1. Pętla Bieszczadzka

Trasa panoramiczna. Jest duża pętla (158 km) i mała (107 km). Obie wymagają dobrej dyspozycji siłowej i kondycyjnej. Na trasie czekają kilkukilometrowe podjazdy, kilkupoziomowe serpentyny i zjazdy, na których nietrudno rozpędzić się do 60 km/h. Na dużej pętli przewyższenia osiągają 578, 6 m, na mniejszej – 392 . Większą przy utrzymaniu średniej prędkości w granicach 20 km/h można pokonać w jakieś osiem godzin. Na mniejszą przy prędkości 18 km/h potrzeba w granicach sześciu. Jednak nie całą pętlę trzeba robić. Choćby kilkanaście kilometrów jazdy pozostawi malownicze wspomnienia i będzie kosztowało niemało kalorii. Zdaniem rowerzystów, którzy przejechali pętle, nagrodą za wysiłek są właśnie widoki. Najlepszym sprzętem na taki challenge jest lekki rower szosowy. Jedynym minusem jest to, że trzeba dzielić się trasą z samochodami i motocyklami. Te drugie w sezonie letnim na Pętli Bieszczadzkiej są stałym widokiem.

Długość: 158 km

Trudność: 4/5

2. Szlak Wokół Tatr

Cała trasa ma zostać oddana w przyszłym roku. Będzie 250-kilometrową transgraniczną polsko-słowacką pętlą wokół Tatr Wysokich i Zachodnich. Już teraz jest bezdyskusyjnie jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce. A do tego dochodzi dobra podhalańska infrastruktura.

Wyprawę można rozplanować na kilka etapów z noclegami. Szlak prowadzi wygodną asfaltową trasą dedykowaną rowerom. Częściowo przebiega po dawnym nasypie kolejowym i przecina rzeki zabytkowymi (ale wyremontowanymi) mostami kolejowymi. Wycieczka ma charakter historyczno-kulturowo-przyrodniczy. Co i raz coś ciekawego. Przejazd nie jest wyzwaniem sportowym, to raczej trekking przyjazny większości aktywnych rowerzystów.

Uwaga dla wybierających się na słowacką stronę: kask jest obowiązkowy poza terenem zabudowanym.

Długość: 250 km

Trudność: 3/5

3. Dolina Suchej Wody – Schronisko Murowaniec

Zaledwie 6 km. Za to jakich! Start na wysokości 1006 m n.p.m., a meta pół kilometra wyżej – dokładnie na wysokości 1505 m n.p.m. Trasa prowadzi z Brzezin do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Na odważnych czeka kamienista droga przez las. To naprawdę kamienista droga i absolutnym minimum jest tu rower górski z amortyzatorem na przednie koło.

Nagrodą za pot i walkę jest nie tylko świadomość tego, że pokonujemy jedną z najtrudniejszych oficjalnie dostępnych tras rowerowych w Polsce – na końcu na tych, którzy dotrą do schroniska, czeka cudny widok na otoczenie Hali Gąsienicowej.

W Tatrzańskim Parku Narodowym turystykę rowerową można legalnie uprawiać na zaledwie sześciu trasach. Opis wszystkich jest na stronie tpn.pl/zwiedzaj/turystyka/turystyka-rowerowa.

Długość: 6 km

Trudność: 5/5

4. Władysławowo - Hel

Trasa rowerowa Władysławowo - HelTrasa rowerowa Władysławowo - Hel Shutterstock

Jeden z bardziej klimatycznych rowerowych szlaków w Polsce. Liczy nieco ponad 40 km, prowadzi lasem i brzegiem Zatoki Puckiej. Jedynym drobnym mankamentem jest brak jednolitej asfaltowej nawierzchni na całej długości trasy. Tę odrobinę niewygody rekompensuje z nawiązką malowniczość otoczenia. Widok na Zatokę Pucką. Przystanie, pomosty, plaże, molo w Juracie i tawerny. Do tego liczne pozostałości po II wojnie światowej, jak torpedownia w Zatoce, bunkry i miejsce, w którym znajdowała się bateria dział. A na końcu port. Do centrum Gdańska można stąd wrócić tramwajem wodnym (1 godz. 50 min).

Długość: 40 km

Trudność: 1/5

5. Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo

Trasa rowerowa Green VeloTrasa rowerowa Green Velo Shutterstock

Najdłuższy spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce, długość – 2071 km. Długa wyprawa przez pięć województw i pięć parków narodowych. Budowa Green Velo pochłonęła prawie 298 mln zł.

