelki wypadek lepiej umieć zrobić te 40 pompek – nawet jeśli w stu procentach nie zabezpieczą przed chorobą, to na pewno poprawią nasz wygląd.