Jednak efekt – zdaniem wielu – nie jest adekwatny do nakładów. Szlak ma wspaniałą stronę internetową, na której można zaplanować etapy podróży oraz zaczerpnąć informacje o tym, co czeka nas po drodze. Będziemy jechać po wygodnych asfaltowych trasach rowerowych, utwardzonych drogach szutrowych, leśnymi przebiegami oraz – niestety – także pasem wzdłuż drogi krajowej. Poza tym można odbić w odnogi odchodzące od „kręgosłupa” szlaku. Jest na co popatrzeć i gdzie zanocować. Przez większość czasu droga prowadzi po terenach nizinnych, bardziej górzyście robi się na odcinku Rzeszów – Przemyśl, który prowadzi przez Pogórze Dynowskie i Pogórze Przemyskie.

Długość: 2071 km

Trudność: 2/5

6. Kaszubska Marszruta. Bory Tucholskie

Trasa rowerowa w Borach TucholskichTrasa rowerowa w Borach Tucholskich Lasyk/REPORTER / MAREK LASYK/REPORTER

Województwo pomorskie. 160 km świetnie przygotowanych tras rowerowych. Kaszubska Marszruta jest opcją w sam raz na weekendowy wypad z kumplami. Czekają dobrze ubite szutry i asfalt. Szlak, choć ma swoje lata, bo jego budowa była pierwszym przedsięwzięciem na taką skalę, jest utrzymywany w dobrej formie. Budowniczowie trasy zadbali nie tylko o wygodną jazdę, rowerowe kładki i mosty, ale też o przystanki rowerowe i komunikację na szlaku – o mijanych miejscach można przeczytać na tablicach informacyjnych. Trasa prowadzi lasem, nierzadko po pasach przeciwpożarowych, zbliżając się do dróg tylko na kilkadziesiąt metrów. Poza borem czekają ciekawe miejsca, np. wyłuszczarnia nasion z szyszek w Klosnowie. Przed wyruszeniem zaopatrzcie się w mapę.

Długość: 160 km

Trudność: 2/5

7. Białowieża

Trasa rowerowa w BiałowieżyTrasa rowerowa w Białowieży Shutterstock

Już sam wjazd samochodem do Białowieży jest przygodą. Puszcza Białowieska to dziewiczy las o powierzchni 1500 ha. 45% jego powierzchni jest po polskiej stronie, reszta na Białorusi. Na rowerze można poruszać się po obu stronach. Infrastruktura po wschodniej stronie jest lepsza. Po naszej królują szutry, dość mocno sfatygowane przez ciężki sprzęt leśników. Poruszanie się rowerem drogami asfaltowymi wokół Białowieży nie należy do szczególnie przyjemnych i bezpiecznych ze względu na auta turystów i ciężarówki. Na rowerzystów czeka za to kilkadziesiąt tras, którymi można poruszać się po lesie. Wyjazd na Białoruś nie jest skomplikowany. Potrzebny jest paszport, ubezpieczenie i „przepustka”, którą załatwia się przez internet. Jej koszt to 50 zł. Maksymalny czas pobytu w strefie bezwizowej to trzy dni.

Długość: różne trasy

Trudność: 2/5

8. Trekking wzdłuż Bałtyku

Trasa rowerowa nad BałtykiemTrasa rowerowa nad Bałtykiem Shutterstock

Polski odcinek Międzynarodowego Szlaku Okrężnego Sieci Euro-Velo to 588 km pedałowania. Cała trasa dookoła Morza Bałtyckiego ma 8539 km! Nasza wyprawa zaczyna się w Świnoujściu, a kończy w Gronowie. Polska część trasy jest w większości utwardzona, trwają też prace nad dostosowaniem jej jakości do europejskich standardów. Sensowną opcją jest podzielenie trasy na etapy. Na przykład trekking z Kołobrzegu do Mielna albo z Łeby do Władysławowa.

Długość: 588 km

Trudność: 2/5

9. Zielona Góra

Zielona Góra to nie tylko stolica polskiego wina. To także świetne miejsce na rowerową przygodę, którą można rozpocząć już przy dworcu PKP. Drogi rowerowe prowadzą do szlaku Zielona Strzała. Trasa biegnie szlakiem dawnej kolei szprotawskiej i przecina całe miasto. Po drodze czekają m.in. dwa przejazdy wiaduktami rowerowymi. Nowoczesna asfaltowa droga wiedzie do ruin pałacu w Zatoniu i do Skansenu Etnograficznego w Ochli. Na Wzgórzach Piastowskich co roku rozgrywane są zawody z cyklu Kaczmarek Electric MTB, a imprezami dla kolarzy szosowych są Piekło Przytoku i Ultramaraton Nowe Granice.

Długość: różne trasy

Trudność: 2/5

10. Trasa wzdłuż Odry i Nysy

Start u podnóża gór nad czeską Nysą, meta w Ahlbeck na wyspie Uznam. Blisko 650 km wrażeń i rowerowej przygody. Jeden z najpopularniejszych i najczęściej uczęszczanych szlaków rowerowych. Trasa prowadzi przez Czechy, potem przekracza Nysę. Tuż przy szlaku rowerowym jest trójstyk granicy Polski, Niemiec i Czech. Niemiecki odcinek trasy wzdłuż Nysy to zabytki, piękne widoki i rowerowa infrastruktura – wiaty i ławki. Gdy zaczyna się odcinek Odry, trasa zmienia oblicze, szlak wjeżdża w rozłożystą Dolinę Dolnej Odry. Bardzo ciekawy opis trasy można przeczytać na blogu znajkraj.pl.

Długość: 650 km

Trudność: 1/5

11. Mazury

Jest tu prawie wszystko. Głębokie lasy, czyste jeziora i malowniczy pofałdowany krajobraz. Brak tylko spektakularnych tras rowerowych na miarę opisanych powyżej. Można robić kilkudziesięciokilometrowe wycieczki trasami np. wokół jezior. Najbardziej zdeterminowani i odważni przemieszczają się drogami publicznymi o średnim natężeniu ruchu. Latem godna polecenia jest wycieczka z Mikołajek do Lipowa nad jezioro Majcz Wielki. Droga jest ruchliwa i nie ma wygodnej plaży. Jest za to naprawdę czysta mazurska woda.

Długość: różne trasy

Trudność: 1/5

12. Śląsk

Jest tu pięknie i jest w czym wybierać. Klasyczna pozycja to Szlak Orlich Gniazd. Oznaczony kolorem czerwonym ma 178 kilometrów i prowadzi przez województwo śląskie i małopolskie. Spina Kraków z Częstochową. Atrakcją są zamki zbudowane w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego. Trasa ma momentami piaszczyste podłoże i nie należy do szczególnie łatwych.

Klasycznym szlakiem rowerowym Ślązaków jest Czerwony Szlak Rowerowy numer 1. Trasa zaczyna się w Katowicach, wiedzie przez Bielsko-Białą, a kończy się na przełęczy Prymka na granicy ze Słowacją. Bardzo często mieszkańcy Katowic wybierają 52-kilometrowy dystans kończący się na malowniczym rynku w Pszczynie.

Długość: różne trasy

Trudność: 1/5

13. Kampinoski Szlak Rowerowy

Trasa rowerowa wokół Kampinoskiego Parku NarodowegoTrasa rowerowa wokół Kampinoskiego Parku Narodowego Mariusz Grzelak/REPORTER / MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Propozycja nie tylko dla mieszkańców stolicy. To wyzwanie dla wytrwałych i solidna dawka roweru – prawie 145 km. Wyruszamy wcześnie rano z zapasem sił na cały dzień pedałowania. Trasa zaczyna się przy zachodniej granicy miasta, w Wólce Węglowej.

Szlak okala Kampinoski Park Narodowy. Jego przebieg to efekt kompromisu między wymogami ochrony przyrody, jakością infrastruktury i oczekiwaniami rowerzystów. Nie będzie to wyprawa trudna technicznie, bo pokonuje się głównie odcinki prowadzące po asfalcie i drogach gruntowych. Można jednak skorzystać ze skrótów, przeciąć las szlakiem dla turystyki pieszej. Ale tu uwaga: w kniei czekają wydmy i mokradła, piaszczyste drogi i wzgórki. W trakcie jazdy nie zabraknie okazji do postoju pod turystyczną wiatą czy popasu przy wiejskim sklepie spożywczym.

Kilka szlaków łącznikowych (oznaczonych żółtym kolorem) pozwala na dojazd koleją lub samochodem do oddalonego punktu startowego. Dzięki nim można skrócić sobie trasę wycieczki. Co ważne, w drogę trzeba ruszać z mapą lub GPS-em. Po prostu trasa momentami nie jest oznakowana (zwłaszcza w zachodniej części szlaku) i łatwo zabłądzić. Najbardziej atrakcyjny krajobrazowo jest etap pomiędzy Lesznem a Żelazową Wolą (można wpaść do Chopinów).

Długość: 145 km

Trudność: 2/5

14. Wiślana Trasa Rowerowa

Velo Małopolska – bo tak nazywa się szlak – ma być 230-kilometrowym połączeniem województwa śląskiego (start w Jawiszowicach) z województwem Świętokrzyskim (meta w Szczucinie). Trasa ma częściowo łączyć się z europejską trasą Velo Metropolis i Velo Natura. Powstał już szmat drogi. Ponad połowa. 

Perspektywa przygody jest kusząca. Zwłaszcza dla osób, które czują potrzebę ucieczki od cywilizacji. Jazda wzdłuż dużej rzeki (tak samo jak spływ kajakiem) jest doświadczeniem transowym. Świat ukazuje dziewicze oblicze i o tym, że mamy XXI w., przypomina tylko asfalt pod kołami. Krajobraz na tym odcinku Wisły jest mocno zróżnicowany.

Ten specyficzny rodzaj jazdy zna każdy, kto posmakował jazdy wałem przeciwpowodziowym. Po drodze czekają Zamek Królewski w Niepołomicach czy Muzeum Drogownictwa w Szczucinie.

Długość: 230 km (ponad połowa oddana)

Trudność: 1/5